Jók ezek az értelmiségi műsorok. Az ilyen helyeken résztvevők szabadabban beszélhetnek, mint egy hivatásos politikus.
Az ilyen beszélgetéseket annak idején is követtem, amikor még csak tv-ben és nyomtatott alakban folytak.
A műsor nagy része marhaság, lásd "Zorbán ügynökaktája" címmel Puzsér ámokfutása - lásd az ismert konteót, hogy Zorbánt már gimnazistaként/sorkatonaként beszervezte a KGB, erről csak egy moszkvai archívumban van nyom, de az annyira titkos, hogy nyilván csak Putyin és Puzsér tudnak róla. De engem csak a rendszerváltozásról szóló része ihletett meg.
Nagyjából a következő megállapítások hangzanak el a rendszerváltozásról:
- hiba volt, hogy az ellenzék megegyezett a komcsikkal, ez erkölcsi fertőt eredményezett, plusz legitimálta a komcsikat,
- a nép ki lett hagyva mindenből, a komcsi elit magához emelte az ellenzéki elitet, majd megállapodtak egymással a nép feje felett,
- az embereket megrontotta Kádár, semmi se érdekelte őket, a rendszerváltozás számukra a szabad nyugati utazást jelentette egyedül.
Annak idején mind a 3 pontban a mérvadó értelmiségi álláspont ennek teljesen az ellentétje volt. S még a legradikálisabb hangok - lásd Csurka - is érezhetően mérsékeltebben szólaltak meg erről, mint a mostani beszélgetőpartnerek.
Az első pontot illetően a "hivatalos" vélemény az volt, hogy béke kell, csendes átmenet, ne folyjon vér, ez a legfontosabb. A kommunisták diszkriminálása eleve indokolatlan lenne, hiszen ők is a rendszerváltozásért dolgoztak. A Nagy Imre újratemetésén elhangzott Orbán beszéd ellen akkor az volt a fő kritika, hogy békétlenséget szít. Az 1989 decemberi romániai eseményre pedig a mérvadó reakció az volt "de jó, hogy nekünk ezt sikerült elkerülnünk".
A második pontban az volt a szöveg, hogy itt "szakértők dolgoznak", hiszen a kisember nem is értheti ezeket a bonyolult kérdések.
A harmadik esetben meg egyenesen jónak lett mondva a magyar nép apolitikussága. Számtalanszor elhangzott az a süket szöveg, hogy nyugaton az átlagember azt se tudja hogy hívják a kormányfőt, hiszen nem kell tudnia, az ő egész élete teljesen független a politikától, eleve az állam iciri-piciri, minden a civil társadalom és a szabad piac állandóan mosolygó láthatatlan kezének a hatásköre.
Most mindennek az ellenkezője hangzik el. Ami érdekes.
A bejegyzés trackback címe:
Kommentek:
A hozzászólások a vonatkozó jogszabályok értelmében felhasználói tartalomnak minősülnek, értük a szolgáltatás technikai üzemeltetője semmilyen felelősséget nem vállal, azokat nem ellenőrzi. Kifogás esetén forduljon a blog szerkesztőjéhez. Részletek a Felhasználási feltételekben és az adatvédelmi tájékoztatóban.
Gelimtrtrddddd 2024.10.18. 12:24:00
------------
Inkább: eren az idő.
Te nem kommcsi vagy?
_Neville 2024.10.18. 13:58:54
Gery87 2024.10.18. 14:06:34
Annyira nem, 34 év után már nem feltétlen ugyanazok mondják ezt, akik anno.
Hol volt akkor pl Puzsér? Sehol, suliban....
Meg hát eltelt 34 év, beljebb lettek sokan egy tapasztalattal.
megamovieboy · http://europeanphalanx.blog.hu/ 2024.10.18. 14:15:35
Régebben mondott értelmes dolgokat is.
vergyula 2024.10.18. 15:38:51
Billy Hill 2024.10.19. 00:44:15
Ment a duma, hogy jaj de jó a békés átmenet, nagy volt az öröm, hogy kb. senki sem lett meglincselve, aztán mikor már jó sok gazember békésen kilehelte a lelkét, ahelyett hogy eseteg kicsit böriben ült volna (vagy még rosszabb, de jájj, azt nem lehet!), akkor most az a verdikt, hogy a balf*sz nép miért engedte ezt megtörténni, töketlen-fogatlan-mucsaiparaszt volt-maradt-leszis, áh itt már semmi esély, kivándorol aki tud, MERT a magyar nem áll ki az elnyomói ellen!!
WTF? :-))
Billy Hill 2024.10.19. 00:46:00
Billy Hill 2024.10.19. 01:07:23
- Mondjuk 2002-ben, miután már a tökünk tele a polgározós dumájával? - Ne, most még nincs rá szükség, lenyomjuk a Megyóval enélkül is.
- Akkor 2010-ben, hogy ne nyerje meg a választásokat? - Ne, most még ne, talán mi nyerünk.
- De 2014-ben aztán tényleg, mert már kétszer 4 évig beleköpött a levesünkbe! - Á, még várjunk vele!
- 2018 van, most már nyissuk meg az aktát! Még egy harmadik Zorbán-ciklust nem viselünk el!! - Kitartást, emberek, még ezt kicsit visszatartjuk.
- 2022-ben nem lehet nem megjelentetni! Tökünk tele, NER van már mióta, nem bírjuk tovább!!! - Nyugi emberek, még kicsit tartogatjuk az aktákat, várunk a megfelelő pillanatra...
Ami mi? Azóta már lement egy 2024-es EP választás is. Azt ne mondja senki, hogy KIFEJEZETTEN csak 2026-ra vártak ezzel - gyk. 30 évet (de legalább 16-ot elvesztegetve)... Azért ekkora spílerek nincsenek az ő ellenoldalán, hogy 4-6 választási ciklussal későbbre spekuláljanak a mindig is meglévő lapjaikkal.
Utóirat Zorró részére: Igen, német gyarmattartók, fehérn*ggerek stb. De a német nagyipar sem vár 20-30 évet arra, hogy megbuktasson valakit, akit bármikor tudna. Vagy a német nagyipar nem a saját maga ura, és valami még komolyabb nagyipar bábozza el vele a nagyiparságot... Hmm... Reptilián nagyipar jön szembe, de minimum illuminátusok.
U. i. 2 Pár napja láttam egy repülőgépet, amely nem húzott kondenzcsíkot. Néha elfejeltik bekapcsolni a chemtrailt a pilóták, vagy kifogyott a vegyszer, vagy csak x százalékban nem csíkoznak, azért hogy összezavarják az Elmélet mestereit...
ⲘⲁⲭѴⲁl ⲂⲓrⲥⲁⲘⲁⲛ ⲔöⲍÍró · http://bircahang.org 2024.10.19. 06:42:08
Mert az erőszakos és drasztikus váltáshoz erős elnyomás élménye kell.
A későkádári rendszer meg nem volt ilyen. Az emberek élménye nem az volt, hogy kőkemény diktatúra van.
Tapi2021 2024.10.19. 09:31:05
Ők elsősorban a NYUGATNAK kellettek, biztosítani a nyugodt átvételét, átrendezését a piacoknak, országnak.
(Ne feledjük, hogy a profi politikusok, államapparátus a baloldalon volt meg. Az akkor újjászerveződő vagy a semmiből létrejövő "jobboldal" szörnyen amatőr volt még. A nyugatnak is jobbak voltak a profik, akikkel olajozottan mentek a dolgok.)
És még nem beszéltünk a nemzetiségi kérdésről..., hogy az állampárti apparátuson belül kikhez nem lehetett volna nyúlni.
Gery87 2024.10.19. 10:18:25
"És még nem beszéltünk a nemzetiségi kérdésről..., hogy az állampárti apparátuson belül kikhez nem lehetett volna nyúlni."
Kitalálom, a "judeo-bolsevikokhoz"?
alöksz róz 2024.10.19. 10:55:35
alöksz róz 2024.10.19. 10:57:37
Billy Hill 2024.10.19. 23:10:14
MEDVE1978 2024.10.21. 13:50:27
a nép ki lett hagyva mindenből, a komcsi elit magához emelte az ellenzéki elitet, majd megállapodtak egymással a nép feje felett,
az embereket megrontotta Kádár, semmi se érdekelte őket, a rendszerváltozás számukra a szabad nyugati utazást jelentette egyedül."
Nézzük egyenként.
1. A magyar átmenet elsősorban külső körülmény vezérelt, másrészt felülről, az elit által irányított volt. A gyökerei a hatvanas évekig mennek vissza, amikor a kádári konszolidáció az ereszd meg irányába kapcsolt.
A kádári mindenki velünk van, aki nem ellenünk, párosítva a 80-as évek gazdasági enyhülésével, a GMK-kal és az enyhüléssel ahhoz vezetett, hogy a rendszer képviselői között is voltak bőven reformisták. A párt és elitje nem monolitszerű volt, hanem rétegezett belső ellenzékkel. Az elindult rendszerváltáshoz és a belső dinamika kialakulásához a két alapvetést két külső körülmény adta: először az 1956 utáni legvidámabb barakk státusz és a hozzá kapcsolódó magasabb életszínvonal elfogadása a szovjetek által, másrészt később a Gorbacsov alatt megindult politikai nyitási folyamatok. Ez azt jelenti, hogy a magyar vezetés és a magyar ellenzék is inkább reagált a dolgokra, próbálta megállapítani a mozgásterét. Ebből is következik, hogy az úgy nevezett demokratikus ellenzék gyenge volt és inkább a szamizdatozgatós értelmiségiekből állt. Így egyedül nem is lett volna képes arra, hogy megbuktasson egy mondjuk egységben ellene kiálló állampártot, hanem kellett hozzá a párt belső haladóbb szellemiségű reformkommunista ága is, ami szintén változást akart / érzékelte, hogy változás kell és lesz.
Az átmenetet igazából a reformer / részben hatalmát átmenteni akaró elit irányította, tartotta kordában. Bár a mítoszt igyekeznek sokan szőni, például a szovjet csapatok sem Orbán Viktor bátor beszéde miatt vonultak ki (nepszava.hu/3235601_orban-viktor-es-a-szovjet-csapatkivonas), ő már a döglődő oroszlánt rugdosta csak.
Ebből a szempontból teljes mértékben illuzórikus fegyveres forradalomra gondolni, hiszen a békés átmenet hívei egyértelműen döntő többségben voltak. Az, hogy a békés átmenet vagy ha nem is az, hanem a lusztráció - tehát a volt vezető réteg közéletből való kizárásának / megbüntetésének - elmaradása hiba volt-e, leginkább párhuzamos történetekkel állapítható meg.
Romániában ugye forradalom volt, ahol a végén kivégezték Csaucseszkut. Románia mégis előbb tart-e sokkal nálunk vagy rendezettebb volt-e az elmúlt 30 éve? Abszolút nem, nincs lényegibb közéleti tisztaság vagy kevesebb korrupció, ugyanúgy van története radikális lépéseknek stb. A cseheknél volt lusztráció, de ott sem egyértelműen jobb a helyzet, azzal a kivétellel, hogy a volt elitet valóban eltiltotta a politikától.
magyarnemzet.hu/velemeny-archivum/2004/02/a-csehorszagi-lusztracios-torveny-es-a-nomenklatura
Igazából ez a kérdés másodlagos, eléggé moralizálgatás erre visszatérni és egyfajta erkölcsi ősbűnként értékelgetni. Ha jól láttam Puzsér azt a gondolatmenetet hozza fel, hogy az állampárt elitje gazdasági elitté váltotta át magát és Orbánék ugyanezt ismételték meg 2010-ben. Ez lehet, hogy így van és hogy Viktor szocializációja / a rendszerváltáskor szerzett emlékei miatt lehetett ez így, de ettől függetlenül teljesen történelmietlen abból kiindulni, hogy lehetett volna másképpen is.
MEDVE1978 2024.10.21. 14:06:32
Alapvetően és Puzsér is ezt mondja a videóban, ez történt. Puzsér ezt krumplilevesben fogant konszenzusnak jellemzi Kádár és a magyar nép között. A népet tehát akkor is és most is inkább a jóléte érdekelte. Ahhoz azonban, hogy a nép jobban bevonódjon nyilván nagyobb nyomor és szenvedés kellett volna. A lengyeleknél az ellenállás, a kisember nyomora általánosabb volt, a katonai rendcsinálás pedig viszonylag friss, alig tíz éves.
A magyar tapasztalat ezzel szemben nem ez volt: a szociális háló lényegében megmaradt, lehetett külföldre, Ausztriába is menni, Gorenjét hozni, még valutát is. Itthon lehetett GMK-zni, maszekolni és ezzel extra pénzt keresni. A boltok nem kongtak annyira az ürességtől. A magyar emlék a 80-as évekből jelentős javulás a korábbiakhoz képest. Nem véletlen, hogy a nép viszonylag elégedett volt a kádári konszolidációval és emiatt apolitikus is volt.
A vége az, hogy a népet sajnos nem lehet lecserélni, még a lánglelkű poéták, véleményvezérek és Puzsérok heves reakciója ellenére sem. Orbán győzelmét egyébként pont ugyanez a mechanizmus hozta el a 2010-es években: a társadalom széles rétegeinek lett jobb az anyagi helyzete és ezt értékelve a FIDESZ-re szavaztak.
Tapi2021 2024.10.22. 13:49:22
És később is, évtizedeken át.
Ez a zsidó-antiszemita kártya mostanában kezd hatástalan(abb) lenni.
Tapi2021 2024.10.22. 13:57:23
Hozzátéve, hogy Csaut a saját elvtársai végezték ki - nem a nép - nagy gyorsasággal, nehogy bíróság (vagy a "Nagy Nemzetgyűlés") előtt mondjon ezt-azt..., róluk is.
"A cseheknél volt lusztráció, de ott sem egyértelműen jobb a helyzet, azzal a kivétellel, hogy a volt elitet valóban eltiltotta a politikától."
Erkölcsileg ez mégis egy helyes lépés volt. némi erkölcsi, érzelmi elégtételt adott azoknak, akiket korábban ők szívattak.
Nem maradtak teljesen büntetlenül és nem lettek a továbbiakban "szakértők".
Tapi2021 2024.10.22. 14:01:18
Ami nyilvánvalóan HAMIS párhuzam, mivel - többek között - Orbánék 2010 előtt nem működtettek egy állampártot és diktatúrát!