magyar nyelvű szemfelnyitó, mélyelemző és tájékoztató média

Szélsőbal és szélsőjobb

A tavalyi év utolsó napján hallgatam ezt az adást, kutyaséta közben. Komolyan mondom: a Spirit FM-et egyre érdemesebb hallgatni.

A két vendég szélsőbalos és szélsőjobbos, mindkettő persze a szó igazi, jó értelmében, nem szitokszóként.

Kiss Viktor gyakorlatilag kommunista, persze nem a szó szitokszó értelmében, hanem ténylegesen. Persze nem a kádárista, szovjet típusú kommunizmus híve, hanem a szovjetellenes nyugati marxista nem-reformer hagyomány híve, azaz természetesen nem progresszívista, se nem eurokommunista. "Ideológia, kritika, posztmarxizmus" című művét pl. kifejezett ajánlom olvasásra. Alapállításaival persze én se értek egyet, nem tartom a marxizmust helyes világértelmezésnek, de kritikája nagyon sok dologban abszolút pontos.

Megadja Gábor fideszes, de ezen belül a polgári eszmét elvető irányzat híve. Nyilván sokkal közelebb áll hozzám emiatt.

Persze Megadja nem beszélhet szabadon, mégicsak a kormány embere, ha nem is hivatalos állami vezető, de amit mond, az a kormányra nézve kényes lehet. Kiss teljesen szabadon beszélhet, bár megélhetése alapvetően ballib kifizetőhelyektől függ, s a fő hely eredetileg MSZP-s kötődésű volt, ő maga marginális személy, s maga a fő intézmény is mára függetlenedni tudott, s eleve nem vesz részt közvetlenül a politikai harcban.

Ami megdöbbentő: más-más szavakkal, de szinte ugyanazt mondják. Megadja persze a kormánnyal egyetértve, pozitív hangnemben írja le a Fidesz tevékenységét, míg Kiss pedig külső, szenvtelen elemzőként, sőt sajnálkozva, de ugyanazt látja.

Persze, mert amikor az abormalitás a fősodor, akkor annak minden típusú kritikája egyért egymással valamilyen szinten. Függetlenül a kiindulási ponttól.

Érdemes végighallgatni, bár az adás hosszú és több ponton jól ismert dolgokat hangoztat.

A legjobb liberalizmuskritikát Kiss mondja el: megdőlt az a hamis várakozás, mely szerint csak idő kérdése és mindenki nyugati szinten lesz, s erre a felismerésre a baloldal nem tudott választ adni, míg a jobboldal gyorsan alkalmazkodott.

31 komment

A bejegyzés trackback címe:

https://bircahang.blog.hu/api/trackback/id/tr6118015398

Kommentek:

A hozzászólások a vonatkozó jogszabályok  értelmében felhasználói tartalomnak minősülnek, értük a szolgáltatás technikai  üzemeltetője semmilyen felelősséget nem vállal, azokat nem ellenőrzi. Kifogás esetén forduljon a blog szerkesztőjéhez. Részletek a  Felhasználási feltételekben és az adatvédelmi tájékoztatóban.

2023.01.08. 08:52:10

megadja szimplán amerika ellenes. az nem kommunista.

2023.01.08. 09:00:49

a kommunista abból indul ki, hogy 1. az egyenlőség szép dolog. 2. a kollektivizmus jó dolog. és a reformer abból, hogy a totalitáriusság rossz dolog.

sose voltam kommunista. kisz tag se voltam. az volt a reform, hogy nem kötelező annak lenni. és a kommunisták egy része reformer volt. ezt megengedte. egy része nem. és az verte a seggét, hogy úgy is ők lesznek az erősebbek. összecsuklott a rendszer. de nem a reformok miatt, hanem a hülye pártitkárok miatt.

és aztán jött a rendszerváltás. és még több hülye párttitkár lett.

2023.01.08. 09:57:31

a 68-as kádár a leninizmust vetette el. a 85-ös pedig a marxizmust. a reform éppen az volt, hogy a marxizmus-leninizmus egy hülyeség. a kiindulási pont a népi baloldal. és úgy lehet keresztényszocialista államiságot építeni. a reformok keretében a kormorán elénekele a három királyokat. vikidál, varga miklós, és deák bill elénelték a három királyokat. nyertes zsuzsa játszotta máriát. a mainstream részévé tették. a reformerek egy része a népi baloldalból, kulturálisan a folklórból indult ki.

ez az irányzat azt mondta, hogy teremthető egy harmadik utas félkommunista-félkapitalista kis világ. egyszerűen folytatni kell reformokat. és a rendszerváltók mondták azt, hogy a szocializmus reformálhatatlan. mondják a mai napig. pl. hont andrás.

és a fideszben van egy irányzat, amelyik újabban azt mondja, hogy a marxizmusból kellene kiindulni. csak nem kell leninista világforradalom. hanem "szabadságharc" a nyugattal, stb. nyugat-ellenes újmarxista világkép a nyugati 68-asok ellen lázad. vagy a jelenlegi amerikai demokrata párt ellen.

tűz fal 2023.01.08. 10:35:59

@cvsvrs:
Birca nem Megadjára írta hogy kommunista, hanem Kiss Viktorra.

2023.01.08. 10:47:48

@tűz fal:
valóban. bocs. megadját is le lehet kommunistázni. ő se kommmunista. és ez a kis viktor se. hanem egy marxista filozófus. akinek nincs politikai programja.

2023.01.08. 11:10:38

kádár kommunista volt. 68 körül rájött, hogy a leninzmus egy hülyeség. az antikommunistákkal szemben helytelen erőszakkal fellépni és az "ellenforradalmárokkal" szemben forradalmi terrort alkalmazni. és nagyjából 85 körül rájött, hogy a maxizmus is nagyrészt hülyeség. a nyugattal gazdasági értelemben nem kell harcolni. hanem az államnak vegyesvállalatokat kell létrehozni a multikkal. és az állami vállalatoknak együtt kell működniük a maszekokkal. ez a reform.

mintha most orbán azt mondaná, hogy mondjuk az üzemanyag töltés egy félállami rendszerben folyjon
1. állami áfor kutakon (non profit módon)
2. maszek kutakon (profitábilisen)
az állam a rendszeradminisztrációval és a felügyelettel adja az üzemanyagot valamilyen áron. ezen nem húz hasznot. és a maszek is hasonló áron adhatja. amiből neki nyeresége származik, mert többet vagy jobban dolgozik, mint egy közalkalmazott. és egy állami áfor kút pritvatizálható kicsiben. ha egy közkút csődbe megy, akkor leváltja a menedzsmentet. ám ha nyereséget termel, akkor osztható többlet bér.

ebben nincs nemzeti nagytőkés. és a nemzetközi nagytőkét is részben kiszorítja. mert hogy ez nem tetszene az ömv-nek, vagy a shell-nek. viszont az olaj külföldi kitermelésében, vagy az olaj külföldi szállításában esetlegesen együtt kell működni a külfölddel. és ha ez nyugaton magánmonopólium, akkor legyen az. nem kell a nyugattal harcolni.

kb. ez lenne a késő kádár kori reformkommunista álláspont. ami ugye elég erősen kommunista elképzelés csak nincs benne marxizmzus-leninizmus. osztályharc, világforradalom.

Boldeone2 2023.01.08. 11:13:51

A szèlsőbal meg a szèlsőjobb az ugyanannak a büdös csizmának a jobbos ès a balos párja. A valódi elit - azok, akik sikereket èrnek el önmaguk tehetsègèn a globális versenyben- azok mindig az arany közèputat választják , azaz az "elit" mèrsèkelt jobb-bal liberalizmust. Akik a tömegeket szeretnèk manipulálni demagógiával, hamis ígèrtekkel, azok rezsimszolgának állnak. Az egy szerencsès " dolog, ha a " filozófus " gyűlöletfilosza világgal szemben találkozik az aktuális rezsimfilosszal ...Ebből azért komoly szinten meg is lehet èlni ma már ...A rezsimszolgák nem ritka hogy százmilliós vagy akár millirdos vagyont akvirálnak ...
Ebben a rendszerben semmi sem igaz , mèg ami jó cèlt szolgálna pl. Aranybulla megfilmesítèse , abból is szánalmas rezsimpropit csinálnak ...
Erről kellene a r

Boldeone2 2023.01.08. 11:23:03

@cvsvrs: az állam a rendszeradminisztrációval és a felügyelettel adja az üzemanyagot valamilyen áron. ezen nem húz hasznot. "

- Ez az államszocializmus, amit ajánlanál ....Elèg lenne csak levinni az üzemanyag adóját, a szabadpiac majd kialakítja az egyensúlyi árat
A globális ársapkának lenne èrtelme , sőt, csak annak ...
De a legjobb lenne minèl hamarabb leszokni a belső ègèsű motorok használatáról ....
Ezért is èpül Debrecenben az akkumulátor gyár. A problèma csak ott van, hogy egyelőre az elektromos autó megfizethetetlenül drága ...

2023.01.08. 11:29:59

az élelmiszerinflációra a kommunista megoldás az állami gazdaság és a közraktár.

a reformokkal nem hadikommunizmus van. az, hogy tilos háztáji disznót vágni és lesöprik a padlást.

hanem van a debreceni állami gazdaság. az a debreceni egyetem tangazdasága. annak van egy disznászata. tenyészállománya. közvágóhídja. és közmunkásai. és az ellátja a közraktárakat sertéshússal és zsírral. ez nem zárja ki, hogy a maszek olcsóbb, vagy jobb minőségű legyen. hanem van egy állami szereplő a piacon.

amelyik csak a legalapvető élelmiszereket állítja elő. és annyit, amennyi a közellátáshoz feltétlen szükséges. és a piac másik fele megmarad a maszekoknak. és így van olcsó hús, híg lével a kisnyugdíjasoknak. ugyanakkor meg van engedve a drágaság a nagypolgároknak. feltéve, hogy a jövedelemük teljesítményelvű és a tisztességes munkából ered.

2023.01.08. 11:31:06

@Boldeone2:
ez az államszocializmus a reformokkal.
1. vannak az áfor kutak. (ez eddig a szocializmus)
2. és mellette lehetnek maszek kutak is (ez a reform).

Boldeone2 2023.01.08. 11:46:22

@cvsvrs: Állam = egy politikai közössèg - ahol nincs pártpluralizmus - ott kisajátítják a hatalmat . Nagy államhatalom = sok ellenőrizetlen lopás , rossz a közössègnek...
A vège az, hogy Orbán sleppje mindent ellop ami köztulajdon, mèg az egyetemeket is...
Soha többet partállami rezsim , ami most is van ...
Kádár - rezsim = Orbán - rezsim , demagóg bal = demagóg jobb ...

Gery87 2023.01.08. 12:22:35

"megdőlt az a hamis várakozás, mely szerint csak idő kérdése és mindenki nyugati szinten lesz,"

Hitt ebben komolyan bárki is?

" s erre a felismerésre a baloldal nem tudott választ adni, míg a jobboldal gyorsan alkalmazkodott."

-A jobboldal betömte nacionalizmussal, xenofóbiával, populizmussal, rasszizmussal és vallással a hézagokat.
Ezt most világszinten értem.

-A baloldal alapvetően elveti ezeket, az antikapitalizmusa meg elhalt, elhiteltelenedettet.
(részben önhibájából, részben a korszellem miatt. lásd hidegháború vége).

Gery87 2023.01.08. 12:30:21

@Boldeone2:

Az elektromos autózás nem oldja meg a problémát.
Az akksi gyártás rendkívül szennyező és energia- meg vízigényes.
Persze Viktorékat ez nem érdekli, azért is várják tárt karokkal őket.
Az autók valóban drágák...ha marad ez a trend az átlag ember mobilitása csökkenti fog.
Ami növeli a kiszolgáltatottságot a tőkének a munka világában is.
Szép új világ.
És persze semmi nem garantálja hogy a jövőben adókkal, az áram árának növelésével, nem annyiba fog kerülni 100 Km-t megtenni E kocsival mint mint ma dízellel, benzinnel.

Boldeone2 2023.01.08. 15:08:50

@Gery87: A jövő ez lehet:

www.toyota.hu/elektrifikalt/hidrogen-technologia/hidrogen

Ott csak vízgőz távozik, ami lehet üvegházhatású, de nem mérgező a környezetre

Boldeone2 2023.01.08. 15:12:40

@ⲘⲁⲭѴⲁl ⲂⲓrⲥⲁⲘⲁⲛ ⲔöⲍÍró: Arról a szèlről nèzve ahol te vagy lehet, de a valóság az, hogy azok az államok az egyedül igazán èlehetők a többsègnek, ahol liberális demokrácia van
Tehát : a liberális demokrácia nem egyedüli, de szüksèges feltétele a szabad ès jólèti èletnek
Az etalon országok mind libsi demokráciák

Boldeone2 2023.01.08. 15:14:53

@cvsvrs: mert az állam nem totalitárius egységet jelent. hanem a rendezett közigazgatás keretében egy viszonylag szabadon szerveződő hálózatot. "

- Ilyen sajnos soha nem volt Magyarországon , de mèg a szoci rendszer is nèmileg szabadabban szerveződött, mint a mindent központosító Orbán

jónévez 2023.01.08. 18:41:46

Ezzel a marhasággal:
"Kiss Viktor gyakorlatilag kommunista, persze nem a szó szitokszó értelmében, hanem ténylegesen. Persze nem a kádárista, szovjet típusú kommunizmus híve..... stb......."
Mi a lófülét szerettél volna elmondani?
Az összes kommunista bűnöző gyökerű, ha hatalomhoz is jut, akkor is a maffiózást folytatja. Nem pozitívum ez egyáltalán.
Géppuska elé állítana bármelyőnket bármelyik. Pedig ők érdemdlnek kötelet. Bűnözők, ha szovjetek, ha nyugatiak.
Bűnözők.
Bűnözők.
Bűnözők.
Jegyezzük meg.

ⲘⲁⲭѴⲁl ⲂⲓrⲥⲁⲘⲁⲛ ⲔöⲍÍró · http://bircahang.org 2023.01.08. 19:18:13

@jónévez:

A kommunizmus alapcélja aliberalizmus elleni harc, azaz nem lehet teljesen rossz már csak emiatt se.

Gery87 2023.01.08. 21:47:41

@Boldeone2:

Jó ez is olyan hogy már 20 éve ezt mondják hogy ez a jövő.
Meglátjuk.

alöksz róz 2023.01.08. 23:21:35

@Boldeone2: "A valódi elit - azok, akik sikereket èrnek el önmaguk tehetsègèn a globális versenyben" - :D
a seggük nyalásáért is fizetnek, vagy ezt önszorgalomból végzed?

jónévez 2023.01.08. 23:25:43

@ⲘⲁⲭѴⲁl ⲂⲓrⲥⲁⲘⲁⲛ ⲔöⲍÍró:
A bűnöző életmód (kommunizmus) akkor is elítélendő, ha a liberálisok húzzák a rövidebbet épp. És nemcsak ők faragnak rá, ha a kommunista szemét kerekedik felül, hanem mi mind.
Én mindenképp a bűnözőket gyűlölöm, és a kommunisták azok. A liberálisok is megérdemelnek időnként néhány pofont, de nem a kirablást, nem a legyilkolást.
A szabadságunkba belefér a liberálisok marhasága, aki erős, az tudja őket helyükön kezelni, a bűnözők (kommunisták) uralma semmiképp.

ⲘⲁⲭѴⲁl ⲂⲓrⲥⲁⲘⲁⲛ ⲔöⲍÍró · http://bircahang.org 2023.01.09. 05:32:00

@jónévez:

A kommunizmus egy politikai eszme. Bűnnek csak a liberálisok hiszik.

Gógita 2023.01.09. 22:28:13

@Boldeone2: "Tehát : a liberális demokrácia nem egyedüli, de szüksèges feltétele a szabad ès jólèti èletnek
Az etalon országok mind libsi demokráciák"

Voltak.
Ma már egyre inkább elnyomók. Előbb vélemény diktatúra - ami már van - aztán valódi, teljes diktatúra.
Amiről te beszélsz, azok kb. az 1999-cel bezárult nyugati liberális demokráciák voltak.

Csak, hogy a maiak már nem azok!
Sem nem liberálisak, sem nem demokratikusak. Ahogy te sem vagy egyik sem!

Ez a gond. Már csak a címke van, a tartalom egészen más.
Ezért harcol ellene - a mai változata ellen - ma minden normális ember, aki szabadságot és demokráciát akar!!!

Gógita 2023.01.09. 22:36:59

Hadd ajánljak két jó írást, látókör szélesítésnek:

index.hu/velemeny/2023/01/09/hadsereg-hadkotelezettseg-oroszorszag-ukrajna-hideghaboru-fegyverzet/

"Egy város elfoglalásához sok katona kell jó fegyverekkel, a háború megnyeréséhez pedig tömeghadsereg, mely az ellenségénél több és jobb fegyverzettel rendelkezik. A tömeghadsereg erősítése és a fegyverarzenál növelése minden más értéket, civil megfontolást felülír. Minél jobban belesodródik az EU és a NATO a háború eszkalációjába, annál inkább így lesz ez nálunk, a nyugati tömb országaiban is. Ez a hidegháború logikája.

Ha a hadkötelezettség bevezetését remélhetőleg el is kerüljük, a háborús pszichózis és a fokozott felfegyverkezés elől aligha menekülhetünk. Bizarr látni, hogy az ukrajnai háború máris mennyire megváltoztatta a közbeszédet.

Azok a liberális médiumok, amelyek nemrég még transzgender témában utaztak és a „férfiasságot” a fasizmussal azonosították, most bátor ukrán katonák, állig felfegyverzett férfiak hősiességét ünneplik.
...
A fegyverkezéshez sok állami pénz és hadiipar kell. A pénzt részint a humán kiadások lefaragásával, részint a költségvetési fegyelem fellazításával lehet biztosítani. Ez amúgy rövid távon akár háborús konjunktúrát is teremthet, de tartósan nincs köszönet benne. Ami fontosabb, a hadfelszereléshez nehézipar kell. A nehéziparhoz pedig vasra, acélra, mindenféle nyersanyagra van szükség. A fegyverek, harci eszközök működtetése pedig fosszilis energiát igényel. Ezekről az alapvető igazságokról nem beszélnek azok, akik egyszerre hirdetnek „zöld fordulatot” és a fegyverkezés fokozását. A huszonegyedik század embere lassan tanulja meg, hogy a háború törvényei alapvetően nem változtak meg. Aki igent mond a háborúra, annak háttérbe kell szorítania minden más értéket és megfontolást. Természetesen vannak esetek, amikor bátran vállalni kell a háborút. De 

a jelenlegi orosz–ukrán háborút a Nyugat meg tudná állítani a diplomácia és a kölcsönös érdekbeszámítás eszközeivel. Ha nem teszi, akkor sokat fel kell adnia korszerű teóriáiból és értékeiből.

A hidegháború alapvetően konzervatív, nacionalista és bezárkózó légkört kényszerít a társadalmakra. Ezért is furcsa látni, hogy Magyarországon a háború minden áron való folytatását, a fegyverszállítások fokozását, egy új szellemi-politikai vasfüggöny kiépítését jórészt magukat baloldalinak, zöldnek vagy liberálisnak hirdető erők hirdetik."

Gógita 2023.01.09. 22:46:10

"Az Ukrán Újságírók Nemzeti Szövetsége azt állította még a nyáron született közleményében, hogy „Senki nem tudta eddig megtörni a szólásszabadságot Ukrajnában, most sem fogják tudni…” A szöveg ahhoz a törvénytervezethez kapcsolódott, amit nemrégiben lényeges változtatás nélkül fogadott el a parlament, és Zelenszkij államfő 2022. december 30-ai ellenjegyezésével hatályossá vált. De már az újságíró szervezet kiáltványából idézett mondat is csúsztatás volt. Valójában a 2014-es februári államcsíny óta

folyamatosan korlátozzák a polgári szabadságjogokat Ukrajnában.

Nem mintha előtte minden fenékig tejfel lett volna, de a 2014-es februári puccsot eleve az alapozta meg, hogy a Lengyelországban kiképzett szélsőjobboldali banderista verőlegények kiszorították az ukrajnai parlamentből a törvényesen megválasztott, úgymond oroszbarát képviselőket. Rögvest átmeneti kormányt alakítottak amerikai kötődésű külföldi, köztük USA-állampolgárok részvételével. Mindezt ugyebár nehéz lenne demokratikus eljárásnak nevezni, bár sokan falaznak hozzá Magyarországon is, minthogy az egész mögött a washingtoni adminisztráció állt, s a kivitelezést az akkor még alelnök Joe Biden, illetve Victoria Nuland térségi megbízott felügyelte.

Az államcsínyt követően a médiumokra és az ukrajnai újságírókra nehezedő nyomás a korábbiakhoz képest is nőtt. Szélsőséges esetekben, a bosszú vagy a példastatuálás része volt egyes médiaszereplők hosszas vizsgálati fogságba vétele, sőt, olykor máig kivizsgálatlan meggyilkolása. Az intézkedéssorozat 2019 szeptemberében kezdett igazán kibontakozni. "

"Figyelmeztettek, hogy ezek csak az első lépések voltak a totális cenzúrához vezető úton.

2022 nyarán már az Európai Újságírók Szövetsége is bírálta a szóban forgó, már 2019-ben elkészült, s azóta jegelt törvénytervezetet. Az újságírói és jogvédői kezdeményezések azonban nem sok vizet zavartak. Immár ott tart az ügy, miként a Portfolio.hu amerikai és ukrajnai forrásai is állítják, hogy

„egy olyan törvényt fogadott el Volodimir Zelenszkij ukrán elnök, amely jogvédő szervezetek szerint jelentősen növeli az ukrán állam kontrollját az ukrán média fölött és szigorítja a médiavállalatok szabályozási keretrendszerét. Az új törvény szerint a Nemzeti Televíziós és Rádiós Sugározási Testület nevű állami szervezet, melynek tagjait személyesen választja ki az ukrán kormány és az ukrán parlament, jelentősen kibővített hatáskört kap. Egyebek mellett joga lesz minden olyan médiaterméket betiltani, melynek nincs az ukrán bíróság által engedélyezett működési jogosítványa. Ez elsősorban a kisebb, független (akár nyomtatott – KDL) médiatermékeket is érintheti”.

A kijevi kormány rendre azzal védekezik, hogy a(z orosz) dezinformáció ellen harcolnak; a törvény szövege teljes mértékben összhangban van az Európai Unió intézkedéseivel. S természetesen, Kijevben azzal is tisztában vannak, hogy a felsorolt ukrajnai médiumok működését nem csak az ukrajnai hatóságok tették lehetetlenné, hanem – a mi Klubrádiónkhoz hasonló módon az internetre szorult változataikat – a nagy amerikai hálózatok szintén blokkolták és blokkolják. Nem mellesleg, ugyanilyen okból egyre nehezebb érdemi orosz médiahírekhez jutni a nyugati világban, mert az internetes csatornákat gyakran zárolják az amerikai megosztó felületek.

Az ukrajnai hatalmi körök tehát okkal mutogathatnak az Egyesült Államokbeli cégek hasonló gyakorlatára, illetve az Európai Unióra, ahol számos, az orosz kormányhoz köthető médiaportált betiltottak. Március 2-án bevonták a Russia Today (RT) és a Szputnyik médiaportálok működési engedélyét az EU-országokban, s helyi irodáikat bezáratták. Ezen túlmenően, a magánelőfizetői szerződéseket semmibe véve, az EU vezetői arra kötelezték a helyi, köztük a magyarországi televíziós szolgáltatókat, hogy azonnal szüntessék be az orosz állami tévé nemzetközi adásának továbbítását. Az indoklás szerint

a korlátozó intézkedések „mindaddig érvényben maradnak, amíg az Ukrajna elleni orosz agresszió véget nem ér”, és amíg „Oroszország meg nem szünteti a nevezett csatornákon keresztül az EU és tagállamai ellen folytatott dezinformációs és manipulációs tevékenységeit”.

Persze, hogy ki kit manipulál – szerintem egyébként, mindenki mindenkit –, arról nekem adatokkal is alátámasztott, a Bekiáltásban olykor-olykor közzétett dokumentációm van. Ám a fentiek ismeretében, Kijevnek a sajtószabadságot korlátozó intézkedéseire minden további nélkül illik az Ukrajnában is ismert mondás: „Риба смердить від голови”, vagyis „A fejétől bűzlik a hal”. Az Európai Újságírók Szövetsége és az európai jogvédők olyasmit szeretnének kikényszeríteni a kijevi kormányból és parlamentből – ne korlátozzák a média működését, tegyék lehetővé a lakosság sokoldalú tájékozódását –, amit az EU-n belül maguk is tudomásul vesznek. Csakhogy a kettős mérce előbb-utóbb megbosszulja magát, még ha reformnak is nevezik a demokratizálás, most épp a médiával kapcsolatos, ukrajnai színjátékát.#
magyar nyelvű szemfelnyitó, mélyelemző és tájékoztató média
süti beállítások módosítása