magyar nyelvű szemfelnyitó, mélyelemző és tájékoztató média

Balkanturiszt

A Balkanturiszt az IBUSZ bolgár fordítása volt, azaz az egyetlen idegenforgalmi cég Bulgáriában a kommunizmus alatt.

De még a magyar IBUSZ-nál is hatalmasabb cég volt: a legtöbb szálloda is a cég tulajdona volt. Amiben kisebb volt az IBUSZ-nál az a vízumkiadás: a Balkanturiszt nem foglalkozott hivatalos engedélyekkel.

Az IBUSZ viszont igen: amikor 1972-ben Kádárék liberalizálták a külföldre utazást (persze ez csak egy enyhítés volt, nem a külföldi utazások általános engedése), az IBUSZ lett megbízva a magáncélból egyénileg nyugatra utazni vágyók ügyeivel, azaz az egyéni nyugatra utazó turisták valamelyik IBUSZ-irodában kellett beadniuk a kiutazási engedély iránti kérelmet.

Aki nem élt akkor: Kádár alatt nem volt elegendő az utazáshoz az útlevél, hanem minden egyes utazáshoz külön kiutazási engedély is kellett. Csak kiváltságosak kaptak állandó kiutazási engedélyt, ez még átlagos hivatalos utazók esetében se járt. (Saját apám 1964-től volt hivatalos külkeres utazó, s csak 1983-ban kapta meg az állandó kiutazásit.) Szóval a magán turisták az IBUSZ irodáiban kérelmezték ezt az engedélyt.

Bulgáriában ilyen nem volt, mindent közvetlenül a rendőrség intézett. S eleve nem létezett egyéni turistaút nyugatra: vagy meghívólevéllel lehetett vagy csoportosan, a Balkanturiszt szervezésében.

De a Balkanturiszt fő szerepe a külföldi turisták ellátása volt.

A Magyarországon is ismert hármas felosztás megvolt itt is, azaz nyugati turista - KGST-turista - belföldi turista, csak míg Magyarországon a belföldiek a KGST-turisták előtt voltak, addig Bulgáriában a belföldi turista volt a "harmadosztály".

Alapesetben a rend az volt, hogy a belföldi turista nem is mehetett rendes Balkanturiszt-szállóba, csak szakszervezeti, vállalati üdülőbe. S ha valahová mégis beengedtek belföldit, az ellátás minősége más volt. A legfőbb eltérés az étkezésben volt: pl. a svédasztal nyugati privilégium volt, ilyen étkezési formát nem kaphatott se KGST-turista, se belföldi. Plusz sajátosság pl. a szobaválasztás: a tengerre néző szobákat nyugatiak kapták mindig.

Viszont természetesen az árak is különbözőek voltak. Ami nyugatinak 1 dollár volt, az KGST-idegennek és belföldinek 1 transzferábilis rubel, átszámolva levába. Ez az 1:1 árfolyam persze teljesen abszurd volt, a valósághoz semmi köze nem volt, a 80-as évek közepén pl. Moszkvában feketén 1 dollárért átlagosan 5 rubelt lehetett kapni.

Szóval a nyugati turistának minden 5-6-szoros áron volt. S ezt kijátszani nem lehetett semmilyen irányban. Azaz a nyugati turista hiába váltott át feketén dollárt, nem fizethetett levával a szállodában, ahogy a KGST- és belföldi turista meg hiába szerzett dollárt, szintén nem fizethetett vele.

Egyébként Magyarországon is működött hasonló rendszer, de csak 1981-ig. 1981-ban Kádárék ezt felszámolták, az IMF-tagság előzményeként, azaz akkortól megszűnt Magyarországon a többes árfolyam.

Bulgáriában viszont ez volt a rendszer végéig, 1989-ig, sőt még egy kis ideig megszokásból, gyakorlatilag 1991. június 30-ig, a KGST megszűnéséig ez fennmaradt részben, a többes számlázás részt illetően, az árfolyamot illetően meg 1991. február 15-ig, amikor a leva konvertibilis lett.

Volt tehát kb. 20 hónap, amikor sajátos helyzet volt: egyszerre voltak KGST-sajátosságok és kapitalizmus. Ezt ki lehetett használni. Akinek volt megfelelő hatalmi helyzete és pénze, az súlyosan kihasználhatta. Én meg, mivel se hatalmam, se pénzem, csak korlátozottan. Pl. a Budapest-Szófia repülőjegy esete, ezt meg lehetett venni vagy 128 bolgár leváért oda vissza vagy kb. 70 dollárért, miközben 1 dollár már 15 levát ért, de a repülőgéptarifák nem lettek kiigazítva, mert a rájuk vonatkozó KGST-megállapodások felmondásával senki se foglalkozott. Mondanom se kell, mindenki aki élt és mozgott és nem volt teljesen hülye, az egyszerűen dollárt levára váltott, majd így vette meg a jegyet, így alig 8-9 dollárba jött ki.

Egyes szállodák még fenntartották a kettős árat, azaz külföldieknek és belföldieknek, 5-6-szoros eltéréssel, de ez már csak a szobaárakra vonatkozott, ez immár mint "kedvezmény bolgároknak" volt előadva, aztán ez is megszűnt 1997-ben, amikor az EU-csatlakozási tárgyalások keretében ez meg lett szüntetve mint indokolatlan diszkrimináció. Én még jártam úgy üdülni egy bolgár szállodában 1997 nyarán, hogy az ötödét fizettem a szobáért, mint amit a normál külföldiek.

Mivel 5 évtizeden keresztül a Balkanturiszt dominálta az idegenforgalmat, mindenre kihatott tevékenysége. Különösen vicces két étel: a sop saláta és a bécsi szelet. Tulajdonképpen egy jó és egy rossz példa.

A sop az egy régió neve, a sopok egy szláv etnikai alcsoport, a területük a mai szerb-koszovói határttól egészen a bulgáriai Szófia medence keleti végéig, azaz a mai Szerbia és Bulgária területén, kissé átnyúlva a mai Észak-Macedónia északkeleti részébe is. A legnagyobb sop város így Szófia. A sopok legnagyobb része magát tehát bolgárnak tekinti, de vannak szerb és már macedón identitásúak is.

Viszont a sop saláta nem egy sop étel, semmi köze a sopokhoz. A Fekete-tenger partján lett kitalálva egy Balkanturiszt-vezér utasítására a XX. sz. 50-es éveiben. Az alapgondolat: a görögöknek van kertész salátájuk, a törököknek van juhász salátájuk, ezek nemzetközileg ismertek, a bolgároknak miért nincs akkor saját közismert salátájuk? S megszületett az ötlet, legyen kitalálva a bolgár nemzeti saláta. S meg is lett: a bolgár zászló színeiben pompázó, azaz fehér-zöld-piros saláta, tulajdonképpen darabokra vágott uborka és paradicsom, megszórva sok fetasajttal, leöntve kevés olajjal és ecettel. Hasraütéses alapon el lett nevezve sop salátának, hiszen ez az egyik bolgár történelmi régió.

Tulajdonképpen olyan, mint a görög kertész saláta, csak olíva és paprika nélkül, vagy mint a török juhász saláta, csak olíva, paprika, petrezselyem, citromlé nélkül.

S el is terjedt. Annyira alapvető, hogy nemigen lehet elképzelni már bolgár éttermet, ahol ne lenne az étlapon.

Most már a dolog ott tart, hogy az átlag bolgár komolyan hiszi, ez egy ősi sop étel, s meglepődik, amikor megtudja, hogy a tengerparton lett kitalálva egy szállodában az 50-es években.

A másik viszont egy nagyon rossz valami. A Balkanturiszt valamelyik marketingese kitalálta: népszerű a bécsi szelet, de túl drága, szóval optimalizáljuk! S megszületett a nagy terv: csináljuk darált húsból!

Megformálnak darálthúsból egy nagy szelet húst, jó vastagot, azt átsütik félig, majd bepanírozzák, ezzel teljesen átsül. Ez az egész recept. Magyarul rántott fasírozott lehetne a neve.

Ez az étel egyébként már részben létezik Szerbiában, pleszkavica (pljeskavica) a neve, ez nagyra formált darált hús, tejszínnel, sajttal, kisütve, csak rántás nélkül. Tulajdonképpen amolyan "vízszintes fasírt". Népszerű szerb étel. Még a balkáni muszlimok is fogyasztják, iszlamizált verzióban, azaz a sertéshúst barányhúsra cserélve benne.

Szóval a Balkanturiszt-féle optimalizált bécsi szelet egy kirántott pleszkavica. Végülis nem is lenne baj vele, ez egy érvényes étel, csak a baj a neve, nem adtak neki rendes nevet, hanem "bécsi szelet" néven fut. Így nem lehetett soha tudni, mit jelent a bécsi szelet a bolgár étlapon: hagyományos, valódi bécsi szeletet vagy "optimalizált" Balkanturiszt-verziót.

Még ma is érdemes óvatosnak lenni Bulgáriában, hogy az étlapon szereplő bécsi szelet darálthúsból van-e. Mert aki a normál bécsi szelet ízére vágyik, az igencsak meglepődhet.

bécsi szelet Balkanturiszt módra

Címkék: közélet
31 komment

A bejegyzés trackback címe:

https://bircahang.blog.hu/api/trackback/id/tr6218175735

Kommentek:

A hozzászólások a vonatkozó jogszabályok  értelmében felhasználói tartalomnak minősülnek, értük a szolgáltatás technikai  üzemeltetője semmilyen felelősséget nem vállal, azokat nem ellenőrzi. Kifogás esetén forduljon a blog szerkesztőjéhez. Részletek a  Felhasználási feltételekben és az adatvédelmi tájékoztatóban.

fofilozofus · http://megmondomhogymihulyeseg.blog.hu/ 2023.08.15. 18:15:04

"Végülis nem is lenne baj vele, ez egy érvényes étel" -- :-)))) Szerintem moslék lehet, nem szívesen kóstolnám meg.

"Az alapgondolat: a görögöknek van kertész salátájuk, a törököknek van juhász salátájuk, ezek nemzetközileg ismertek, a bolgároknak miért nincs akkor saját közismert salátájuk?"

Szerintem nagyon nagy ötlet volt a balkanturistos fejes részéről. A turisták, meg általában az emberek is csak a NAGYON EGYSZERŰ dolgokat fogják fel. Sokszor el kell mondani egyszerű üzeneteket -- ez a marketing lényege. Szerintem jól tette, hogy kitalálta. Most előhozhatnám a Tiramisu nevű ételt, amit mindenki valami ősi olasz édességnek hisz, közben meg a 70-es években találta ki Olaszországban egy jugoszláv valaki (akiről egyébként nem tudják, hogy ki).

Még a megboldogult Wermer Andrásnak hallottam egy előadását a 2002-es bukás előtt, ahol nagy szakértelemmel mondogatta. hogy a Fidesz kampányának a lényege, hogy mindenki legyen polgár. Nem kell mögé semmi tartalom, csak sokszor el kell mondani, és persze azonosulni lehessen vele. Hát nem jött be. :-) Ettől függetlenül ez egy fontos marketingalapelv. Mármint az egyszerű dolgok sulykolása.

_Neville 2023.08.15. 20:02:29

@fofilozofus: létezik hasonló "ősi magyar étel", amit Venesz József (a későbbi hírhedt szakácskönyv szerzője) séf talált ki az 1957-es párizsi világkiállításra: a hortobágyi palacsinta.

Amúgy ez a panírozott fasírt vagy mi nem lenne okvetlenül szar, végül is a csevapcsicsa is hasonló csak panír nélkül, de aligha prémium alapanyagból készült hozzá a darálthús, inkább a magyar menzás változatához lehetett közel, ami löncshúsból készült... Szóval ez így no thx. (Legalább itthon nem próbálták ezt bécsi szeletnek kamuzni, és étteremben felszolgálni.)

ZorróAszter 2023.08.15. 21:22:31

A pleskavicát én is szeretem. A csevapcsicsát is. Viszont a Szerb étteremben rászoktattak, hogy ne ajvárral egyem, hanem kecsup, pirosarany keverékkel és lila hagymával.

A pleskavica öntetre nem emlékszem. Valami tejfölös volt.

Hortobágyi húsos palacsintát én zúzapölkölttel és tejföllel szoktam csinálni. Lehet hogy mások azt is bizarrnak mondják.

Viszont nekem a bolgár csevapcsicsa nem nagyon ízlett.

gigabursch 2023.08.16. 08:39:17

Nekem a sop mindig is sopszka volt.
Viszont a történetet nem ismertem.

Anno ettem ilyen bécsi szeletet 1987-ben.
Olcsó volt és laktató.
De a legtöbbet csevapcsicsából és a tengerparton a sült krumpli sült sneci kombóból ettük.

ⲘⲁⲭѴⲁl ⲂⲓrⲥⲁⲘⲁⲛ ⲔöⲍÍró · http://bircahang.org 2023.08.16. 08:48:02

@gigabursch:

Sop a főnév, a -szki/-szka/-szko az a melléknévképzős alak.

ⲘⲁⲭѴⲁl ⲂⲓrⲥⲁⲘⲁⲛ ⲔöⲍÍró · http://bircahang.org 2023.08.16. 08:49:57

@ZorróAszter:

A szerb verzió jellemzően harmad marha, harmad juh, harmad disznó, a bolgár fele marha, fele disznó.

A török/albán/bosnyák verzió meg fele marha, fele juh.

ⲘⲁⲭѴⲁl ⲂⲓrⲥⲁⲘⲁⲛ ⲔöⲍÍró · http://bircahang.org 2023.08.16. 08:50:49

@_Neville:

Nem rossz étel, de nem akkor, amikor az ember bécsiszeletre vágyik.

ⲘⲁⲭѴⲁl ⲂⲓrⲥⲁⲘⲁⲛ ⲔöⲍÍró · http://bircahang.org 2023.08.16. 08:54:35

@_Neville:

Ősi trükk, hogy a hússzeletként nem alkalmas anyagot le kell darálni. Alapvetően semmi baj ezzel, az ősi hagyomány szerint szentségtörés a levágott állatot nem felhasználni teljesen. Innen a belsőségek megevése is.

Nyugaton ennek vége. Ma a nem extra minőségű részeket vagy kidobják, vagy - jobb esetben - megy a kutya-és macskaélelmezési iparágba. A vágóhídon a leselejtezett részeket összesöprik és eladják a kutyakonzervgyárnak.

Serény Vélemény 2023.08.16. 08:56:21

hústűzőgép: egy olyan élelmiszeripari gép, ami belülről kb kettő darab egymással szembe fordított fakír-ágy (szögekkel kivert deszka), csak a szögek sokkal sűrűbben helyekzednek el, nem deszkába vannak verve, és sokkal kisebb az egész.
A működése: a kifejezetten rosszabb minőségű, de azért lehetőleg színhús darabokat beledobálják, és a tűzőgép segítségével összenyomják. Ettől az egész, főleg kisütve pont úgy fog kinézni, mint egy vékonyra vágott, agyonklopfolt karaj.
Ez a kollégiumi menzás költséghatékonyított rántotthusik eredete. (Mondjuk a kollégiumban, ahol kozépiskolában laktam, több ezer adagot főztek ebédre, úgyhogy az egy tényleg jó nagy konyha volt.)

kiskisutca 2023.08.16. 08:57:56

"csak a baj a neve, nem adtak neki rendes nevet, hanem "bécsi szelet" néven fut."

Huncut rántotthús! :-)

Pár hete futottam bele:

youtu.be/v30MncAN6a4

(Szoky konyhája: Huncut rántotthús - Rántottszelet darálthúsból)

Párduc oroszlán gorilla... Makákó! 2023.08.16. 09:42:49

A hortobágyi palacsinta is ilyen turisztikai gyártmány, bár az átlag külföldinek mondhatod, ha az nem budapesti palacsinta vagy balatoni palacsinta, nem fog tudatosulni benne. Ahogy nekem se volt meg hogy a sopszka saláta bolgár, pedig gyakran ettem régebben.

Egyébként a brassói aprópecsenye hasonló, brassóhoz nincs köze csak a Horthy korszakban miről is nevezték volna el ha nem egy elszakított városról. Szerintem a magyar konyha egyik horror kreálmánya a hússal összekevert krumpli amint ázik a hús szaftjában, sose értettem mi a fransért nem lehet egymás mellé tenni a tányéron, hús+köret. Ja, úgy el elvesztené a brassóiságát.

ZorróAszter 2023.08.16. 12:54:23

@ⲘⲁⲭѴⲁl ⲂⲓrⲥⲁⲘⲁⲛ ⲔöⲍÍró:

Akkor izleni kellett volna, mert én nem nagyon lelkesedek a birkáért.

Amit én Bulgáriában ettem, az nagyon világos volt

ZorróAszter 2023.08.16. 12:55:05

Nem sötétedett be úgy a sütéstől mint a hazai.

ZorróAszter 2023.08.16. 12:55:43

Ja, egyébként a bolgárok milyen öntettel ezik? Arra már nem emlékszem, csak hogy túl világos volt.

fofilozofus · http://megmondomhogymihulyeseg.blog.hu/ 2023.08.16. 16:24:08

@_Neville: Emlékeim szerint a somlói galuska is ilyen. SZerintem nincs ezekkel semmi baj.

ZorróAszter 2023.08.17. 19:26:32

@ⲘⲁⲭѴⲁl ⲂⲓrⲥⲁⲘⲁⲛ ⲔöⲍÍró:

Az a baj hogy akkor az is ízleni kellene nekem.

Közben az jutott eszembe, hogy mint mondtam, én a szegényebb részeken jártam, és lehet hogy ott nem rendesen és nem rendes alapanyagokból csinálták.

Lehet hogy egy jobb étterembe kellett volna megkostolnom mert lehet hogy valójában a bolgár csevapcsicsa a legfinomabb ezek alapján.

Deak Tamas · http://valtozomult.blog.hu 2023.08.18. 12:45:15

@Párduc oroszlán gorilla... Makákó!: szakács ismerősöm azt mondta, hogy emberről van elnevezve, mint a Dobos.

Deak Tamas · http://valtozomult.blog.hu 2023.08.18. 12:46:14

Bulgáriában a joghurt és a sajt is okozhat kellementlenséget, nem is kicsit :)

jónévez 2023.08.20. 09:57:09

@Párduc oroszlán gorilla... Makákó!:
"brassói aprópecsenye"
Az egy dolog, hogy szerinted horror, -szerintem nem az, de nincs is ezzel baj, nem szereted, sőt, taszít. Ez van.
Azt az érdekességet nem tudom feledni: sráckorunkban (amikor pedig igen ki kellett számolni, mit merjünk kérni az étteremben, kevés pénzünk volt, no), volt olyan hel, ahol meglepően a brassói étlapon szereplő árához még utólag felszámolták a köretet. A krumplit.
Mintha a 4ft-os mákostésztához külön felszámolták volna utólag a tésztát...

jónévez 2023.08.20. 09:58:49

@jónévez:
((Lehet, hogy 8ft volt az a mákostészta. De nem is a pontos ár a lényege a mondanivalónak)

jónévez 2023.08.20. 23:34:10

A darálthúsból összeállított rántott husiról nekem is a löncshúsból szeletelt rántott husi jutott eszembe :)
Szerettem is, sütögettem is magamnak. :)

(Biztosan nem ugyanaz, de ez jött elő)

ⲘⲁⲭѴⲁl ⲂⲓrⲥⲁⲘⲁⲛ ⲔöⲍÍró · http://bircahang.org 2023.08.22. 10:35:58

@Deak Tamas:

Meg amikor a bolgár turista elmegy Japánba és ott büszkén mutatják neki a bolgár joghurtot. Aztán meglepetés: az ott tele van gyümölcsdarabokkal és cukorral. s kb. semmi köze az eredetihez.

Deak Tamas · http://valtozomult.blog.hu 2023.08.22. 13:10:08

@ⲘⲁⲭѴⲁl ⲂⲓrⲥⲁⲘⲁⲛ ⲔöⲍÍró: eredeti bolgár joghurtot nálunk seholse kapni ugye? Nem lehet egyszerű dolog tárolni.

ⲘⲁⲭѴⲁl ⲂⲓrⲥⲁⲘⲁⲛ ⲔöⲍÍró · http://bircahang.org 2023.08.22. 13:15:16

@Deak Tamas:

A nagymamám minden évben vitt baktériumot kis üvegben, s ő maga csinált Budapesten saját használatra bolgár joghurtot.
magyar nyelvű szemfelnyitó, mélyelemző és tájékoztató média
süti beállítások módosítása