magyar nyelvű szemfelnyitó, mélyelemző és tájékoztató média

A balib és a munkabér

A ballibaizmus persze egy abszurd eszme, hiszen nem lehet egyszerre baloldalinak és jobboldalinak lenni (hiszen a liberalizmus a legtisztább jobboldaliság).

Most egy műsorban ismét láthatjuk ezt:

Az idők során folyamatosan változott a ballib hozzáállás a munkavállalói jogokhoz, különösen a bérek tekintetében.

A ballibaizmus megszületése nagyjából 1991, de szélesebben nézve a kezdete már 1989. Nagyjából 1989-2010 között a ballibaizmus liberális oldala dominált minden tekintetben. Ebben az időszakban a "független" szakértők szigorú arckifejezéssel rámutattak minden lehetséges alkalommal: addig lehet nyújtózkodni, ameddig a takarónk ér! Szóval a bérharc hülyeség, mert előbb gazdaságfejlesztés kell, növelni kell a hatékonyságot, s majd abból lesznek a magas nyugati bérek.

Ebben az időszakban a ballib szakértők rámutattak, hogy Zorbán béremelése összeomlást fog hozni. Emlékeztető: az Orbán-kormány 2001-re 40 ezer Ft-ra emelte a havi minimálbért az MSZP-SZDSZ-időszak 19500 Ft-os szintjéhez képest. A szakértők elmondták: ez kalandorság, összedől az ország, minden befektető elmenekül, ezer % infláció lesz, éhínség fog tombolni. A ballib törzsszavazók is mélyen fel voltak háborodva, hogy a Zorbán emeli a bérüket, egymás után telefonáltak be a nyugdíjas nénik a Drága Bolgár úr műsorába, zokogva tiltakozva a csillagászati béremelések miatt, melyek miatt a csupaszív nyugati befektetők éhen fognak halni.

2010 után lassan jött a ballibaizmus baloldali része, persze nagyon óvatosan, mert a független szakértők ódzkodnak a "populizmus" ellen, de ki lett mondva: Zorbánisztánban nyomor van, mert a bérszint nem skandináv.

Úgy tűnik, az idősebb nemzedékbeli klubrádiós szakértősereglet képtelen ehhez alkalmazkodni. Őket a szívük visszahúzza a régi időkhöz, így ismét vészjósló hangon mutatnak rá: termelékenységnövekedés és beruházások nélkül csúnya végük lesz a béremeléseknek!

8 komment

A bejegyzés trackback címe:

https://bircahang.blog.hu/api/trackback/id/tr5118738334

Kommentek:

A hozzászólások a vonatkozó jogszabályok  értelmében felhasználói tartalomnak minősülnek, értük a szolgáltatás technikai  üzemeltetője semmilyen felelősséget nem vállal, azokat nem ellenőrzi. Kifogás esetén forduljon a blog szerkesztőjéhez. Részletek a  Felhasználási feltételekben és az adatvédelmi tájékoztatóban.

Deak Tamas · http://valtozomult.blog.hu 2024.11.27. 09:31:18

Csaba László nyilatkozta, hogy a munkabér az az, ami a maradvány, a cégek kifizetik a "költségeiket" és utána marad a munkabér*. Tehát magyarán az másodlagos, hogy az, aki megteremtette a céged jövedelmét, megkapja azt, ami jár neki.
És csodálkoznak, hogy mért vannak 15 éve a szopóágon.
(*=feltételezem természetesen egyébként, hogy a "maradvány" alatt feltehetően azt a profitot értette, amiből lehetne bért emelni, de sokatmondó, hogy ezt ilyen egyszerűen nem képes elmondani. Ha meg az újságíró írta le rosszul, az még sokatmondóbb.)

ⲘⲁⲭѴⲁl ⲂⲓrⲥⲁⲘⲁⲛ ⲔöⲍÍró · http://bircahang.org 2024.11.27. 09:36:41

@Deak Tamas:

A valóságban a munkabér mindig politikai kérdés. Nem függ semmilyen "termelékenységtől".

Attól függ, az állam milyen bérszintet képes kikényszeríteni.

Az egész ballib seregletből egyedül Pogácsa képes ezt kimondani.

Deak Tamas · http://valtozomult.blog.hu 2024.11.27. 09:44:54

@ⲘⲁⲭѴⲁl ⲂⲓrⲥⲁⲘⲁⲛ ⲔöⲍÍró: ez egyébként jórészt valóban így van, bár az elmúlt tíz évben nekem volt olyan tapasztalatom, hogy a cég magától emelt nagyon sokat, igaz, ehhez hozzájárult az, hogy a 15 fős csoportból 12 ember felmondott hirtelen s azonnal.
Volt olyan is, hogy leprogramoztam egy jegykezelő aumatát, ami havonta gyártott vagy négy-hatezer tiketet 20-30 euró közötti értékben darabjáért. Mondanom se kell, hogy nemhogy én, de a csapatom mit látott ebből viszont.

ⲘⲁⲭѴⲁl ⲂⲓrⲥⲁⲘⲁⲛ ⲔöⲍÍró · http://bircahang.org 2024.11.27. 09:55:10

@Deak Tamas:

A bérharc a legnagyobb tényező, de az is csak adott kereteken belül.

Itteni cég, úgy értem nyugati cég, de itt működik, projekteket visznek. Jellemzően link dolgok, azaz minimális munkateher. S bárkit felvettek, akár nyugdíjasokat is, ami ritkaság.

Pár éve jellemzően havi 1200-1600 leva között volt a bruttó bér.

Megjelent egy másik cég, a lassan mindenkit átcsábított. 2500 leva fizetéssel.

Most már az első cég is annyit fizet, mint a többiek.

Deak Tamas · http://valtozomult.blog.hu 2024.11.27. 10:03:37

@ⲘⲁⲭѴⲁl ⲂⲓrⲥⲁⲘⲁⲛ ⲔöⲍÍró: Butapesten ez most sajnos úgy kezd működni, hogy aláígérnek a konkurrenciának, de a Z generáció már nem képes extrát termelni, így elég hamar leépítés és szenvedés lesz a vége. Covid előtt még pontosan úgy volt itt is, ahogy a példádban írtad.

Deak Tamas · http://valtozomult.blog.hu 2024.11.27. 10:08:44

@ⲘⲁⲭѴⲁl ⲂⲓrⲥⲁⲘⲁⲛ ⲔöⲍÍró: illetve a projektbeetetés, amikor adott cégen belül hirtelen lesznek zászlóshajó projektek és oda akarnak tenni mindenkit, és leggyakrabban az történik, amit az előtt írtam. Covid előtt egy szolgáltatás időtartama közelített a tíz évhez. Ma már csoda, ha a három megvan.

_Neville 2024.11.27. 10:24:28

@Deak Tamas: ez hülyeség, a munkabér ugyanolyan fix költség a működéshez, mint a villanyszámla befizetése

Boldeone2 2024.11.27. 10:43:12

Egy valamit ne felejtsünk el: a minimálbér emeléssel elsősorban az állam jár a legjobban, mert több adót szedhet be; az árak úgyis hozzá fognak igazodni nagyjából, az emeléshez. Egy nagyon minimális életszínvonal- emelkedés lehet, de az sem biztos; most a lakbér árak elvesznek mindent
magyar nyelvű szemfelnyitó, mélyelemző és tájékoztató média
süti beállítások módosítása