A bolgár kertészből a magyarban "bolgárkertész" lett, azaz sajátos típusú kertészet.
A szó eredete kb. a következő.
Természetesen valamilyen migráció mindig volt Bulgáriából Magyarországra, de tömegesen csak két alkalommal: a XVII. sz. végén és a XIX. sz. 90-es éveitől a XX. sz. 30-as éveig.
Az előbbi egy sikertelen felkelés miatt volt. 1688-ban felkelés tört ki Bulgária egyes északnyugati területein a török uralom ellen.
A felkelés alapja az, hogy 1683-ben a törökök csatát vesztenek Bécsnél, majd a Habsburgok elkezdik a törököket egyre délebbre szorítani. 1686-ban több más ország, még Oroszország is csatlakozik a törökellenes szövetséghez. A törökellenes koalíció komoly sikereket ér el, 1688-ban Belgrádot is elvesztik a törökök.
Ezekből az eseményekből arra következtetnek egyes bolgár aktivisták, hogy hamarosan az egész Balkánon meg fog szűnni a török uralom. Ez tévedés volt. A törökellenes koalíciónak erre nem volt ereje, így végül békeszerződés született új határokkal (karlócai béke). Maradt Bulgária török, s jött a bosszú.
A habsburgok azonban, mivel bíztatták a bolgár felkelést, erkölcsileg úgy érezték, le vannak kötelezve, így politikai menedékjogot adtak minden bolgár aktív fegyveres felkelőnek, s jogot, hogy együttesen letelepedjenek a Birodalom területen. Ezzel a joggal élt kb. 2000 ember. Végül Temesvár környékén lettek letelepítve. Utódaik a "bánáti bolgárok", ma kb. 10-15 ezer fő, 80 %-ban a mai Romániában, a többi Szerbiában.
Ezzel szemben a második migrációs hullám teljesen gazdasági okok miatt volt.
Miután Bulgária 1878-ban ismét önálló állam lett, a gazdaság nagyrészt összeomlott, hiszen elveszett az addigi hatalmas oszmán piac. A mezőgazdaság helyzetét külön rontotta, hogy szinte teljesen kisbirtokosok és földtelenek voltak az emberek, alig volt életképes méretű gazdaság.
A bolgár zöldségtermesztés egyik központja a Jantra folyó völgye volt. Ez a Duna egyik mellékfolyója. Itt kiváló a termőföld, majd amikor a a XVI. század elején megérkezett a paradicsom és a paprika Amerikából, ez bizonyult a paradicsom- és paprikatermesztésre leginkább alkalmas területnek a régióban.

Azonban egyre nehezebb lett megélni ebből az új viszonyok között. Így elindult a tömeges kivándorlás. Az egész világba, de persze leginkább Európába, s a kedvelt célpont Ausztria-Magyarország volt. Hiszen közel van. S még közelebb lett a modern közlekedéssel. Meg jogi akadály se volt: Ausztria-Magyarország nem korlátozta a bevándorlást.
Gyakorlatilag a kivándorlók 100 %-a kertész volt, s 80 %-uk ebből a térségből jött, a Jantra völgyéből.
Akkor bolgár szemmel Ausztria-Magyarország kb. "Kalifornia" volt: gazdag hely, van munka, könnyű oda menni, nincsenek problémák. Ma Bulgária gazdasági erőben a magyar szint kb. 70 %-án van, életszínvonalban meg kb. a 90 %-án, ez azonban a XIX. sz. végén, a XX. sz. elején abszolút nem így volt, akkor ez 2 szám nagyjából 25 % és 40 % körül lehetett. Szóval érdemes volt kitántorogni oda.
Gyorsan eljutni Bulgáriából Magyarországra a XIX. sz. 80-as éveinek végétől lehetett, ekkor nyílt meg - pontosan 1888-ban - az Isztanbul-Bécs vasúti vonal, mely Szófián, Belgrádon, Budapesten keresztül haladt. Korábban volt az országúti megoldás, ami az autóközlekedés feltalálása előtt 2-3 hét utazást jelentett. Gyorsabb a hajó volt, Rusze-Budapest az kb. 5 nap volt.
Ausztria-Magyarországon belül persze nem csak a mostani Magyarországra mentek emberek, hanem más részekre is. Nekem is vannak rokonaim, akik ma Csehországban élnek. De a fő célpont a mai Magyarország területe volt a hasonló természeti körülmények miatt, ez elsősorban 3 régiót jelentett: Budapest, Miskolc, Pécs, s ezek környéke. Budapest esetében ez a környék elsősorban a mai pesti agglomeráció, a legnagyobb részben a Csepel-sziget, Miskolc esetében pedig a városnak mind keleti (Alsó- és Felső-Zsolca), mind a nyugati (Diósgyőr, Tapolca, Ózd) agglomerációja
Mint minden hasonló esetben, a migránsok zöme egyedülálló fiatal férfi, sőt kamasz fiú volt. Alapvetően csak dolgozni érkeztek, nem letelepedési szándékkal. A korabeli szokás szerint Demeter-napon - október 26. - hazamentek Bulgáriába, majd Trifon-napon - február 14. - megint vissza, hiszen a 2 dátum között nem volt szükség mezőgazdasági idénymunkásra. Jellemzően gazdagabb bolgár kertészek alkalmazták őket amolyan segédmunkásként, egyes esetekben szerb gazdálkodókhoz is mentek dolgozni, hiszen ott a magyar nyelv nem ismerete nem okozott problémát.
Télen csak az maradt, aki vagy sikeresen meggazdagodott, tehát önálló kertész tudott lenni, vagy megházasodott.
A sikeresen megtelepültek jobbmódú része egyenesen saját vállalkozást indított, azaz földet vett, sőt megszervezte a termékek eladását is, zöldségkereskedő is lett, nem csak termelő. A középrétegben meg közös vállalkozások alakultak, ezek jellemzően bérelt földön termeltek.
A közös vállakozások bolgár neve "tajfa", ami a bolgárban török jövevényszó, a mai bolgárban meg már csak szleng (a bolgár felszabadulás után mozgalom volt a török jövevényszavak ellen, nagy részük el is tűnt, egy kisebb rész megmaradt, de ezek egy része szlenggé vált). Maga a szó persze nem török, hanem arab (nagyon sok arab szó került a törökbe a vallás miatt), eredeti jelentése "nemzetség" vagy "uradalom", a bolgár szlengben már csak "csapat" vagy "banda". Magyarul a szó azok számára ismert, akik foglalkoztak spanyol történelemmel: amikor a Kalifátus hatalma időnként meggyengült, sőt megszűnt a mai Spanyolország területén, helyén kisebb muszlim "hercegségek" alakultak, ezeket a spanyolországi muszlimok "tajfák" néven emlegették.
A siker jelentős volt, mert az alkalmazott módszerek ismeretlenek voltak Magyarországon. Egyrészt palántákat ültettek - ezeket lefóliázott területeken keltették ki a tél végén -, másrészt vegyesen ültettek, egymás mellé többféle zöldséget, harmadrészt az öntézéshez az úgynevezett elárasztásos módszert alkalmazták. Mindez oda vezetett, hogy sokkal több hasznot eredményezett egy adott földterület, mint a megszokott magyar módszerrel. Lassan a magyar gazdák is átvették a módszereket, ekkor nevezték el mindezt "bolgárkertészetnek".
Mivel a vallás akkoriban fontosabb volt a nemzetiségnél, így gyakori volt a beházasodás szerb családokba, ennek eredménye, hogy sok magyarországi szerbnek bolgár gyökerei vannak. A másik megoldás az volt, hogy az október-február közti téli szünet alatt otthon Bulgáriában találtak feleséget maguknak. Később, amikor már volt elég megtelepedett család, a helyi bolgár feleség is megoldás lett. A II. vh. előtti időkben ritkaság volt idegen vallásúval házasodni.
Nagyon sokan így éltek egészen 1947-ig, azaz folyamatosan ingáztak a 2 ország között. Ennek a kommunizmus vetett véget, ekkor dönteni kellett, vagy itt vagy ott, utazgatni nem lehet, s pont. Kb. kétharmad arányban Magyarország mellett döntöttek az emberek ekkor.
Persze korábban is akadt, aki elment Magyarországra, szeretett volna meggazdagodni, ez nem sikerült, így pár év múlva inkább hazament. Ruszében és Veliko Tarnovóban élő rokonaim mind ilyen emberek leszármazottai.
Viszont a nagy többség csak bolgár állampolgár volt. Se a Monarchia, se a Horthy-rendszer nem engedélyezte a többes állampolgárságot, majd a kommunista rendszer is ezt folytatta. A bolgárok zöme inkább nem mondott le a bolgár állampolgárságról, érzelmi okokból. (Az én saját nagymamám 1995-ben lett magyar állampolgár, amikor már ehhez nem kellett lemondani a bolgárról. 1990-tól megszűnt mindkét országban a többes állampolgárság tilalma.)
A hagyományos kertészeti tevékenységet szinte teljesen megszüntette a tsz-esítés. Ez nagy csapás lett. Bár máig létezik kis számban bolgár kertész és pár zöldségkereskedő is van, de már messze az a helyzet, amikor a budapesti piacokon az árusok harmada bolgár volt. Aztán jött a bolgár iskolák megszüntetése: a pécsi és a miskolci egyszerűen be lett zárva 1950-ben, a budapesti megmaradt, átadva, a budapesti bolgár követség alá rendelve. A Bolgár Egyesület megmaradt, sikerült alkalmazkodni az új viszonyokhoz, így immár a két "szocialista nép" barátságának jele lett, azaz maradhatott.
A kis létszám meg eleve a bolgárok könnyű beilleszkedése miatt erős kisebbség sose lehetett. S a II. vh. után már megindult a vallás háttérbe szorulása, ez is hatott, plusz az, hogy ennek mellékhatásaként sok lett a vegyes házasság, melyből aztán a gyerekek szinte mindig színmagyarok lettek.
De így is máig létezik. Személyes megfigyelésem: a legkésőbb kihaló nemzeti jellegzetesség az étkezési szokás. Még teljesen elmagyarosodott, a bolgár nyelvet egyáltalán nem beszélő embereknél is tapasztaltam, hogy a "magyaros étel" kifejezés náluk "rossz étel" jelentéssel bír, lásd valami zsíros, pörköltszerű, szaftos valami tésztával, míg a finom étel az valami roston sült húsféle sok zöldséggel.
Egyszer egy gyűlésen pár embernek elmondtam, nekem személyesen mind a két konyha tetszik, pl. szerintem jó dolog a paprikás csirke nokedlivel, mire többen furcsán néztek rám, hogy én most biztosan csak viccelek, hiszen nyilvánvaló, hogy a nokedlis csirkepaprikás az sehol sincs a sült paprikával és paradicsomkrémmel felszolgált roston sült fasírhoz képest.
Meg hasonló eset. Kellett egy fürdőkád-szakember. Kihívtam egyet a telefonkönyv alapján, teljesen ismeretlenül. Aztán amikor jön, bemutatkozott, kiderült, ugyanaz a neve, mint nekem. Kiderült: szinte nulla a kapcsolata a bolgárokkal, annyi maradt, hogy a Húsvétot kétszer ünnepli, egyszer nyugati, másszor keleti naptár szerint, mert gyerekként ortodoxnak keresztelte a nagymamája, de nem tud többet 10 szónál. Aztán egyszer csak mesél, hogy volt nyaralni Bulgáriában, s "bezzeg ott mennyivel jobb ételek vannak".

A bejegyzés trackback címe:
Kommentek:
A hozzászólások a vonatkozó jogszabályok értelmében felhasználói tartalomnak minősülnek, értük a szolgáltatás technikai üzemeltetője semmilyen felelősséget nem vállal, azokat nem ellenőrzi. Kifogás esetén forduljon a blog szerkesztőjéhez. Részletek a Felhasználási feltételekben és az adatvédelmi tájékoztatóban.
Gery1987 2025.04.25. 15:25:07
Köszönjük, miniszterelnök úr.
Már megérte a 15 év ner...
Ott végülis csak folyamatos kormányválság volt, meg annó hioerinflacio..
De sikerült, csak lekuzdottuk magunkat.
Vissza a hódoltságba, irány a Balkán..
ⲘⲁⲭѴⲁl ⲂⲓrⲥⲁⲘⲁⲛ ⲔöⲍÍró · http://bircahang.org 2025.04.25. 15:46:47
Ez a geopolitikai helyzet.
Madarász Henrik 2025.04.25. 16:12:39
Gery1987 2025.04.25. 16:40:20
Nem ez 15 év eredménye, lehetnénk jobbak.
15 év kétharmaddal oda jutottunk mint a tartós kormányt alakítani képtelen bolgárok.
ⲘⲁⲭѴⲁl ⲂⲓrⲥⲁⲘⲁⲛ ⲔöⲍÍró · http://bircahang.org 2025.04.25. 16:56:26
Nem lehet.
Egy jó kormány picit javít, egy rossz picit ront, de míg az ország idegen uralom alatt van, nem lehet eltérni az alaphelyzettől.
Különben egyes kelet-európai országokban már csoda lenne. De nincs.
Alöksz Róz Unbanned 2025.04.25. 17:01:19
Alöksz Róz Unbanned 2025.04.25. 17:03:28
csak már nem a bolgároknak, hanem a távolkeleti nyomorgóknak. tele is van velük az ország.
ⲘⲁⲭѴⲁl ⲂⲓrⲥⲁⲘⲁⲛ ⲔöⲍÍró · http://bircahang.org 2025.04.25. 17:33:32
Most jobb van. Egy ballib kormányzat rosszabbítaná a helyzetet.
valis47 2025.04.25. 17:55:59
(Igen, adtak is sokat, nélkülük lenne talán 2 Nobel-díjasunk összesen stb. De nem vagyok meggyőződve a pozitív végső mérlegről.)
fofilozofus · http://megmondomhogymihulyeseg.blog.hu/ 2025.04.25. 18:42:00
"De sikerült, csak lekuzdottuk magunkat."
Teljes tévedés. Nem mi vagyunk szarok, hanem egyszerűen egy szintre hozta a Kelet-Európai országokat a beáramló tőke a kormányoktól függetlenül. A nagy elkúrás az Ukrajna volt, mint látható: GDP-ben is meg ugye a háború még hozzá. Na az volt a szar kormány, a többi meg átlagos.
És még egy fontos, bár gondolom, ez neked újdonság: NEM CSAK A GAZDASÁG számít az életben. A lumpenszaporítás megállítása (családi pótlék (előtte: a faszával keresi az ember a pénzét népszerű cigány mondás), közmunka), a külföldi elözönlő sáskahad megállítása (határkerítés), törvények szigorítása (lásd: középmértékes büntetés), családok támogatása, minél több lehetséges jogkör itthon tartása (ügyészség, saját pénznyomtatás joga) stb.
Gondolom, neked ezek nem jelentenek semmit, mind eladnád, ha kapnál több pénzt az EU-tól, de vannak még, akiknek számít ez.
Gery1987 2025.04.25. 18:43:07
Akkor rossz kormány van.
15 éve szerintetek nincs idegen uralom.
Akkor miről beszélünk?
Nincsenek eredményei a nernek, ez van.
Gery1987 2025.04.25. 18:44:16
Erre semmi bizonyíték nincs.
Ha nem loptak volna ennyit és ezért jó nem az uniós pénzek már jobb lenne.
Gery1987 2025.04.25. 18:45:26
Azokat már 80 éve kinyirtatok..
Gery1987 2025.04.25. 18:49:35
De szarok vagyunk.
Számít milyen kormány van.
Az hogy gazdálkodik.
Lásd a lengyelek mennyit hitték fel, a szlovének meg érdekes módon nem süllyedtek mellenk.
Ezek szerint azt mondod, akar ballibek is lehetek volna 15 évig?
Akkor mire veri magát a ner?
Nem csak gazdasági szempontok vannak persze, de ezzel nem kell egyuttjarnia a közpénz lopásnak meg a családtagok kitomesenek!
Meg lehetett volna mind a szociális mind a gazdasági fejlődést együtt is.
Csak nem akartak.
Gery1987 2025.04.25. 18:50:00
valis47 2025.04.25. 19:23:42
_Neville 2025.04.25. 19:26:10
Gery1987 2025.04.25. 19:40:54
Ez már a te bajod.
Talán elkezdhetnel valós problémákkal is foglalkozni.
Gery1987 2025.04.25. 19:43:10
Talán mert ez azt jelenti hogy míg ők feljebb jöttek, addig mi nem.
valis47 2025.04.25. 19:55:47
Wildhunt 2025.04.25. 20:03:47
valis47 2025.04.25. 20:04:43
Orbán, Trump, Putyin is csicskul nekik.
Persze lehet mondani, hogy mivel nincs jelenleg reális esély ennek megváltoztatására, ezt vehetjük adottságnak.
Gery1987 2025.04.25. 20:13:17
A GDP nem mutatja tökéletesen az életszínvonalat.
Vagy 4 éve amúgy is drágul minden és rosszabbul élünk.
Szét kell nézni a régióban, kurva gyászok vagyunk. Mindenki jobban kihasználta az uni adta lehetőségeket...
Gery1987 2025.04.25. 20:13:34
Meg még milliók..
Gery1987 2025.04.25. 20:17:57
A tőke érdeknel nincs nagyobb hatalom.
A tőkenek meg nincs nemzetisége, érdekei vannak, nem kell demonizalni, és nem "gonosz", csak úgy működik ahogy.
A zsidó lobbi létezik, ahogy van sok más lobbi is, de nem kell ezt se túl gondolni.
Deak Tamas · http://valtozomult.blog.hu 2025.04.25. 22:14:45
Deak Tamas · http://valtozomult.blog.hu 2025.04.25. 22:19:56
A Horthy-rendszer nem tiltotta a kettős állampolgárságot, a trianoni diktátum 63. cikkelye tiltotta, nagyszüleim is ezért bóklásztak állampolgárság nélkül éveket.
A bolgárkertészetről konkrétan én megemlítem a legegyszerűbb és legjobb vívmányt, a bakhátas ültetést, ami zseniálisan növeli a termést, én is így eprészkedtem, amíg volt rá időm.
fofilozofus · http://megmondomhogymihulyeseg.blog.hu/ 2025.04.25. 23:04:09
"Nem csak gazdasági szempontok vannak persze, de ezzel nem kell egyuttjarnia a közpénz lopásnak meg a családtagok kitomesenek!...
Meg lehetett volna mind a szociális mind a gazdasági fejlődést együtt is."
Értem én, elismered, hogy nem csak gazdasági szempontok vannak, csak mindjárt úgy folytatod, hogy elkezded a gazdasági szempontokat kifejteni. :-) Ennyit jelent neked az, amit leírtam az önállóságról. Semmit.
:-)))
Elismerem, hogy a Fidesz gazdaságpolitikailag alulteljesített a várakozásaimhoz képest AZ UTOLSÓ ÖT ÉVBEN (mert előtte meg felülteljesített, ne feledjük.) De egyrészt lesz még ennek folytatása, ha kikeveredünk a háborús időszakból, és ugye ezen felül mondtam, hogy a gazdaság csak egy összetevője a kormányzásnak. A prolik csak a lóvét nézik, de nekem mint hazafinak MÁS szempontjaim IS vannak.
Ha megnézzük az elmúlt évtizedek történelmét, akkor kiderül, hogy a baloldalon is voltak mindig szuverenista törekvések, reményteliek. Pl. a nagy nyomás ellenére az SZDSZ tagok megválasztották Tölgyessyt elnöknek, miközben Dornbach Alajost nyomták a ballibsik (Furcsa, de az SZDSZ-ben is volt jobboldali áramlat.)
De csak egy évre! Utána bedarálták őt is.
Egyszerűen meg kell tanulni, hogy ELMÉLETILEG lehetne független politikát csinálni nemzetközi háttérrel, de valahogy a GYAKORLATBAN mindig csak a nemzeti pártok tudják megcsinálni. Mert ott valahogy mindig erre billen a mérleg, a baloldalon meg arra.
Szóval nem, nem lehetett volna a Fidesz vagy más jobboldali, inkább nemzeti párt nélkül független magyar politika. Soha nem is fog sikerülni, ebben biztos vagyok. ENgem ez érdekel, téged meg nem. Nem baj, én értelek téged, jó lenne, ha te is megértenéd, hogy a DOLLÁR NEM MINDEN, bazdmeg.