A modernitás társadalomképe meritokratikus, azaz az egyén érdemeitől függ annak társadalmi helyzete, s az érdemek mérésének objektív módja van: a pénz. Minél gazdagabb valaki, annál megbecsültebb.
Ennek következménye: a vagyonosság a követendő cél az egyén számára, így lehet igazán szabad és megbecsült ember. Aki ezt eléri, az boldog.
A probléma fizikai: a teljes összvagyon mennyisége korlátos, így mindig csak egy törpe kisebbség lehet boldog. A nagy többség boldogtalan marad.
A hármas jelszó - szabadság, egyenlőség, testvériség - egy-egy eleme mentén akarja a problémát megoldani a modernitás 3 nagy eszméje: a liberalizmus, a szocializmus, s a nacionalizmus.
A liberalizmus azt vallja, elegendő a szabadság, azaz a jog, hogy mindenkinek szabad meggazdagodnia. Onnantól már rajta múlik, eléggé okos, ravasz, dolgos, ügyes-e, hogy ezt eléri. De boldogtalanságra nincs ok, hiszen az alap mindenkinek adott.
A gond az, hogy a nagy többség képtelen elérni ezt a célt, s az ok sokszor szimpla balszerencse. Hiszen valójában a vagyon elérésében a legfontosabb nem az okosság, ravaszság, dolgosság, ügyesség, hanem a szerencse.
Emiatt a nagy többség nem érzi magát jól, s nem vígasztalja, hogy elvileg lehetne gazdag, ha mégse az a valóságban.
A szocializmus megoldás rendkívül egyszerű: legyünk egyenlőek úgy, hogy tiltsuk be a gazdagságot, azaz ha senki se gazdag, akkor senki se fog boldogtalan lenne.
A gond az, hogy az ember nem arra vágyik, hogy egyenlően szegény legyen a szomszédjával, ráadásul egy ilyen társadalom egyre jobban zuhan, mert egy idő után senki se csinál semmit. Ahogy ezt láttuk a szovjet típusú rendszerekben.
A nacionalizmus megoldása már valóságszerűbb. Azt mondja, vagyunk "mi", az erősek, s "ők", a gyengék, nekünk természetes jogunk a többieket kizsákmányolni.
A gond itt az, hogy egyrészt nehezen biztosítható hosszú távon, hogy az "ők" ne lázadjanak fel, másrészt erkölcsileg erősen problémás az emberek nemzetiségi, etnikai alapú diszkriminációja.
A bejegyzés trackback címe:
Kommentek:
A hozzászólások a vonatkozó jogszabályok értelmében felhasználói tartalomnak minősülnek, értük a szolgáltatás technikai üzemeltetője semmilyen felelősséget nem vállal, azokat nem ellenőrzi. Kifogás esetén forduljon a blog szerkesztőjéhez. Részletek a Felhasználási feltételekben és az adatvédelmi tájékoztatóban.
vasútihíd 2025.07.10. 08:15:43
közhely hogy a pénz ez csak eszköz. de sok stressztől mentesít főleg hogy az utódok biztonságát és jólétét lehet garantálni vele. a boldogság viszont rajtuk függ.
GyMasa 2025.07.10. 11:08:46
- AZ egész cikk kicsit flérement azzal, hogy azt gondolod, hogy csak valami tisztán A-B vagy C megoldás lehetséges csak. Szerintem meg egy tökéletes világ az az összege legalább 2-nek a 3ból.. ( a szocilaizmust frankón kizárnám az egészből, mert az bizonyítottan csak megnyomorítja a benne élük lelkét és kisemmizi őket)
- Az a hardcore liberalizmus, amit leírsz annak van egy másik neve, az ANARCHIA.
- A nacionalisták pedig nem feltétlenü kell, hogy kizsákmányoljanak más orságokat vagy népeket. Ők egyszerűen a nemzet határain belül képzelik el az ország boldogulását.
Szerintem az ideális társadalom ennek a kettőnek az ötvözete lehetne.
- Liberális abban az értelemben, hogy az állam nem szól bele a legtöbb dologba, kizárólag olyanokba, ahol a természetes folyamatok nem kedveznek az egyénnek (munkavállalás, minimális állam, a szabad piac BÁRMI áron való fenntartása).
Ezen felül hasznos lehet még az, hogy az ország a nacionalista elvekhez tartva magát, igyekszik a lehető leginkább önellátó lenni. Ez, nyilvánvalóan egy bonyolult és nehéz dolog, de ennek fontos célnak kell lennie.
Ilyen dolgokban kellene az államnak erősnek lennie:
-- A cégek rendszabályozása: Kevés szabály kell, de azoknak világosnak, egyszerűnek és betarthatónak kell lennie, és a szabályszegúkre vasszigorral kellene lecsapni.
-- A munkavállalóknak pl. szerintem nagyon jó volt az, amit sajnos már megszüntettek, hogy munkaügyi vitákban/perekben az állam ingyenesen biztosította a jogi lehetőségeket. (ezt, szerintem ma is meg lehetne valósítani, egy olyan alap létrehozásával, amit mindenn munkaadó finanszíroz (mondjuk a profitjuk 0,01%-ának de legalább 10 000 HUF befizetésével évente))
- Az államnak kb. a hadsereget (belertve a határőrséget is), rendőrséget/bíróságokat/BV-t, tűzoltóságot, az utakat és a tömegközlekedést, oktatás és az egészségügyi alapellátást kellene saját hatáskörben üzemeltetnie (tudom, a lista nem teljes, de remélhetőleg érthető, mi a célom ezzel). Minden mást szépen, lassan magákkézbe lehetne adni, kínosan ügyelve arra, hogy a megfelelő eszközök mindig rendelkezésre álljanak egy esetlegesen eltévedő magánszektor-beli résztvevő megrendszabályozására.
- Nacionalista abban az értelemben, hogy az "egy nemzet" egy jó összetartó erő lehetne...
ⲘⲁⲭѴⲁl ⲂⲓrⲥⲁⲘⲁⲛ ⲔöⲍÍró · http://bircahang.org 2025.07.10. 11:11:42
"a nemzet határain belül képzelik el az ország boldogulását"
Ez lehetséges az USA, Kína, Oroszo., India esetében, de máshol nemigen, Egyszerűen hiányoznak a feltételek.
fofilozofus · http://megmondomhogymihulyeseg.blog.hu/ 2025.07.10. 11:31:20
Nem tudom, hogy ez miből fakad, de a körülöttem élő emberek nagy része meg van győződve róla, hogy van valamiféle törvény, hogy neki jól kell élnie. Pedig nincs ilyen szabály. Hány ember volt a Földön, aki megszületett, majd tizenévesen elvitték háborúba és meghalt? Hány ember volt, aki felnevelt 5-10 gyereket és meghalt mindegyikük betegségben? És még több száz példát mondhatnék. Elment autózni és egy barom szembejött a teherautóval részegen és meghalt.
Már maga a kérdés is baromság, hogy melyik társadalmi rendszer biztosítja a boldogságot a tagjainak. Semelyik, mert az élet szar. A kereszténység is csak annyit vállal fel, hogy majd jobb lesz, ha meghalsz.
Tapi2021 2025.07.10. 12:41:50
Lásd pl. Mészárost!
Ja.... :-)
Tapi2021 2025.07.10. 12:46:14
Ez sem igaz így.
Hiszen a vagyon nem csak fizikai, korlátos dolog lehet.
Pl. a pénz pont nem az.
Vagyonok pedig keletkeznek is, ma rengeteg olyan vagyon van, ami korábban nem létezett, de az ember létrehozta, hozza.
Pl. Gates kitől vett el vagyont? A Microsoft, mint vagyon "tárgy" korábban nem létezett. És végtelen a sor.
Tapi2021 2025.07.10. 12:50:07
Jajj. Ez is milyen "proletár" fantáziálás már.
Mintha a vagyonokat, (amelyeket erre a célra létrehozott vállalkozások termelnek) csak úgy kisorsolnák. Nagyon nem.
Szerencse kell, de tudás, elszántság, kitartás és küzdelem nélkül mit sem ér.
Tapi2021 2025.07.10. 12:52:42
ⲘⲁⲭѴⲁl ⲂⲓrⲥⲁⲘⲁⲛ ⲔöⲍÍró · http://bircahang.org 2025.07.10. 12:58:19
Kivételes dolog: új dolog feltalálása.
Tapi2021 2025.07.10. 13:03:51
Nem teljesen. A kereszténység arra tanít, hogy "ne gyűjts itt a földön kincseket", mert nem érnek semmit. Nem ettől függ a boldogságod, mert az egy LELKI, szellemi dolog, állapot.
Semmiképpen nem a pénztől függ.
Sokkal inkább a SZERETETTŐL. Hogy te szeretsz-e valakit, másokat és ők, mások szeretnek-e téged?
Megtaláltad-e a hivatásodat, amiben jó vagy és aminek végzése örömet, boldogságot okoz?
Törődsz-e az igazán fontos és maradandó lelki és szellemi értékekkel? Amiket nem "rág meg a moly, nem esz meg a rozsda"?
... Stb.
És ha ezek megvannak, és működnek, akkor boldog vagy, az lehetsz. Tisztes, normál életet élő "kisemberként" is. (Nem hiszek a kisemberben, de sokan így használják. Általában az átlagos, normál életet élőkre vonatkoztatva.)
Tapi2021 2025.07.10. 13:06:20
GyMasa 2025.07.10. 14:18:06
Ha nem is 100%-ban, de azért valamekkora mértékben minden országnak van erre lehetősége.
(nyilván egy Andorra meg egy Monaco ebből a szeompontból nincs fényes helyzetben de amúgy ez s lehetséges.)
GyMasa 2025.07.10. 14:19:12
Hát, ide vehetjük nyugodtan a világ leggazdagabbb emberét, Elon Musk-ot is.
Őt is hogy gyűlölik a woke-fasiszták...
GyMasa 2025.07.10. 14:21:49
A "terület" is végtelen, hiszen a Földön kívül ott van az egész világegyetem.
Az, hogy _jelenleg_ a Földre vagyunk korlátozva, nem jelenti azt, hogy ez nem fog megváltozni, talán még viszonylag hamar is!