1976 nyarán éppen kéthetes vakáción voltam nagynénémnél Kazincbarcikán, amikor leszállt a Marsra a Viking-1 szonda. Ez volt az első valóban sikeres misszió a Marsra, az összes korábbi próbálkozás vagy nem tudott pályára állni a Mars körül és elment a nagy semmibe, vagy pályára állt de nem tudott biztonságosan leszállni, vagy leszállt ugyan épen, de megszakadt vele a kapcsolat.
A Viking-1 volt az első, mely ténylegesen is kutatásokat végzett, s erről adatokat továbbított.
Nagynénémék a kazincbarcikai stranddal szemben laktak, pont az út másik oldalán, csak át kellett menni a zebrán és ott is volt a strand. Szóval mentünk aznap a strandra, s vártam a híreket. Akkoriban ez nehézkes volt, végül alig pársoros hír volt az eseményről a sikeres leszállás másnapján.
Akkoriban mindenki meg volt győződve róla, hogy az ezredfordulóig ember utazik a Marsra. Ha akkor azt mondta volna nekem valaki, hogy 45 évvel később még mindig csak 10-15 éven belül tervezik a Mars-utazást, nem hittem volna neki.
A jelenlegi állás szerint, 70 éves koromra - 2037 - várható az első Mars-utazás. Akkor Kazincbarcikán, 9 évesen ezt sose hittem volna.
Legmaradandóbb emlékem a kazincbarcikai strandról egyébként az, hogy egy nap egy hatalmas méretű úszó emberi ürüléket láttam a mélyvízes medencében.


A bejegyzés trackback címe:
Kommentek:
A hozzászólások a vonatkozó jogszabályok értelmében felhasználói tartalomnak minősülnek, értük a szolgáltatás technikai üzemeltetője semmilyen felelősséget nem vállal, azokat nem ellenőrzi. Kifogás esetén forduljon a blog szerkesztőjéhez. Részletek a Felhasználási feltételekben és az adatvédelmi tájékoztatóban.
vergyula 2021.03.06. 06:26:59
2021.03.06. 07:27:31
A tudomány vallásuak természetesen a szakértői kormányoknak is nagy hívei. És persze a szó eredeti értelmében jobboldaliak, hiszen az emberi érték fokmérője csakis az intelligencia lehet. Vallják a fasiszta elvet, hogy ha valaki buta (tehát egyben fideszes is), azon nem lehet változtatni, tehát dögöljön meg.
Deak Tamas · http://valtozomult.blog.hu 2021.03.06. 10:52:55
Reding Roli 2021.03.06. 11:19:41
Igen, a modern kor tele volt optimizmussal , hogy az emberisèg túl tud lèpni a korlátain ès űrkutatás , a világűr meghódítása egy nagyon gyors folyamat lesz ...
A 70- es èvek nagy világpolitikai törtènèse a Szojuz - Apollo űrhajó találkozása volt, amely szimbólikusan megmutatta, hogy az emberisèg kèpes összefogni a közös jövő èrdekèben , fèlretève a különbsègeket ....
De , modern kor megbicsaklott: a nagy földi egyesülès helyett inkább a partikuláris èrdekek harca kerekedett felül ..Eljött a posztmodern bizonytalanság kora , amely ma is meghatározza a globális tudatot ...Ma már az evidencák is megkèrdőjelezettek ...
Az űrkutatás közben megfeneklett : Columbia, (1986) , Challenger ( 2003) és a tudomány fejlődése is lassult, és más tudományterületekre helyeződött át ...Az utóbbi èvekben merült fel újra , hogy embereket kellene küldeni a vilagűrbe , ès nyert újra egy kis lendületet az űrkutatás ,de ennek - szerintem - implicit okai is vannak : lehet hogy egy " Elyiseum" kialakítása a távlati cèl, ha innen menni kell majd ....Ennyire mèg soha nem volt veszèlyben az emberi civilizáció az extrèm mèrtèkű nèpessègrobbanás hatásai , a bioszfèra-az èletfeltètelek lepusztítása, a fèk nèlküli globalizáció, járványok, a nèpvándorlás miatt sokkal rosszabb hely lehet a Föld...Nem feltètlenül , talán mèg nem kèső , de rengeteg az intő jel ...
Gery87 2021.03.08. 15:32:59
:)
Köszönjük az infót.
Egyébként nem meglepő hogy nem mentünk a Marsra...véget rét a hidegháború, már nincs benne akkora állami lóvé, nem presztízs kérdés....stb.