magyar nyelvű szemfelnyitó, mélyelemző és tájékoztató média

Szovjetek Kubában

A magyar jobbosok egyik tévhite a kozmopolitizmus azonosítása az internacionalizmussal. Pedig a kettő egészen más.

A kozmopolitizmus a nemzeti identitások eltörlését jelenti, míg az internacionalizmus az egyes nemzetek együttélését.

A szovjet rendszerideológia annyira szükségét érezte nemzetek létezésének, hogy ha nem volt ilyen, akkor csinált. Korábban említettem Szovjet Közép-Ázsia példáját, ahol valójában egyfajta egységes kevert identitás volt, míg a szovjet társadalmi mérnökök nem hoztak létre külön nemzeteket, melyek máig léteznek.

De még egy vicces példa: a hakaszoké. A hakaszok tulajdonképpen dél-jenyiszeji tatárok, de mivel messze élnek a Volga-menti Tatársztántól, a korai szovjet nemzetépítők úgy gondolták, külön kellene őket kezelni, s ki lettek találva a "hakaszok". Aztán új vélemények jöttek, hogy mégse kellene túlzásba vinni a nemzetépítést, így tervbe lett véve a hakasz nemzet megszüntetése. Ekkor jött azonban a meglepetés: a helyi vezetés már rájött, a legjobb módszer az érdekérvényesítésre a "nemzeti", így a hakasz kommunisták levelet intéztek Sztálin elvtárshoz, melyben jelezték felháborodásukat amiatt, hogy egyes körök meg akarják szüntetni a "fiatal szocialista hakasz nemzetet". Aztán Sztálin megnézte a térképen hol vannak a hakaszok, majd vállat vont, s leállította a hakasz nemzet "likvidálását", így 1930-tól nem csak "kerület", hanem egyenesen "autonóm terület" lett Hakasziából.

A szovjet logika a nemzetek közti barátságot támogatta, nem az egyének köztit. A külföldiekkel való kapcsolat pedig egyenesen negatív viselkedésnek számított.

Kubában a csúcsidőban - 80-as évek közepe - 20 ezer szovjet kiküldött volt, az egész országban, de a legtöbb persze Havannában. Az egyes kiküldöttek tömbökben laktak.

A kubaiakkal való kapcsolatra nem néztek jó szemmel. S teljesen mindegy volt, hogy a kubai egy "szocialista" nemzet, ettől függetlenül az elvárás az volt, hogy a szovjet ember csak képviselőin, felettesein keresztül legyen kapcsolatban kubaiakkal. A szovjet hatóságok kifejezetten támogatták a kubai kultúra nem megismerését, a nyelv nem megtanulását.

Gyakorlatilag alig pár renitens szovjet volt, aki mégis megtanult spanyolul. S az ilyenekre a többiek mint valamiféle furcsa, zavaros, kriminogén alakokra néztek.

De az egyénieskedés tilalma olyan szintű volt, hogy az egyes szovjet lakótömbök közti kommunikációra is rossz szemmel néztek. Diákok esetében egyenesen tilos volt a "lakónegyed" elhagyása, felnőtteknél meg nyomós ok kellett hozzá.

Ennek következménye az lett, hogy a szovjet kiküldöttek szinte semmit se ismertek meg a helyi életből, de még egymás tapasztalatait se tudták kicserélni. Persze akadtak merészebb, 16-17 éves diákok, akik a diáktilalmat megszegték, de ez kevés ember volt, s nyilván ők se állandóan tették ezt.

Amit a hatalom nem vett észre: ez az elzártság nem feltétlenül a rendszert erősítette. Mivel jellemzően az átlagembernek semmilyen tapasztalata nem volt nyugatról, egy egyaránt elhitték a legfantasztikusabb nyugatellenes és nyugatpárti álhíreket is.

Az átlag kubai szovjet kiküldött sose járt nyugaton, átutazóban se. Egyesek egyetlen nyugati élménye az volt, hogy egy időben az Aeroflot Moszkva-Havanna járata leszállt egy órára Írországban - így láthattak a szovjet kiküldöttek egy csillogó repülőtéri épületet, benne egy luxuscikkeket árusító bolttal. S igen, volt szovjet gyerek - mert elsősorban diákokkal voltam kapcsolatban, életkorom miatt - aki komolyan elhitte, hogy ilyen a nyugati élet. Gyakorlatilag úgy képzelte el a korabeli nyugatot, mint a hivatalos propagandában a kommunista jövő volt bemutatva: nem kell dolgozni, mindenki luxusban él, eszik-iszik amennyit akar, s csak akkor tesz bármit is, ha kedve van hozzá. Miután én akkor már számtalanszor jártam nyugaton, így megjegyeztem, hogy a nyugati élet jobb, mint miénk, de egyáltalán nem az, mint amit képzel, megkaptam az, hogy én a hivatalos szöveget hangoztatom, nem merem megmondani az "igazságot".

Arra a felvetésemre pl., hogy Madridban sok a koldus, a nyugatimádó szovjet diáktársam kijelentette, ez nyilvánvalóan hazugság, mert Spanyolországban kapitalizmus van, s a kapitalizmusban mindenki gazdag!

Egyébként érdekes fejlemény: most amikor Oroszországba immár 30 éve bármilyen nyugati infó eljut korlátlanul, szabadon lehet utazni, a nyugat népszerűsége többszörösen alacsonyabb, mint a szovjet időkben, amikor hivatalosan csak negatív infók voltak a nyugatról.

szovjet kiküldöttek újévi ünnepsége a 80-as évek közepén (forrás: cubanos.ru) - a legtöbbeknek a bikinis Hópehelyke lesz sajátos, de nekem a kép igazi kordokumentumjellegét a hosszúnadrágos fehéringes strandoló férfi adja, ez annyira tipikusan szovjet jelenség: hosszúnadrágban, cipőben strandra menni

Címkék: közélet
78 komment

A bejegyzés trackback címe:

https://bircahang.blog.hu/api/trackback/id/tr5516453646

Kommentek:

A hozzászólások a vonatkozó jogszabályok  értelmében felhasználói tartalomnak minősülnek, értük a szolgáltatás technikai  üzemeltetője semmilyen felelősséget nem vállal, azokat nem ellenőrzi. Kifogás esetén forduljon a blog szerkesztőjéhez. Részletek a  Felhasználási feltételekben és az adatvédelmi tájékoztatóban.

Deak Tamas · http://valtozomult.blog.hu 2021.03.17. 07:56:33

A hosszúnadrágos exszovjetországbeli strandoló szerintem ma is van.

vergyula 2021.03.17. 08:45:39

@Deak Tamas: Rendesen fel kell öltözni, ha hideg a víz.

ⲘⲁⲭѴⲁl ⲂⲓrⲥⲁⲘⲁⲛ ⲔöⲍÍró · http://bircahang.org 2021.03.17. 11:34:53

@Deak Tamas:

Már kezdenek átvenni idegen szokásokat. Persze nyilván a férfiak lassabban.

Evil Empire 2021.03.17. 20:51:09

@Honóriusz: Nem hiszem. A Fidesz pont azért sikeres, mert a propagandába olyan elemeket vegyít, amelyekről az emberek ösztönösen érzik, hogy igaz.

Pl. ilyen, hogy a Nyugat nagy része rasszizmus, gyarmatosítás és kizsákmányolás révén gazdagodott meg és fegyveres agresszióval, a nyugatpárti erők (és azok puccsai) folyamatos pénzügyi támogatásával tartja fenn a hatalmát.

Reding Roli 2021.03.17. 21:20:17

nyugat népszerűsége többszörösen alacsonyabb, mint a szovjet időkben, amikor hivatalosan csak negatív infók voltak a nyugatról."

Persze hogy nèpszerűtlen a nyugat, de pont azok körèben nèpszerűtlen, akik anno a vasfüggöny mögül idolizálták a nyugatot,csak a rendszerváltás után jó pofáraestek, hiszen a jóléti kapitalizmus nem jött el, sőt mèg rosszabb lett sok szempontból...Ez a Birca korosztálya, vagy a mèg idősebbek ..
A fiatalok többsège viszont nyugatimadónak tűnik, ès le is szeretne lèpni minèl előbb a putyini rendszerből ...A menő instás orosz csajok mind Miamiban vagy Los Angelesben èlnek ...
A fiatalok már tudják hogy elbukott az orosz rezsim ,és a lábukkal választanak ..Az öregek meg továbbra is posztszovjet nagyhatalmi ábrándok között, a nacionalizmus fogságában èlnek, benyeleve az állami propagandát ..

ⲘⲁⲭѴⲁl ⲂⲓrⲥⲁⲘⲁⲛ ⲔöⲍÍró · http://bircahang.org 2021.03.17. 21:31:37

@Reding Roli:

Nyilván van egy vékony réteg, mely az ország kirablásából gazdagodott meg. Ennek ma is a nyugat a példaképe. A gyerekeiknek is. De ez hogy jön ide?

A nacionalizmus nem elsőrangú tényező a mai Oroszországban,

Gery87 2021.03.17. 21:56:31

@MAXVAL birсaman közíró:

Dehogy abszurd!
Sokan buborékban élnek és bármit elhisznek, mert el akarják hinni.
Az emberek jelentős részét nem a valóság a tények érdeklik hanem a saját képzeteire és reményeire, vágyaira keres igazolást.....aztán ha megkapja fennhangon bólogat, ha nem, akkor tagad.
Ezért nem hozta el az internet sem a várva várt nyitottságot, szabadságot és kritikusságot!
A diktatúrák nem lettek demokráciákká a demokráciák hatékonyabbá.

Gery87 2021.03.17. 22:00:01

@Evil Empire:

A fidesz a dagályos nemzeti populizmus miatt sikeres, nem a féligazságok miatt....azok mindig vannak és bármi lehet.
Akinek meg az általad említettek újak, az meg is érdemli hogy beszopja ezt a "felvilágosítást" pont a fidesztől....közben meg a szemét is kilopja.

Gery87 2021.03.17. 22:05:48

@Reding Roli:

Ennyi.
van egy széles, kiszolgáltatott frusztrált sikertelen réteg, akik mindig vágyakoznak, ábrándoznak, álmokat kergetnek - épp mikor milyet - hogy munka és erőfeszítés nélkül majd ez lesz meg az lesz....
régen ez a kapitalizmusba vetett vakhit volt, ma meg a populista nacionalista emberkedés.!
Ők arra vannak kárhoztatva hogy folyton csalódjanak aztán visszaköpködve új irányoknak hódoljanak be, miközben végig csak ki és felhasználják őket!

A fiatalok talán jobban látják már hogy sehol sincs kolbászból a kerítés de azért a tények, tények....a liberalizmus, a szabadság több lehetőséget ad - a jól látható problémák és szélsőségek ellenére is - mint a posztszocialista autoriter rezsimek, avittas, öreg, kapuzárási pánikos, nyugger morgolódása....

ⲘⲁⲭѴⲁl ⲂⲓrⲥⲁⲘⲁⲛ ⲔöⲍÍró · http://bircahang.org 2021.03.17. 22:08:10

@Gery87:

Én rettegek ettől. Ezért is igyekszem leggyakrabban olyan dolgokat olvasni, amikkel nem értek egyet.

Gery87 2021.03.17. 22:09:42

@MAXVAL birсaman közíró:

Megint terelsz.
Nem a Mészáros Co-t pénzelős Fidesz és egyéb exkomcsi háttérsleppjéről van szó:)
igen, ők meggazdagodtak a rendszerváltáskor és ott is voltak a politika mögött mindig....de ők és gyerekeik nem mennek el, mert nekik itt is hawaii van.

Aki elmegy az háttértől függetlenül azért megy el mert megvan hozzá a képessége, végzettsége, akarata és látja mit nyer és mit veszít...
Én csak ilyet ismerek...
Nem voltak se nyertesek se vesztesek semminek!

Gery87 2021.03.17. 22:20:37

@MAXVAL birсaman közíró:

Igyekezz jobban;)
Miből gondolod hogy ez elég? Gyakran pont az a baj hogy eleve eldönti az ember amit lát az "rossz"....tehát semmit nem változik a véleménye, sőt.
Ha belül nem vagy nyitott a más befogadásra, változásra ha úgy van....nem ér semmit az egész.

Gery87 2021.03.17. 22:22:18

@MAXVAL birсaman közíró:

Szerintem általánosságban beszélt az orosz fiatalokról...
Szerinted csak a 90-es évek orosz haszonélvezőinek a fiataljai látják a rendszert rossznak vagy mennek nyugatra?

Reding Roli 2021.03.17. 22:33:02

@MAXVAL birсaman közíró: Az átlag fiatal orosz rendszerpárti"
Erre milyen bizonyítèkaid vannak?
Èppen az ellenkezője igaz: a fiataloknak van leginkább tele a hócipője , a legtöbben nyugatra vágynak , ès haladó nèzeteket vallanak ....

ⲘⲁⲭѴⲁl ⲂⲓrⲥⲁⲘⲁⲛ ⲔöⲍÍró · http://bircahang.org 2021.03.17. 22:36:33

@Reding Roli:

Sok orosz ember ismeréséből szűröm le ezt.

Kb. az arány:
- 60 % putyinista,
- 20 % kommunista,
- 10 % nacionalista,
- 10 % liberális.

Amit írsz, az 10 %-ra igaz.

Reding Roli 2021.03.17. 22:44:20

@MAXVAL birсaman közíró:
Neked már elavultak az infóid Oroszországról , beragatál a règi szocialista nèzetvilágba , jobb lenne ha figyelnèl nèhany fitatal orosz vlogerre is ,
Ez az egyetemista csaj nagyon jól bemutatja a mai orosz viszonyokat :
Yeah Russia " Why young Russians dont like the current goverment....Ez sokkal hitelesebbnek tűnik , mint a Putyin által lètrehozott nyugatgyalazó propaganda oldalak ....
youtu.be/kIIMrYH3RFQ

Gery87 2021.03.17. 22:46:47

@MAXVAL birсaman közíró:

Az hogy minden szart a "liberalizmusra" vagy hajlamos levezetni el elég dogmatikus nem?

"Az átlag fiatal orosz rendszerpárti. "

Attól függ milyen fiatal....pont mint nálunk.

ⲘⲁⲭѴⲁl ⲂⲓrⲥⲁⲘⲁⲛ ⲔöⲍÍró · http://bircahang.org 2021.03.17. 22:48:16

@Gery87:

"Attól függ milyen fiatal....pont mint nálunk."

A nagy többség, nyilván nem mindenki.

Gery87 2021.03.17. 22:51:09

@Reding Roli:

"Putyin által lètrehozott nyugatgyalazó propaganda oldalak"

Mint nálunk a Pesti TV....."fiatalos" propaganda tv...jha...de kb melyik mai fiatal nézi (néz TV-t?) és van valós igénye rá? Ugyan....

Gery87 2021.03.17. 22:53:39

@MAXVAL birсaman közíró:

Nem hiszem.
A fiatalok - 30 alatt, család nélkül, állandóbb munka nélkül stb - eleve passzívak politikailag és nyitottabbak mivel kevesebb veszteni valójuk is van.

Reding Roli 2021.03.17. 22:55:00

@MAXVAL birсaman közíró:
Amit írsz, az 10 %-ra igaz." - ezek exhas - hasból jövő számok , amit csak te találtál ki...Nem vèletlenül mentek szinte minden orosz nagyvárosban tömegek az utcára Putyin ellen ,hiszen egyre több embernek van tele a hócipője a rendszerrel....Az oroszok menekülnek, a fiatalabb generáció . Tele van velük Európa az USA ...Az ciprusi szállodás azt mondja ,hogy az oroszoknak egyre kevsebb a pènzük, ès neki jobban hiszek mint neked ...
Az oroszok többsège csóró, 500 euró az átkagfizetès ...Mèg Görögország is tele van velük , pedig ott jól fizető munka szinte nincs...A lanyok escortoznak, a fiúk vigyáznak rájuk, a mama takarít, a papa fusi munkát vállal...
Ők adjak az oroszok többsègèt, nem Hodorkovszkijèk és társaik ...
De, elég csak Politovszkajáig vagy Litvinyenkóig nèznu, hogy lássuk milyen vásott rendszer az orosz ....

Gery87 2021.03.17. 22:57:15

@MAXVAL birсaman közíró:

Én meg arra hogy a rendszerszintű társadalmi és egyéb problémák fő oka nem ideológiai jellegű, hanem az egyenlőtlen társas/tulajdon viszonyok és a hatalom természete....bármilyen képű is legyen.

Reding Roli 2021.03.17. 22:57:42

@Gery87: Igen , a Pesti TV egy állami propaganda TV ...Néha én is belenèzek , lehetett volna egy normális konzi tv , de nem lett..Felszopó fiúk ès lányok vannak ,sajnos ...

Reding Roli 2021.03.17. 23:06:13

@Gery87: Az orosz gazdaság egy " gatya " kb. 2013 óta, èppen hogy vegetálnak , mèg recessziós èv is volt vagy 0,X vagy 1,X -GDP növekedès ...
Akkor tudnak egy kicsit jobban teljesíteni, ha megugrik az olaj vagy más alapnyersanyagok ára...
Az ásvanykincseken kívül mèg a hadiipar fejlett, ezért szeretnék szart keverni , hiszen abból háború van ...

Gery87 2021.03.17. 23:08:07

@Reding Roli:

Ez mutatja egyébként mekkora piaci igény is van a valóságban a fiatalok részéről arra amit propagál a kormány. Kb nulla.

Gery87 2021.03.17. 23:11:40

@Reding Roli:

Soha nem is volt semmijük és nem lapozhattak másra, csak ami a földben van meg az emberi erőben.....mindig ilyen szintű rendszer volt csak, ott legyen cári vagy szovjet.
"Nemzeti büszkeségből" nincs magas életszínvonal.

Gery87 2021.03.17. 23:13:27

@MAXVAL birсaman közíró:

hagyd már ezt a liberálisozást, nem csak két véglet van....
Hogy aki nem Puytinista az öngyarmatosító hazaáruló amerika imádó buzi....

Reding Roli 2021.03.17. 23:15:47

@MAXVAL birсaman közíró: Èn számokat nem tudok mondani , de látom amit látok ,amit neked is látni kellene: ez az Oroszország már régen nem az ami a régi és Putyin hatalma is gyengül...A nagy nyugatellenes propaganda a rendszerszintű problèmák elpalásolásara szolgál...
Amúgy ne èrts fèlre :
1. Nem vagyok baloldali liberalis
2. Tisztelem a volt szoci blokk országokkal kapcsolatos tudásod , ès jó szándèkú embernek tartalak ,
De: rendkívül doktriner gondolkodasú ès demagóg vagy sok esetben ,ès nem ismered el valami ok folytán a való világ realitásait...

Reding Roli 2021.03.17. 23:24:35

@Gery87: Bircacal nem lehet jót vitatkozni, mert felveszi a sündisznóállást : mindenki libsi, Soros- bèrec , stb, aki nem ért egyet vele ...Ugyanezt a nótát húzzák itthon Orbanèk is...
Kár Bircáèrt, mert egy èrtelmes ember (lenne) ,ha le tudná vetkőzni hatalmas tèvhiteit ...

ⲘⲁⲭѴⲁl ⲂⲓrⲥⲁⲘⲁⲛ ⲔöⲍÍró · http://bircahang.org 2021.03.17. 23:34:12

@Gery87:

Van Oroszországban 30 %, aki nem puytyinista, de nem is nyugatpárti.

Evil Empire 2021.03.17. 23:37:06

@Gery87: "A fidesz a dagályos nemzeti populizmus miatt sikeres, nem a féligazságok miatt....azok mindig vannak és bármi lehet."
Azért IS.
"Akinek meg az általad említettek újak, az meg is érdemli hogy beszopja ezt a "felvilágosítást" pont a fidesztől....közben meg a szemét is kilopja."
Na de az a baj, hogy hiába érti ezt az átlagember, az ellenzéki sajtó meg az ellenzéki pártok mégis letagadják, azt mondván, hogy a fényességes, hibát alig-alig elkövető Nyugat az, amihez fel kell zárkóznunk és aminek nem szabad ellentmondanunk.

Így hiába nyilvánvaló, hogy a Fidesz a német nagytőkének és a helyi kiskirályainak szolgáltatja ki a munkásokat, mégis hatalmon tud maradni, mert az átlagembernek imponál, hogy legalábbis szavakban felszólalnak a nyugati imperializmus ellen.

Evil Empire 2021.03.17. 23:42:50

@Reding Roli: "Az orosz gazdaság egy " gatya " kb. 2013 óta, èppen hogy vegetálnak , mèg recessziós èv is volt vagy 0,X vagy 1,X -GDP növekedès ..."
Kíváncsi vagyok, hány ország lenne a világon, amely egyáltalán el tudná kerülni az összeomlást, ha a fő kereskedelmi partnereinek a többsége olyan szankciókat vezetne be ellene, mint az oroszok ellen az EU és az USA tette - az a tippem, hogy nem sok.

Az oroszok ráadásul nemhogy nem omlottak össze, szinten is tudtak maradni.

Gery87 2021.03.17. 23:58:24

@MAXVAL birсaman közíró:

A fiatalok 30% nacionalista lenne és komcsi? a listád szerint? nem hiszem...

Gery87 2021.03.18. 00:02:23

@Evil Empire:

A magyar ellenzék inkompetens hülyék gyülekezete.
Nem hitelesek....én azt se hiszem el hogy valóban őszintén kormányt, pláne "rendszert" akarnának váltani, egyszerűen +4 év nekik bőven elég....hogy ehhez mi kell az mindegy, fűt-fűt megígérnek ha kell....abban nincs hiány, minden másban igen.

"mert az átlagembernek imponál, hogy legalábbis szavakban felszólalnak a nyugati imperializmus ellen. "

Ez a szociális feszültség amire lehetne építeni de hát az ellenzék ugyanúgy az elit része, tőkekiszolgáló csicskák gyülekezete....

Gery87 2021.03.18. 00:07:31

@Evil Empire:

Elég sok ország van ellenben ami ellen nincsenek szankciók!
Talán nem kéne lyukas gatyával, birodalmasdit játszani, pláne nem Európa felé és akkor nem lenne ezzel gond....
Van a világban elég baj, meg ott van Kína.....nem hiszem hogy oroszokat csak úgy poénból bárki basztatná nyugaton ha épp megpróbálna a nyugat része lenni és nem különuraskodni.
Kanadában is gyér a népesség, van elég fenyőfa meg olaj:D....talán inkább az lehetne a mérce, nem a szovjet kori nosztalgia!!!

chrisred 2021.03.18. 08:59:20

Szerintem az internacionalizmus nemzetekfelettiséget jelent, a kozmopolitizmus nemzetenkívüliséget.

chrisred 2021.03.18. 10:30:09

@MAXVAL birсaman közíró: A gyarmatosítás pont a legkorábbi és a legnagyobb gyarmatosítókat nem tette hosszú távon gazdaggá, a volt európai gyarmataik is gazdagabbak lettek náluk.

chrisred 2021.03.18. 11:02:25

@MAXVAL birсaman közíró: Vagyis nem dolgoztak, csak dolgoztattak. Míg mondjuk a gyarmatok nélküli, vagy egyenesen gyarmati sorban lévő európai országok polgársága igen.

ⲘⲁⲭѴⲁl ⲂⲓrⲥⲁⲘⲁⲛ ⲔöⲍÍró · http://bircahang.org 2021.03.18. 11:13:45

@chrisred:

Nem fektettek be a tőkét. Csak felélték a hirtelen jött vagyont.

Lásd, a spanyol paraszt kiment Amerikába, gazdag lett, s a pénzből csinált magának egy nemesi kastélyszerűt.

chrisred 2021.03.18. 11:22:09

@MAXVAL birсaman közíró: És németalföldi kismesterek készítettetett magáról portrét a nemesi kastélyba, meg tonnaszámra rendelte a flamand csipkét, hogy az öltözetében is nemessé váljon. Így került a tőke a Németalföldre.

Evil Empire 2021.03.18. 12:53:32

@Gery87: "Elég sok ország van ellenben ami ellen nincsenek szankciók!
Talán nem kéne lyukas gatyával, birodalmasdit játszani, pláne nem Európa felé és akkor nem lenne ezzel gond....
Van a világban elég baj, meg ott van Kína.....nem hiszem hogy oroszokat csak úgy poénból bárki basztatná nyugaton ha épp megpróbálna a nyugat része lenni és nem különuraskodni."
Na látod, össze is foglaltad, mi a baj a Nyugattal. Az, hogy edrőszakkal rá akarják kényszeríteni a rendszerüket az egész világra.
Más országok csak akkor elfogadhatóak a nyugati elit (és a nyugati polgárok többsége) számára, ha teljesen beolvadnak a nyugati struktúrába, és nem próbálnak "különutaskodni" - ha egy ország látványosan nem tesz így, azok ellen jön a propaganda, a belföldi ellenzék és puccskísérletek támogatása, kitiltások, gazdasági szankciók (kivétel Kína, mert az már túl erős), majd akár háború is (ha az országnak nincs atomfegyvere).

Nem az oroszok játszottak birodalmasdit, hanem az amerikaiak, akik a NATO-bővítéssel (amivel a szovjeteknek tett ígéretüket szegték meg) teljesen körülzárták Oroszországot és rakétabázisokat telepítenek Lengyelországba és Romániába, majd pedig Ukrajnában támogatták az "oroszbarát" ukrán elnök illegitim megpuccsolását.

chrisred 2021.03.18. 13:02:15

@Evil Empire: "Nem az oroszok játszottak birodalmasdit, hanem az amerikaiak, akik a NATO-bővítéssel (amivel a szovjeteknek tett ígéretüket szegték meg) teljesen körülzárták Oroszországot és rakétabázisokat telepítenek Lengyelországba és Romániába, majd pedig Ukrajnában támogatták az "oroszbarát" ukrán elnök illegitim megpuccsolását."

Az amcsik nem vállaltak semmilyen kötelezettséget, és az teljesen logikus, hogy pont az oroszok szomszédjai tartanak a legjobban a Kreml által irányított katonabirodalomtól, ezért nagyobb biztonságban érzik magukat a NATO védelme alatt. Nem másokra kellene mutogatni, hanem belátni, hogy ez a több évszázados agresszív orosz birodalomépítés logikus következménye.

Evil Empire 2021.03.18. 13:22:11

@chrisred: Nem sok olyan országról tudok, amely teljesen ÖNKÉNT kivonult olyan területekről, amelyek évszázadokon át hozzá tartoztak (pl. Közép-Ázsia, Ukrajna, balti államok), annak ellenére, hogy nagyon sok alapja volt rá, hogy maradjon, mert
1) ezekben az országokban jelentős mértékű kisebbsége (orosz kisebbség) élt, amellyel azóta egyre rosszabbul bánnak
2) a legtöbb területen (a balti államokat kivéve SEHOL sem) a helyi lakosság nem is támogatta a kilépést

Ezzel ne keverjük össze a cári Oroszország több évszázados valós birodalomépítését.

chrisred 2021.03.18. 13:48:19

@Evil Empire: Minden összeomló birodalommal ez történt, lásd Rómát vagy a Brit Birodalmat.

1. Azt az orosz kisebbséget ők telepítették be, hogy megfosszák az ott élő népeket az identitásuktól, és eloroszosítsák őket. Vicces lenne arra hivatkozni, hogy az angol gyarmati tisztviselőlk miatt India nem lehetne független.
2. Nem csoda, egyrést lásd az előző pontot. És persze emellett vaskézzel nyomták el a függetlenedési mozgalmakat, kiverték az emberekből azt a gondolatot, hogy nekik van más lehetőségük is azon kívül, hogy a Kreml hűséges szolgái.

(Versenyt hirdetnek a világ elit alakulatai között: Egy tevét kell megtalálni, mélyen a sivatagban. Összegyűlnek a harcosok, elsőnek elindul az amerikai csapat. Eltelik 15 perc, hozzák a tevét.
A következő a francia csapat, 23 perc alatt előkerítik az állatot.
Most az oroszokon a sor: Elindul a csapat, 5 perc múlva hoznak egy kékre-zöldre vert elefántot. A többiek méltatlankodni kezdenek:
- Srácok, ez nem teve, ez egy elefánt!
Mire az elefánt:
- TEVE VAGYOK!!! TEVE VAGYOK!!!)

Evil Empire 2021.03.18. 15:02:52

@chrisred: "Kreml által irányított katonabirodalomtól"
:D :D :D

Találós kérdés: melyik ország az, amelyik többet költ katonai célokra, mint az őt követő tíz ország együttvéve, és nagyjából 500 katonai bázist tart fenn több mint 70 országban, sokkal többet, mint a világ összes többi országa együttvéve?

Melyik ország volt az, amelyik a II. világháború vége óta sikeresen megbuktatott legalább 36 (külföldi) kormányt, bombázott több mint 20 országot, több mint 50 külföldi vezetőt próbált megöletni, és több mint 30, diktatúra ellen harcoló baloldali mozgalmat taposott el?

Melyik ország volt az, amely kilépett az amerikai-orosz (nukleáris) fegyverkorlátozási megállapodásokból?

Melyik ország az, amely többször nyíltan elismerte, hogy nem tartja magára érvényesnek a hágai Nemzetközi Bíróság ítéleteit (pl. 1984-ben, amikor Nicaragua beperelte őket)?

Melyik ország az, amelyet a legtöbben a világbékére jelentett legnagyobb veszélyforrásnak tartanak?

A válasz: az Amerikai Birodalom.

Evil Empire 2021.03.18. 15:06:05

@chrisred: Ezek az országok nem önként vonultak ki, hanem azért, mert nem tudták volna megtartani őket (Rómában a belsőbb területeket kellett védeni).
Az oroszok viszont valószínűleg igen, a posztszovjet országokban (Ukrajna, Fehéroroszország stb.) pedig teljesen biztosan.

chrisred 2021.03.18. 16:22:16

@Evil Empire: Én csak azt tudom, hogy melyik ország vonult be tankokkal lőni azt az országot, ahol élek. Mit érdekel engem, hogy melyik külföldi diktátort ki akar kicsinálni?

"Melyik ország volt az, amely kilépett az amerikai-orosz (nukleáris) fegyverkorlátozási megállapodásokból?"

Nem ország volt, hanem Putyin sárgahajú bohóca, aki azóta már meg is bukott. (Mármint Trump, nem Putyin.)

"Melyik ország az, amelyet a legtöbben a világbékére jelentett legnagyobb veszélyforrásnak tartanak?"

Szerintem az az ország, amelyik megszállja a szomszédja terülletét.

chrisred 2021.03.18. 16:24:03

@Evil Empire: Róma nem tudott olyan haderőt fenntartani, amivel hatékonyan meg tudta volna védeni a birodalmat. Ugyanez volt az oroszokkal is, a gazdaságuk belerokkant a fegyverkezési versenybe.

Evil Empire 2021.03.18. 17:04:31

@chrisred: "Róma nem tudott olyan haderőt fenntartani, amivel hatékonyan meg tudta volna védeni a birodalmat. Ugyanez volt az oroszokkal is, a gazdaságuk belerokkant a fegyverkezési versenybe."
A kivonulás - és különösen a KGST megszüntetése - egyáltalán nem volt biztos, csak az oroszok nagyvonalúságának köszönhető.

Ráadásul a legtöbb posztszovjet országban nagyon könnyű lett volna megőrizni a hatalmat, mert az emberek éppenséggel nem támogatták az elszakadást: en.wikipedia.org/wiki/1991_Soviet_Union_referendum
de az oroszok ennek ellenére hagyták függetlenedni őket, csak azért, mert a vezetőik azt akarták.

"Nem ország volt, hanem Putyin sárgahajú bohóca, aki azóta már meg is bukott. (Mármint Trump, nem Putyin.)"
Baromság, Trump egyedül nem tehette volna meg ezt. Mögötte állt a republikánus adminisztráció támogatása is, és érdekes módon a sajtó sem kritizálta annyira emiatt, mint más, huszadrangú ügyekben.
Másrészt a folyamat nem most kezdődött, hanem 2002-ben, amikor az USA visszalépett az ABM Treaty-ből, és Obama sem tett semmit egy újabb megegyezés érdekében.

Az meg, hogy Trump "Putyin bohóca" lenne, elképesztő hazugság.
Trump a külpolitikában (1-2 kivételtől eltekintve) azt tette, amit az Amerikai Birodalom mindig is tett, csak nyíltan, őszintén - ezzel feltárva a Birodalom valódi természetét - nem pedig diplomatikusan.

Evil Empire 2021.03.18. 17:16:08

@chrisred: "Én csak azt tudom, hogy melyik ország vonult be tankokkal lőni azt az országot, ahol élek. Mit érdekel engem, hogy melyik külföldi diktátort ki akar kicsinálni?"
Nem csak diktátorokat, demokratikusan megválasztott vezetőket is. Példának okáért, szerinted ki támogatta és tervezte ki Pinochet puccsát a demokratikusan megválasztott Allendével szemben?
De láto, téged csak az érdekel, hogy mi történt Magyarországon. Igazából a nácik is teljesen elfogadhatóak lettek volna, ha nem vonulnak be Magyarországra, nem?

"Szerintem az az ország, amelyik megszállja a szomszédja terülletét."
Minden felmérés azt mutatja, hogy az emberek az USA-t tartják a legnagyobb veszélynek a világbékére. Ők nem olyan területeket "szállnak meg", amelyek eleve az USA-hoz akarnak csatlakozni, hanem olyanokat, amelyek nem akarnak meghajolni az amerikai érdekek előtt (pl. euróban akarják eladni az olajat, nem dollárban).

chrisred 2021.03.18. 17:30:01

@Evil Empire: "A kivonulás - és különösen a KGST megszüntetése - egyáltalán nem volt biztos, csak az oroszok nagyvonalúságának köszönhető."

Ha bekövetkezett volna a teljes gazdasági összeomlás, akkor a volt pártelitből nem llett volna a privatizáció révén a posztkommunista rendszerek gazdasági elitje. Ahelyett, hogy Hitler módjára a teljes világot magukkal rántották volna a pusztulásba, inkább azt az utat választották, hogy milliárdosok és új földesurak lesznek. Nem nagyvonalúság volt, hanem színtiszta egoizmus.

"Baromság, Trump egyedül nem tehette volna meg ezt. Mögötte állt a republikánus adminisztráció támogatása is, és érdekes módon a sajtó sem kritizálta annyira emiatt, mint más, huszadrangú ügyekben."

Nagyjából ők is a twitteren tudták meg, hogy Trump mire készül.

"Másrészt a folyamat nem most kezdődött, hanem 2002-ben, amikor az USA visszalépett az ABM Treaty-ből, és Obama sem tett semmit egy újabb megegyezés érdekében."

Tudtommal Obama kezdeményezte a START szerződés megújítását, még jobban csökkentve a nukleáris robbanófejek számát.

"Az meg, hogy Trump "Putyin bohóca" lenne, elképesztő hazugság."

Elhiszem, hogy a saját véleménybuborékodban elképeszt ez az álláspont. Pedig Trump pontosan azokat lépte meg, amit Sztálintól kezdve minden orosz vezető remélt: elkezdte felszámolni az Európát oroszoktól védő amerikai haderőt, sőt, még a NATO felbontását is belengette, gazdasági hidegháborúba kezdett a volt európai szövetségesek ellen. Ha még négy évig hatalmon maradt volna, az egész eurázsiai kontinensen az Atlanti-óceántól a kínai határig egyetlen számottevő katonai erő maradt volna: az orosz.

chrisred 2021.03.18. 17:36:03

@Evil Empire: "Igazából a nácik is teljesen elfogadhatóak lettek volna, ha nem vonulnak be Magyarországra, nem?"

Újra a "volna", meg a "ha". A törtéenelemszemléletemben nem az alternatív valóság, hanem a tényleges történések számítanak, és abból az derül ki, hogy neked az oroszok úgy is elfogadhatóak, hogy bevonultak Magyarországra, hogy vérbefojtsák a függetlenségi küzdelmünket.

"Ők nem olyan területeket "szállnak meg", amelyek eleve az USA-hoz akarnak csatlakozni..."

Hanem semmilyent. A katonai jelenlét nem megszállás, ha a terület szuverenitása megmarad. Különben az összes ENSZ misszió megszállás lenne.

Evil Empire 2021.03.18. 18:55:06

@chrisred: "Ha bekövetkezett volna a teljes gazdasági összeomlás, akkor a volt pártelitből nem llett volna a privatizáció révén a posztkommunista rendszerek gazdasági elitje. Ahelyett, hogy Hitler módjára a teljes világot magukkal rántották volna a pusztulásba, inkább azt az utat választották, hogy milliárdosok és új földesurak lesznek. Nem nagyvonalúság volt, hanem színtiszta egoizmus."
Abban igazad van, hogy az önző pártvezetők is benne voltak a bukásban, de az is, hogy Gorbacsov túlságosan is engedékeny volt.
A posztszovjet országokat - a baltiak kivételével - semmiképp nem lett volna szabad elengedni, mert a lakosság se támogatta a kiválást, csak néhány korrupt vezető.

Azt viszont elárulom, hogy a teljes gazdasági összeomlás bekövetkezett, éppen a kommunizmus és a KGST megszűnése miatt. Talán a sajtónak meg a gazdasági elitnek nem tűnt fel, de a posztszovjet térség nagy részét (pl. Oroszországot) káosz, elképesztő szegénység és a biztonság teljes hiánya jellemezte a 90'-es években.

"Nagyjából ők is a twitteren tudták meg, hogy Trump mire készül."
Ne légy már idióta, Trump nem tud kilépni egy egyezményből a Twitteren. :D
Emögött ott állt a teljes adminisztráció.

"Elhiszem, hogy a saját véleménybuborékodban elképeszt ez az álláspont. Pedig Trump pontosan azokat lépte meg, amit Sztálintól kezdve minden orosz vezető remélt: elkezdte felszámolni az Európát oroszoktól védő amerikai haderőt, sőt, még a NATO felbontását is belengette, gazdasági hidegháborúba kezdett a volt európai szövetségesek ellen. Ha még négy évig hatalmon maradt volna, az egész eurázsiai kontinensen az Atlanti-óceántól a kínai határig egyetlen számottevő katonai erő maradt volna: az orosz."

Az, hogy Trump miket hadovál a Twitteren meg miket "lenget be", senkit sem érdekel a választóit meg amerikai sajtót kivéve (egyébként az amerikaiak mai sikertelenségében erősen benne van az, hogy fontosabb nekik az, hogy valaki mit mondott, mint hogy mit tett).
Ezekből valójában gyakorlatilag semmit sem tett meg. Ezért is nevetséges, hogy szerinted a Twitteren el tudta rendelni a kilépést a nukleáris egyezményekből, de az egyetlen kicsit is pacifista lépést, amivel valóban próbálkozott - 11 ezer amerikai katona kivonását (ami csak töredéke az Európában lévő összes amerikai katonának) Európából - nem tudta megoldani. :D

A valóságban a Trump-adminisztráció (tipikus republikánus módjára) még Obamáéknál is keményebben lépett fel az oroszokkal (és szövetségeseikkel) szemben.
A 2014-es szankciókat fenntartották, és 2017 és 2019 közt jelentősen kibővítették őket (CAATSA, Szkripal-ügy utáni szankciók), bezártak több orosz konzulátust, nyíltan lőszert és fegyvereket adtak el az ukrán fasisztáknak (ezt Obama idején nem tették meg), Szíria ellen rakétatámadásokat hajtottak végre (Trump engedélyével) és még folytathatnám.

Trumpék oroszokkal szembeni politikája annyira "hatékony" volt, hogy még a legnagyobb háborús héják is tapsoltak neki:
foreignpolicy.com/2018/04/13/trumps-russia-policy-is-better-than-obamas/

Amúgy az orosz katonai inváziótól való félelem nevetséges, maguk a nyugati titkosszolgálatok még a hidegháború idején se tartották ezt reális veszélynek*, és most az oroszok sokkal gyengébbek:
www.theguardian.com/uk/1999/jan/01/richardnortontaylor1

*inkább azt látták, hogy az oroszok azok, akik félnek egy német inváziótól, teljesen érthető okokból, ami egyébként megmagyarázza azt is, miért nem vonultak ki Kelet-Európából. Persze nem ezt mondták a politikusok, mert akkor kiderült volna, hogy a NATO értelmetlen, vagy legalábbis sokkal többet költenek rá, mint kellene.

"Hanem semmilyent. A katonai jelenlét nem megszállás, ha a terület szuverenitása megmarad. Különben az összes ENSZ misszió megszállás lenne."
Persze, szerintem sincs megszállva Irak és Afganisztán, még véletlenül sem.

Evil Empire 2021.03.18. 19:00:55

@chrisred: "Tudtommal Obama kezdeményezte a START szerződés megújítását, még jobban csökkentve a nukleáris robbanófejek számát."
A demokraták se próbálkoztak a korábbi egyezmény visszaállításával.
Persze az a javukra szól, hogy nem mondtak fel nukleáris egyezményeket, mert nem akkora rövidlátó, önző, vallásos idióták, mint a republikánusok, akik még a klímaválság létét is tagadják.

Gery87 2021.03.18. 20:15:12

@MAXVAL birсaman közíró:

A gyarmat léte nem léte nem sokat jelent az általános gazdagságra nézve....az mindehol főleg az elit vagyonát gyarapította csak....Angliában a várható élettartam a XIX.sz elején siralmasabb volt mint előtte és ott volta gyermekmunka is.....gyári melósnak lenni szarabb volt mint magyar parasztnak, aztán hol volt nálunk kapitalizmus a reformkorban?! És a munkások később sem éltek jobban mint pl a Monarchia vagy a veszteséges gyarmatokkal rendelkező németek!
De a mai fejlett nyugati államok jelentős része sem rendelkezett soha gyarmatokkal.

Gery87 2021.03.18. 20:17:23

@Evil Empire:

A nyugat simán együttműködik diktatúrákkal, ezzel nincs bajuk, szóval ez nem érv arra nézve hogy egy Putyini Oroszország miért szankció áldozata!!!!
Simán lehetne szövetséges is.

Gery87 2021.03.18. 20:18:32

@Evil Empire:

Kényszer volt, lásd be! Nem önként tették, csak hát szétesett az óriás....

Evil Empire 2021.03.18. 21:15:19

@Gery87: "A nyugat simán együttműködik diktatúrákkal, ezzel nincs bajuk, szóval ez nem érv arra nézve hogy egy Putyini Oroszország miért szankció áldozata!!!!
Igen, épp azt mondom, hogy NEM azért szankció áldozata Oroszország, mert diktatúra/nem diktatúra, hanem mert "különutaskodni" mer, nem hajlandó a nyugatiak által meghatározott szabályokat követni.

chrisred 2021.03.19. 09:40:32

@Evil Empire: "A posztszovjet országokat - a baltiak kivételével - semmiképp nem lett volna szabad elengedni, mert a lakosság se támogatta a kiválást, csak néhány korrupt vezető.'"

A szovjet alkotmány szerint a tagállamok szabadon dönthettek a kiválásról. Ez persze a rendszer összeomlásáig nem számított, utána viszont kihasználták a lehetőséget. Senki sem akart a Kremlhez tartozni, a birodalmat az erőszak tartotta össze.

"Ezekből valójában gyakorlatilag semmit sem tett meg."

Nyilván, hiszen megbukott, még mielőtt ugyanúgy véghezvitte volna, mint a klímaegyezményből való kilépést. Amúgy Trump nem kilépett a START megállapodásból, hanem a lejárati idő előtt nem bocsátkozott tárgyalásba a megújításáról, ehhez gyakorlatilag semmit nem kell tenni.

"A valóságban a Trump-adminisztráció (tipikus republikánus módjára) még Obamáéknál is keményebben lépett fel az oroszokkal (és szövetségeseikkel) szemben.
A 2014-es szankciókat fenntartották, és 2017 és 2019 közt jelentősen kibővítették őket (CAATSA, Szkripal-ügy utáni szankciók), bezártak több orosz konzulátust, nyíltan lőszert és fegyvereket adtak el az ukrán fasisztáknak (ezt Obama idején nem tették meg), Szíria ellen rakétatámadásokat hajtottak végre (Trump engedélyével) és még folytathatnám."

Ezek látszatintézkedések. Trump szórt néhány rakétát Aszad embereinek fejére, de semmit sem tett az oroszok szíriai katonai jelenléte ellen, márpedig ez mentette meg Aszad hatalmát. Az Ukrajnának nyújtott katonai segély feltétele meg tudtommal az volt, hogy az ukrán kormány szolgáltasson bizonyítékokat a Biden gyerek korrupciós ügyéről.

"Trumpék oroszokkal szembeni politikája annyira "hatékony" volt, hogy még a legnagyobb háborús héják is tapsoltak neki:"

Jé, a republikánusok a saját elnökük oldalán álltak, és nem a demokratákén? :)

"Amúgy az orosz katonai inváziótól való félelem nevetséges, maguk a nyugati titkosszolgálatok még a hidegháború idején se tartották ezt reális veszélynek..."

Ahogy Hitlert se...

"Persze, szerintem sincs megszállva Irak és Afganisztán, még véletlenül sem."

Csak annyira, mint amennyire az orosz katonai jelenlét Szíriában megszállásnak számít.

chrisred 2021.03.19. 09:42:54

@Evil Empire: "A demokraták se próbálkoztak a korábbi egyezmény visszaállításával."

De igen, csak az oroszok egészen más tartalommal és feltételekkel voltak hajlandóak megkötni. És mivel nem sokkal előtte Putyin egyoldalúan felmondta az INF egyezményt, Obama nukleáris téren nem sok engedményt tehetett, mert akkor nem csak gyengekezű lett volna, hanem egyenesen hazaáruló.

Evil Empire 2021.03.19. 12:04:35

@chrisred: "Csak annyira, mint amennyire az orosz katonai jelenlét Szíriában megszállásnak számít."
Szíriában a kormány hívta be az oroszokat, hogy az ISIS elleni harcban segítsenek. Irakot meg Afganisztánt ezzel szemben az amerikaiak foglalták el és rombolták porig, mert nem tetszett nekik a vezetés és kellettek bűnbakok.

Evil Empire 2021.03.19. 12:47:56

@chrisred: "A szovjet alkotmány szerint a tagállamok szabadon dönthettek a kiválásról. Ez persze a rendszer összeomlásáig nem számított, utána viszont kihasználták a lehetőséget. Senki sem akart a Kremlhez tartozni, a birodalmat az erőszak tartotta össze."
Hazugság, az emberek nagy többsége a Szovjetunióban akart maradni.
Az 1991. március 17.-i referendumon a szavazópolgárok 80%-a szavazott, háromnegyedük a Szovjetunió megőrzésére mellett: en.wikipedia.org/wiki/1991_Soviet_Union_referendum
de az akaratukat Jelcin, Kravcsuv és Suskevics, a Nyugat támogatásával nem vették figyelembe.
Mit gondolsz, szerinted miért bizalmatlanok Oroszországban a Nyugattal szemben? Mert az teljes erővel támogatta Jelcint, aki szétlövette a parlamentet és akinek a regnálása alatt elképesztően lecsökkent az életszínvonal, a morál (csecsen háború elvesztése), a közbiztonság, de ezekkel a Nyugatnak semmiféle gondja nem volt.

"Nyilván, hiszen megbukott, még mielőtt ugyanúgy véghezvitte volna, mint a klímaegyezményből való kilépést. Amúgy Trump nem kilépett a START megállapodásból, hanem a lejárati idő előtt nem bocsátkozott tárgyalásba a megújításáról, ehhez gyakorlatilag semmit nem kell tenni."
Baromság. 4 év alatt semmit nem hajtott végre ezekből, csak Twitteren hadovált róluk, a következő 4 évben se ért volna el többet (talán a 11 ezer katonát sikerült volna kivonnia, de azt a katonaság eddig sikeresen szabotálta a republikánuspk nagy részének támogatásával).
A klímaegyezményből való kilépést azért tudta végrehajtani, mert azt a republikánusok nagy része is támogatta.

"Ezek látszatintézkedések. Trump szórt néhány rakétát Aszad embereinek fejére, de semmit sem tett az oroszok szíriai katonai jelenléte ellen, márpedig ez mentette meg Aszad hatalmát. Az Ukrajnának nyújtott katonai segély feltétele meg tudtommal az volt, hogy az ukrán kormány szolgáltasson bizonyítékokat a Biden gyerek korrupciós ügyéről."
Az Amerikai Birodalomnak is megvannak a korlátai, legalább egy minimális támogatottsággal kell rendelkezni egy költségesebb katonai beavatkozáshoz, és nem akarják, hogy az legyen a vége, mint Vietnamban.
Az iraki hazugság annyira nyilvánvaló volt, hogy ezek utánaz amerikai csapatok aktív szír beavatkozása elképesztő elégedetlenséget szült volna az amerikai nép körében.
Ezért nem is került rá sor se Obama, se Trump alatt.
Az ukránoknál nem a katonai segélyről, hanem fegyvereladásokról van szó.
Olvasd el a Foreign Policy-s cikket, abban le van írva, miért volt még az Obama-adminisztrációnál is keményebb Trumpé az oroszokkal szemben.

"Ahogy Hitlert se..."
Nagyon más a két eset. Hitlernél azért nem féltek a támadástól, mert katonailag nem tűnt elég erősnek és közvéleménynek is azt mondták.
Ezzel szemben a Szovjetuniót hatalmas veszélyként mutatták be a publikumnak, hogy meggyőzzék azt a NATO (és az arra költött hatalmas pénzek) szükségességéről, miközben a titkosszolgálatok tudták hogy a szovjeteknek eszük ágában sincs megtámadni Nyugat-Európát és inkább a védekezésre koncentrálnak.

chrisred 2021.03.19. 14:33:48

@Evil Empire: Hát, ennek ellenére inkább az ellenzék és a polgári lakosság elleni támadásokban jeleskedtek, az IS-t évekig nem támadták. Csak amikor már nyilvánvalóvé vált, hogy kurdok nyugati segítséggel felülkerekednek rajtuk.

"Irakot meg Afganisztánt ezzel szemben az amerikaiak foglalták el és rombolták porig, mert nem tetszett nekik a vezetés és kellettek bűnbakok."

De te azt kérdezted, hogy jelenleg miért tartózkodnak ott, mindkét esetben ugyanúgy a hivatalos kormányt támogatják, mint az oroszok Szíriában.

Gery87 2021.03.19. 21:30:51

@Evil Empire:

Ha a szabály az hogy ne told a határod nyugatra akkor érthető nem?

Gery87 2021.03.19. 21:32:05

@Evil Empire:

Az USA meg tudja tenni hogy bárhol beavatkozik, az oroszok meg nem, ennyi a különbség. Ettől még megtennék és nem jobb fiúk....

chrisred 2021.03.22. 08:35:15

@Evil Empire: "Hazugság, az emberek nagy többsége a Szovjetunióban akart maradni.
Az 1991. március 17.-i referendumon a szavazópolgárok 80%-a szavazott, háromnegyedük a Szovjetunió megőrzésére mellett: en.wikipedia.org/wiki/1991_Soviet_Union_referendumt""

Abban egyetértünk, hogy a Szovjetunió megőrzése egyet jelentett volna a központosított birodalom megőrzésével (ezt jelenti, hogy mindent a Kreml irányít). De ez a referendum pont az ellenkezőjéről szólt, hogy többé ne egy állam legyenek, hanem több független állam nemzetközi szerződésen alapuló szövetsége. Ez lett a FÁK.

"Mit gondolsz, szerinted miért bizalmatlanok Oroszországban a Nyugattal szemben?"

100 év bolsevik agymosás miatt. Az életszínvonal nem az átalakulás miatt ment a béka feneke alá, ez az államszocialista rendszer konzekvens következménye, amiben az állam elveszi a polgárok javait és a tevékenységük eredményét, cserébe olyan állami rendszereket működtet, amik ellátást nyújtanak az emberek számára. Ezt a funkciót meg addig tudja ellátni, amíg fel nem éli az emberektől elvont erőforrásokat. Aztán amikor az már nem elég arra, hogy az állam ellássa magát és az embereket, az állam csődöt jelent, megszűnik, áttranszformálódik más jellegű szervezetté, az emberek meg ott maradnak minden vagyon nélkül.

"A klímaegyezményből való kilépést azért tudta végrehajtani, mert azt a republikánusok nagy része is támogatta."

Eggyel korábban még azt írtad, hogy a republikánusok mindenben támogatták. Azért kellett volna 8 év, hogy teljesen lecserélje a repubklikánus elitet a saját embereire.

"Az Amerikai Birodalomnak is megvannak a korlátai, legalább egy minimális támogatottsággal kell rendelkezni egy költségesebb katonai beavatkozáshoz, és nem akarják, hogy az legyen a vége, mint Vietnamban."

Igen, ez különbözteti meg őket az orosz birodalomtól, ahol az elitnek semmiféle támogatottság nem kell, hogy azt csinálják, amit régen Afganisztánban, most meg Szíriában.

"Olvasd el a Foreign Policy-s cikket, abban le van írva, miért volt még az Obama-adminisztrációnál is keményebb Trumpé az oroszokkal szemben."

Az a félreértés nálad, hogy egy amerikai vezető akkor jó az orosz vezetés számára, ha baráti viszonyt ápol velük. Ez tévedés, akkor rögtön felmerülne az oroszoknál a kérdés, hogy ugyan minek tartja el a világ kilencedik számú gazdasága a világ második legerősebb hadseregét. Egy katonabirodalomnak ellenség kell, méghozzá olyan, amelyik szövegelésben agresszív, államirányításban és diplomáciában amatőr. Mint Trump.

"Nagyon más a két eset. Hitlernél azért nem féltek a támadástól, mert katonailag nem tűnt elég erősnek és közvéleménynek is azt mondták."

Már annyiban más, hogy Hitler esetében ott volt a másik oldalon az orosz birodalom katonai ereje, azért biztak abban, hogy nem kockáztat meg egy háborút, ami előbb-utóbb kétfrontos lehet, mint az első világháború. Ezt a mítoszt rombolta le a Molotov-Ribbentrop paktum.
magyar nyelvű szemfelnyitó, mélyelemző és tájékoztató média
süti beállítások módosítása