magyar nyelvű szemfelnyitó, mélyelemző és tájékoztató média

Megint bolgár kitörés

A magyar példa mindig hatott Bulgáriában. A legkülönbözőbb dolgokban.

A török kor végén és azután a osztrák birodalom volt a legközelebbi "nyugati" erős hatalom, így természetes volt az onnan való másolás. Pl. az első bolgár büntető törvénykönyvet Budapesten tanult bolgár jogászok írták, s az egész tulajdonképpen, kis változtatásokkal, a magyar 1878. évi V. tv., népszerű nevén a Csemegi-kódex, fordítása.

A rendszerváltoztatás utáni szélsőjobb is sokat tanult a magyar mintákból. Amikor Magyarországon ki lett találva a Becsület Napja nevű megemlékezés 1997-ben az 1945. február 11-i Budáról indult kitörési kísérletről, Bulgáriában is felkeltette ez a figyelmet, a magyar eseményen szinte mindig voltak bolgár résztvevők is.

A gondot az jelentette, hogy a történelem más a két országban. Bulgária területén ugyanis sose zajlik harc a világháború alatt a német és szovjet csapatok között, ráadásul a bolgár hadsereg se harcol egyikkel se bolgár területen.

1944. augusztus 26-ig Bulgária Németország szövetségese, de harci cselekményekben csak a görög és jugoszláv erők ellen vesz részt. Aztán szeptember 2-ig Bulgária semleges, majd onnantól átáll az ellenoldalra. De a németek közben már vonulnak ki Bulgáriából, a bolgárok nem támadják őket, csak később jugoszláv és magyar területen vannak bolgár-német összecsapások. A szovjet csapatok szeptember 8-án képnek be bolgár területre, de csak jugoszláv területen kezdenek harcot a németekkel.

Szóval nincs mikor hová kitörni. Az ünnepelni akaró bolgárok kénytelen más okot találni az ünneplésre.

A történelmi háttér: 1934-1944 között Bulgáriában sajátos rendszer, cári diktatúra van. Az országot III. Borisz cár és hozzá hű katonatisztek vezetik 1943-ig, majd a cár halála után egy 3-tagú kormányzótanács lép a cár helyére (az új cár ekkor 6-éves kisgyerek). A pártok be vannak tiltva, a parlementben csak egyéni, független képviselők vannak, erősen megszűrve a hatalom által ki indulhat el választáson eleve.

A hatalom németpárti, de teljesen azért nem akarja elkötelezni magát Hitler mellett, szóval amolyan mérsékelten németpárti. Számos jelet ad a hatalom, hogy nem feltétlen szövetséges: 1941-ben nem lép háborúba a Szovjetunió ellen (Bulgária csak Angliának és az USA-nak üzen hadat), 1943-ben megtagadja a zsidó lakosság deportálását német táborokba, majd titkos tárgyalásokat folytat az angolokkal Törökországban.

Ennek a politikának persze akadnak bőven ellenzői az országban. Egyrészt vannak angolpárti vagy oroszpárti erők, akik szakítást akarnak Hitlerrel. Másrészt vannak elkötelezett németpárti erők, akik a Németország melletti határozottabb kiállást szeretnék.

Az egyik ilyen személy Hriszto Lukov tábornok, 1934-1938 között hadügyminiszter, akit a cár éppen azért vált le 1938-ban, mert a miniszter kevesli a kormányzat németpártiságát. Ekkor Lukov a Bolgár Nemzeti Legionáriusok Szövetsége nevű szervezet vezetője lesz, mely nyíltan Hitler-párti. A szervezetet betiltják 1939-ben, de az tovább működik az illegalitásban. A legionáriusok harcot kezdenek 1941-ben a szintén illegális kommunisták ellen, gyakorlatilag egymás ellen követnek el merényleteket.

A kommunista terroristák (udvariasabban: partizánok) azonban nagy győzelmet érnek el Hitler-párti kollégáik ellen: 1943. február 13-án meggyilkolják otthonában magát Lukov tábornokat. Lukov híveit az eset rendkívül felbőszíti, mert elméletük szerint a cári titkosszolgálat tudott előre a kommunisták akciójáról, de direkt nem avatkozott közbe.

Szóval ennek emléke a 2003-tól évente megrendezett Lukov-menet. Amolyan teljesen békés fáklyás menet, melynek végpontja Lukov megölésének helyszíne. Idén, számomra ismeretlen okokból, ma van ez a menet, nem 13-án volt.

Az esemény még annyi érdeklődést se vált ki, mint Budapesten. Bár ugyanolyan hisztizés van körülötte. Az az érzésem, hogy az ellenzők mindent megtesznek, nehogy egy évben elmaradjon, mert akkor nem lesz min hörögni.

A dolgot külön nehezíti, hogy nagyon kevesen vannak a mai Bulgáriában, akik azt hiszik, III. Borisz és Lukovék viszályában az utóbbi félnek lett volna igaza.

A bolgár nacionalista tábor lehetne vevő a témára, de itt is probléma van. A bolgár nacionalizmus jellemzően vagy Borisz-párti vagy baloldali, s egyik se igazán akalmas a menet hívének. Az újabb nacionalisták zöme pedig oroszpárti, ebbe a narratívába meg megint nem fér bele a Hitler-hívek melletti kiállás.

Az orosz-ukrán háború ismét bajt okozott: a Lukov-menet mögött álló szervezet ugyanis kiállt az ukrán fél mellett. Márpedig a szélsőjobbnak tekintett bolgár tábor zöme oroszpárti.

a tavalyelőtti menet

Az egész ügy mellékes, de érdekes jellemzője: Lukov tábornok fizikai gyilkosának lánya egyetemi tanár, a médiákban gyakori szereplő politológus, volt szocialista parlamenti képviselő:

31 komment

A bejegyzés trackback címe:

https://bircahang.blog.hu/api/trackback/id/tr1218047550

Kommentek:

A hozzászólások a vonatkozó jogszabályok  értelmében felhasználói tartalomnak minősülnek, értük a szolgáltatás technikai  üzemeltetője semmilyen felelősséget nem vállal, azokat nem ellenőrzi. Kifogás esetén forduljon a blog szerkesztőjéhez. Részletek a  Felhasználási feltételekben és az adatvédelmi tájékoztatóban.

ZorróAszter 2023.02.25. 07:58:27

Engem még mindig érdekelne, hogy honnan vették a bolgár cárok a császári címűket. Szerintem nem onnan ahonnan Napoleon. Tuti hogy találtak valami bizánci rokoni szálat.

Közben az ugrott be azzal kapcsolatosan, hogy nekem Bulgária sokkal szegényebbnek tűnt mint Magyarország, hogy én csak a szegényebb részeken jártam.

Deak Tamas · http://valtozomult.blog.hu 2023.02.25. 09:42:45

Bolgár filmhíradó Drávaszabolcsban :

www.youtube.com/watch?v=TqFpVrrUheU

Budapesten :

www.youtube.com/watch?v=CSkxNT_q5lI

A sorszámozással nem kell foglalkozni, nyilván képlékeny volt a dolog, hiszen láthatóan a drávaszabolcsi film lényegesen előbb készült mint a pesti, mégis későbbibe szerkesztették be.

ⲘⲁⲭѴⲁl ⲂⲓrⲥⲁⲘⲁⲛ ⲔöⲍÍró · http://bircahang.org 2023.02.25. 11:09:18

@ZorróAszter:

Országos átlagban szerintem a bolgár életszínvonal a magyar 90 %-a.

Mit értünk szegényebb alatt? Az épített környezetet? Igen, abban talán 20 lv az elmaradás. Mondjuk Mo-on szuper autópálya-hálózat van, BG-ban meg annak a harmada.

Vagy vegyük az éptkezéseket. Amikor Bp-en átadnak egy lakóházat, a környéke rendszerint meg van csinálva, vannak utcák, rendezve van az egész, stb. Szófiában olyan új házak vannak, hogy a környék abszurd: hiányzik a járda, a létező romos, az utca nincs rendesen aszfaltozva, stb.

Ajánlom ezt www.youtube.com/watch?v=DBh0JPYPjMw az első percek miatt, itt megyek vendégségbe a nagyobbik fiamhoz, aki új lakónegyedben lakik, új épületben - jól ltszik a környezet.

ⲘⲁⲭѴⲁl ⲂⲓrⲥⲁⲘⲁⲛ ⲔöⲍÍró · http://bircahang.org 2023.02.25. 11:14:02

@ZorróAszter:

A cári cím a római rendszer szimpla másolása.

Az első uralkodó aki felvette ezt a címet, azért tette, hogy kifejezze: a római császár nem áll felette, hanem azzal azonos rangú urakodó.

Ugyanez megismételve a XX. században. A bolgár függetlenség kikiáltásakor - 1908 - a fejedelem azonnak cárrá változtatta címét.

Gery1987 2023.02.25. 12:12:47

"Az egész ügy mellékes, de érdekes jellemzője: Lukov tábornok fizikai gyilkosának lánya egyetemi tanár, a médiákban gyakori szereplő politológus, volt szocialista parlamenti képviselő:"

És mennyi ilyen példa van nálunk is pl, ahol még az unokából is politikus lesz.
Ilyenkor enyhe bizsergést érzek arra hogy jó lenne 3-4 generációra eltiltani a hajdan volt rohadékok, diktatúracsinálók ivadékait, akkor is ha nem túl demokratikus meg hát kollektív diszkriminatív büntetés.

Gery1987 2023.02.25. 12:22:16

@ZorróAszter:

ŐK nevezték magukat cárnak, valójában mások nem feltétlen.
Nálunk is a modern bolgár uralkodókat többnyire királynak hívják, az állam (1908-tól) pedig királyság.

ⲘⲁⲭѴⲁl ⲂⲓrⲥⲁⲘⲁⲛ ⲔöⲍÍró · http://bircahang.org 2023.02.25. 12:39:17

@Gery1987:

Zsivkov egyik unokája híres divattervező, a másik reality showban volt szereplő. (Még van 5 unoka, de azok nem közéleti személyek.)

A divattervező kifejezetten szép csaj, persze ma már majdnem 60 éves.
Itt static.blitz.bg/documents/thumbnails/800/201305/20130524.chyvfxhbul.jpg még 30 évesen a nagyapjával.

ZorróAszter 2023.02.25. 15:49:18

@ⲘⲁⲭѴⲁl ⲂⲓrⲥⲁⲘⲁⲛ ⲔöⲍÍró:

Félreértett. Azt szerettem volna mondani, hogy én Bulgáriában csak a szegényebb részeken jártam. Délen, és a tengerpartnak is a déli részén. Tehát amikor a múltkor azt mondtam, hogy Bulgáriát sokkal szegényebbnek gondoltam, akkor ezt a múltkor nem vettem figyelembe.

ZorróAszter 2023.02.25. 15:54:55

@ⲘⲁⲭѴⲁl ⲂⲓrⲥⲁⲘⲁⲛ ⲔöⲍÍró:

Szerintem a császári cím az azt jelenti, hogy Julius Caesar valamilyen értelemben utóda, örököse. Az orosz cár a bizánci császárok örököse Rettegett Iván felesége révén.

Napoleon volt az, aki úgy lett császár, hogy Julius Caeserhoz hasonló karriert futott be. És amit azzal koronázott meg, hogy a fejére tette a koronát.

Ezek szerint a bolgár cár is ilyen? Vagyis semmi köze Bizánchoz és nem is pedzegetett ilyet senki?

ZorróAszter 2023.02.25. 15:59:26

@Gery1987:

Nem tudom. Nem emlékszem hogy a sajtó hogyan emlegette a II. világháború előtt. És ma se. Pedig nyilván hallottam/olvastam róla de nem emlékszem.

2023.02.25. 17:21:06

@ⲘⲁⲭѴⲁl ⲂⲓrⲥⲁⲘⲁⲛ ⲔöⲍÍró:
a latin caesar, német kaiser, a császár, a cár az a (impérium) a birodalom vezetője. németország, vagy bulgária, vagy oroszország, nem egy tájegység.

az egyesült királyság egy tájegység. a brit szigetek. vagy olaszország, csehország, vagy magyarország egy tájegység. egy uradalom. és annak vezetője király. a rex. kisebb vezetője a fejedelem. erdélyben a dux. az is egy tájegység. a római birodalom egy impérium. nem egy tájegység. császára van. iítála (az olasz csizma) egy földrajzi egység. uradalom. királyság.

és a közös államforma a köztársaság.

Deak Tamas · http://valtozomult.blog.hu 2023.02.25. 20:45:59

A császár a királyok királya, minden császár több királyság uralkodója is egyben. A bolgár cár a valóságban és a diiplomácia protokollban is király volt, németül is König, történelmi tiszteletbeli okokból hívjuk cárnak. A négy valós császár a német, az osztrák, az orosz cár és a török szultán.

archive.org/details/1943-09-15-Die-Deutsche-Wochenschau-Nr.680

filmhiradokonline.hu/watch.php?id=4590

Gery1987 2023.02.25. 21:11:06

@ZorróAszter:

nincs köze a bolgár cári címnek a bizáncihoz.

Gery1987 2023.02.25. 21:11:50

@ZorróAszter:

én pl mindig királyt/királyság címén hallottam.

ⲘⲁⲭѴⲁl ⲂⲓrⲥⲁⲘⲁⲛ ⲔöⲍÍró · http://bircahang.org 2023.02.25. 21:46:25

@ZorróAszter:

BG-ban az eltérések nagyon nagyok.

Szófia, Plovdiv, a tengerpart, talán még Rusze, Tarnovo, Sztara Zagora kivétel minden szegény.

ZorróAszter 2023.02.26. 09:12:00

@ⲘⲁⲭѴⲁl ⲂⲓrⲥⲁⲘⲁⲛ ⲔöⲍÍró:

"Volt amikor szerette volna átvenni a Birodalmat, ez tény."

Mikor melyiket?

ZorróAszter 2023.02.26. 09:24:59

@Deak Tamas:

Pl. az angol királyok/királynők viselték az India császára címet is.

A Habsburgok eredetileg Caesar utódai voltak, és német-római császárok, azután meg csak osztrák császárok. II. Vilmos meg csak német császár.

Érdekes még Miksa.

A kínait és a japánt az csak az alattvalók óriási száma miatt nevezhették annak.

ZorróAszter 2023.02.26. 09:27:42

@Deak Tamas:

Nekik nem voltak király alattvalóik.

Napóleonnak viszont voltak, de szerintem amikor császárrá koronázta magát, akkor még lehet hogy nem. Nem emlékszem, mikor kezdett királyi címeket adományozni a haverjainak.

ⲘⲁⲭѴⲁl ⲂⲓrⲥⲁⲘⲁⲛ ⲔöⲍÍró · http://bircahang.org 2023.02.26. 12:51:56

@ZorróAszter: @Deak Tamas:

Eleve fordítási kérdés is ez.

A római császár eredetileg nem is volt uralkodó a szó mai értelemben, csak amolyan első polgár, akit csak azért nem neveztek királynak, mert a "király" szóhoz negatív történelmi emlék társult Rómában.

ⲘⲁⲭѴⲁl ⲂⲓrⲥⲁⲘⲁⲛ ⲔöⲍÍró · http://bircahang.org 2023.02.26. 12:55:26

@ZorróAszter:

A Rómait. Más nem volt a bolgár állalapítás - 681 - után.

Amikor a szerbek megerősödtek, a XIV. században ott is "cár" lett a kiráy. hu.wikipedia.org/wiki/IV._Istv%C3%A1n_Uro%C5%A1_szerb_c%C3%A1r

ZorróAszter 2023.02.26. 14:20:31

@ⲘⲁⲭѴⲁl ⲂⲓrⲥⲁⲘⲁⲛ ⲔöⲍÍró:

Hát igen, mondta is hogy Caesar vagyok nem király.

De ez nem puszta szóhasználat, mert például Julius Caesar volt többek között örökös Pontifex Maximus is, és a német-római császár ezen az alapon követelte az egyházi beiktatási jogot.

Tehát közjogi és egyházjogi vonatkozásai vannak annak, hogy valaki király vagy császár.

Például egyébként annak se tulajdonít sok embert semmi jelentőséget, hogy a magyar I. István is kapott beiktatási jogot, holott ez egyáltalán nem volt szokásos.

ⲘⲁⲭѴⲁl ⲂⲓrⲥⲁⲘⲁⲛ ⲔöⲍÍró · http://bircahang.org 2023.02.26. 14:22:46

@ZorróAszter:

A gergelyi reformig MINDENHOL nyugaton a király a római pápa felett állt.

Tulajdonképpen újítés a XI. sz. végén, hogy a római pápa a királyok felettese. S ehhez kellett előbb az egyházszakadás is.

Gery1987 2023.02.27. 02:39:52

@ZorróAszter:

A császár kb a "királyok királya" de igazából csak nagy mellény meg gőg meg páváskodás kérdése hogy valaki annak nevezi e magát!

Az német-római vagy az osztrák császár pl volt "királyok felett álló" de nem mindig.

Az osztrák császár 1867 után persze névleg cseh meg halicsi stb király is volt, de gyakorlatilag ezek tartományok voltak, vagy csak címek (pl kunország királya, Jeruzsálem királya stb) semmi jelentősége nem volt ennek.
Meg különben is maga felett áll?:D

A német-római birodalomban meg csak maximum (választó)fejedelmek voltak, (kivéve a cseh királyt, de ő megint többnyire azonos a császár személyével, ahogy az elő volt írva, csak cseh király lehet német-római császár) mikor királyságok lettek, a szent római birodalom már megszűnt.

A porosz király meg a birodalomban (és a birodalmi részében) csak fejedelem volt, először csak "király Poroszországban" majd "Poroszország királya".

"1700-ban, a brandenburgi választófejedelemséggel folytatott hosszas tárgyalások után I. Lipót római-német császár szerződést írt alá III. Frigyes tervezett megkoronázásáról. Ebben megígérte, hogy a választófejedelmet és utódját a birodalmon belül és kívül is királyként ismeri el, ahogy azt korábban Svédország, Lengyelország és Dánia királyai tették. A koronázásra 1701-ben került sor a Porosz Hercegségben és annak fővárosában, Königsbergben. Ennek a birodalmon kívül kellett megtörténnie, és csak a birodalmon kívüli hercegség emelhető királysággá "

"A porosz király területeit Berlinből és Potsdamból közösen uralták a brandenburgi választófejedelem korábbi területeivel együtt. Nem sokkal 1701 után a névnek a hercegségben vagy királyságban szereplő porosz része rövid országnévként általánossá vált Németországban és Európában,
A korábban lengyel–Poroszország 1772-es annektálása után a cím „Poroszország királya”-ra változott. "

gigabursch 2023.02.27. 10:39:11

@cvsvrs:
Jó lenne, ha a magyar királyt és az összes többi európai királyt nem emlegetnéd egy lapon, mert teljesen más a királyságának, királyi címénak az alapja, más a beavatása, más programja és más a feladata.
Arról meg már nem is beszélve, hogy teljesen más a népéhez való viszonya is.

Még akkor is, hogyha ezen a tetves hapszbúhok igyekeztek sokat rontani.

Deak Tamas · http://valtozomult.blog.hu 2023.02.27. 15:01:17

@ZorróAszter: mindnek volt, a német császárnak eleve rengeteg, bajor király mittomén, az osztrák császár volt jeruzsálemi király is, az orosz cárnak is volt királyi, sőt egyházi uralkodói címe amit viselt, a török szultánnak, az utolsó előtti kalifának nem kevésbé.

Gery1987 2023.02.27. 15:50:20

@Deak Tamas:

Névleges címek valójában amik páváskodásra valók semmi másra.
A német császár egy erős kivétel.

ZorróAszter 2023.02.27. 15:51:49

@Gery1987:

Én éppen azt szeretném mondani, hogy konkrét közjogi jelentése is van. Például erre mondtam, hogy Julius Caesar volt többek között örökös Pontifex Maximus is volt, és évszázadokkal később a német-római császár erre hivatkozott.

Egyébként a választófejedelmek között volt a szász és a bajor király is.

Tehát annak is van jelentősége, amikor a Habsburgok már nem német-római császárok hanem már csak osztrák császárok voltak.

ⲘⲁⲭѴⲁl ⲂⲓrⲥⲁⲘⲁⲛ ⲔöⲍÍró · http://bircahang.org 2023.02.27. 15:56:50

@ZorróAszter:

A bolgár közjogban eleve nincs király, cár van vagy fejedelem. A "király" szót csak idegen uralkodókra használják.

ZorróAszter 2023.02.27. 16:08:51

Ja! Közben megnéztem a wikipédián:

A választófejedelmek:
a mainzi érsek, a birodalom főkancellárja
a kölni érsek, Itália kancellárja
a trieri érsek, Burgundia kancellárja
a cseh király, a birodalom főpohárnoka
a rajnai palotagróf (pfalzi gróf), a birodalom főasztalnoka
a szász-wittenbergi herceg, birodalmi főmarsall
a brandenburgi őrgróf, birodalmi főkamarás.

Gery1987 2023.02.27. 16:39:27

@ZorróAszter:

A szász meg a bajor fejedelem akkor lett király mikor a szent római birodalom már nem létezett.
A Német Császárságban igen.

"Tehát annak is van jelentősége, amikor a Habsburgok már nem német-római császárok hanem már csak osztrák császárok voltak."

Nyilván akart egy hangzatos mások felé emelő címet, de gyakorlati hatalma királyok felett nem volt.
Ez persze a későbbi német császárra a második birodalomban nem igaz.
magyar nyelvű szemfelnyitó, mélyelemző és tájékoztató média
süti beállítások módosítása