Egy cikk kapcsán: arról hogyan omlott össze a kelet-európai kommunizmus. Csak a kommentek érdekesek persze.
Ma a törzskommentelők jelentik a "baloldali" közvéleményt. Akkoriban ez nem volt, akkor maguk a médiák sugározták mindezt, hiszen nulla lehetőség volt a kisemberi hozzászólásra.
Ami érdekes: ugyanaz a politikai oldal ma szinte mindent másképp gondol.
Az akkori "baloldali" konszenzus az volt, hogy a kései Kádár-rendszer elitje nagyobb részben immár "reformerekből" és "szakemberekből" állt, így bármilyen igény lecserélésükre abszurdum. A baloldali mértékadók akarata ellenében végül mégis a "jobboldal" nyerte meg az 1990-es választásokat, s bár az Antall-kormány nem hajtott végre komoly tisztogatást még az államapparátusban sem - a gazdasághoz meg nem is nyúlt -, mégis az lett ellene az egyik népszerű baloldali érv, hogy üldözik a szakembereket, a hozzáértő független szakértőket pártkatonákkal cserélik le.
A mai baloldali vélemény pont az ellenkezője: "az előző rendszer hű szolgái átmentették magukat az új rendszerbe", ezzel megfertőzték a fiatal demokráciát, s ennek a tisztátalan állapotnak az eredménye minden későbbi rossz. S "nem volt semmiféle rendszerváltozás", hiszen nem volt határozott szakadás.
Én 1990-től a Magyar Fórum hetilap rendszeres olvasó voltam - kezdetben úgy, hogy egyáltalán nem értettem velük egyet -, s ilyen vélemények akkoriban csak ott jelenhettek meg. Aki emlékszik, annak érdekes ez a teljes fordulat.
Szóval akkor ilyeneket Csurka írt, hogy erkölcsi megtisztulás, teljes elszámoltatás, a régi rendszer elitjének kitiltása a közéletből és a gazdaság vezetéséből, stb.
Persze Csurkának se volt igaza. Csak nagyon durva rendszerváltozásokkor cserélődik le valóban az elit, máskor mindig átmenti magát: egyszerűen ez a dolgok rendes menete. Magyarországon pedig a rendszerváltozás teljesen enyhe volt, tulajdonképpen csak azért lett, mert Moszkvában így döntöttek.
A mai baloldali közvélemény azonban olyan konteókat épített ki, melyek felülmúlják a legmerészebb Csurka-elméleteket. E szerint van valami lappangó titokzatos erő, mely valahogy megvolt Kádár diktatúrájában, majd az a leszármazottai révén kiépítette Zorbán mai diktatúráját. Persze mindezt semmi se igazolja, dehát ez nem akadály.
A bejegyzés trackback címe:
Kommentek:
A hozzászólások a vonatkozó jogszabályok értelmében felhasználói tartalomnak minősülnek, értük a szolgáltatás technikai üzemeltetője semmilyen felelősséget nem vállal, azokat nem ellenőrzi. Kifogás esetén forduljon a blog szerkesztőjéhez. Részletek a Felhasználási feltételekben és az adatvédelmi tájékoztatóban.
Madarász Henrik 2024.12.30. 12:25:52
ⲘⲁⲭѴⲁl ⲂⲓrⲥⲁⲘⲁⲛ ⲔöⲍÍró · http://bircahang.org 2024.12.30. 13:17:44
Nem hiszem. Kádárék a 80-as években már csak az 56-os harcosok gyerekeit és az egyházi gimnáziumba jártakat diszkriminálták a felvételikor.
Nem kellett protekció.
Gery87 2024.12.30. 14:23:01
Hát ebben van valami.
Az emberek széles választékot akartak a boltokban, meg szabadon utazni, szabadon beszélni és kb ennyi.
Nem volt rendszerváltó hangulat.
Az ellenzékiek kb értelmiségi gittegyletek voltak...akik egymáshoz jártak dumálni meg puffogni....pont mi ma.
Hatásuk a "kisemberre" nulla közeli volt, mivel se médiájuk se vele azonos egzisztenciájuk nem volt.
Deak Tamas · http://valtozomult.blog.hu 2024.12.30. 15:49:21
A baloldali etető narratíva most az euró, azt kell bevezetni, és akkor minden jó lesz, megjön végre az osztrák bér. Most találkoztam hosszú idő után újra az öreg portugál házaspár ismerősökkel, kiderült, hogy nem véletlenül nem járnak már sehova: mivel a bukó buta Costa kormány évelején felemelte a minimálbért vagy 200 euróval, hogy ne bukjanak akkorát (buktak) és szépen hozzá is emelkedett mindennek az ára.
A nyugdíj azonban nem, így ők az unokáikhoz járnak már ebédelni.
Itt is a sok vadbarom azt hiszi - ahogy a legvadbarmabb írta is - hogy majd a Magyar-kormány megoldja ezt, az lesz, hogy csak úgy repül majd minden magyar nyögdíjas Varadéróba koktélozni az eurónyugdíjjal Medgyessy módra. De inkább legyen végre magyar kormány 2026-ban.
Gery87 2024.12.30. 16:31:06
"A baloldali etető narratíva most az euró, azt kell bevezetni, és akkor minden jó lesz, megjön végre az osztrák bér. "
Senki nem mondott ilyet soha.
Tudtok ti igazat is mondani vagy max féligazságok hagyják el a szátokat?
"a bukó buta Costa kormány évelején felemelte a minimálbért vagy 200 euróval, hogy ne bukjanak akkorát (buktak) és szépen hozzá is emelkedett mindennek az ára. A nyugdíj azonban nem, így ők az unokáikhoz járnak már ebédelni."
Pont ezt csinálja az Orbán te szerencsétlen faszkalap!
Extra profit adó, chipsadó, "1 millás minimálbér" , 480-as rögzített benzin ár, CSOK, munkáshitel, babaváró....édesfaszom.
Aztán az árak szépen mennek felfelé utána, a Forint árfolyama meg lefelé.
5 éve még 15-20 milla volt egy panel ma meg 40-50!!!
A CSOK miatt (meg a szar forint miatt) egy részleges felújítás több milliós tétel...egy teljesnek az áráért, pár éve komplett lakást kaptál.
"De inkább legyen végre magyar kormány 2026-ban."
Ha helyreállna kicsit a külföld bizalma az ország felé, már megérte...
Az sok mindenre hatással lehet, pl az inflációra.
Orbán egy Putyin csicska, korrupt, mindenkit felvásárolni akaró, a kínai falovat beengedő kellemetlen kelés Európa seggén.
Ha menne a levesbe végre, az sokaknak tetszene.
vasútihíd 2024.12.30. 17:04:13
persze ez csak a ballibsi közvélemény szerint lappangó meg titkozatos.
MEDVE1978 2024.12.31. 19:57:57
Mindenesetre a 90-es már kétfordulós választás volt talán, emlékszem, hogy az első fordulóban az MSZP-re szavazó család a második fordulóban leszavazott az MDF-re. Ugyanis akkoriban az SZDSZ számított a jóval radikálisabbnak az elszámoltatást és hasonlókat illetően, az MDF pedig a kisebbik rossznak. Aztán az egész fordult a Kónya-Pethő vitával.
ⲘⲁⲭѴⲁl ⲂⲓrⲥⲁⲘⲁⲛ ⲔöⲍÍró · http://bircahang.org 2025.01.01. 08:26:22
Persze, mert megjelent ismét a Pozsgay-vonal, ami Nagy Imrét "nemzeti kommunizmus" alapon értelmezte. Ezen az alapon az MSZMP/MSZP belsejében lett egy nemzeti vonal, mely eleve így szimpatikus volt az MDF nép-nemzeti szárnya számára. Plusz a személyi összefonódások: sokan eleve haverok voltak.
Az már a későbbi szakasz, hogy az MSZP-ben marginalizálódtak a nemzetiek, majd el is tűntek, s immár teljesen liberális párt lettek.
Az én szüleim mindig a technokrata MSZMP-szárny mellett voltak, azaz a liberális vonal mellett. Számukra Pozsgay még a csúcsán is csak amolyan kényszer volt. S az igazi jó állapot az lett, amikor az MSZP liberális lett teljesen és összefogott az SZDSZ-szel é sFidesszel. De saját szüleim már 1990-ben is az SZDSZ-re és Fideszre szavaztak, az MSZP nekik gyanús volt, hogy még ott voltak a pozsgayisták.