Grönland USA általi megvételi kérdése kapcsán: egyszer már volt ilyen, Dánia eladta egy gyarmatát az USA-nak.
Ez a Virgin-szigetek esete. A Virgin-szigetek a karibi Kis Antillák legkeletibb szigetcsoportja. Történelmileg úgy alakult, hogy a 9 nagyobb és több tucat kisebb szigetből álló szigetcsoport egészét kezdetben Spanyolország szerezte meg, azonban a későbbiek során csak a nyugati része maradt spanyol, az északkeleti része Angliáé lett, míg a délkeleti része Dániáé.
Az eredeti indián lakosság ki lett irtva még a gyarmatosítás kezdeti szakaszában, helyükre mindenhol négerek lettek betelepítve, cukornád termesztés és feldolgozás céljából. A rabszolgaság megszűntetése után azonban a szigetek kis mérete miatt itt veszteséges lett ez az üzletág, gyakorlatilag megszűnt a cukoripar errefelé.
Dánia meg akart szabadulni ezek után veszteséges területétől, azt először a németeknek akarta eladni, de nekik nem kellett.
Végül az USA vette meg 25 millió dollárért, ez mai értéken kb. 700 millió dollár, ami persze semmi. Ma ennyiért itt kb. 350-400 darab nagyobb méretű kertes házat lehet venni.
Közben a Spanyol Virgin-szigeteket Spanyolország elvesztette minden más karibi területével együtt az 1898-es amerikai-spanyol háborúban, a Spanyol Virgin-szk. Puerto Rico részeként amerikai terület lett, máig az: Puerto Rico az USA társult állama.
Anglia presztízs okokból nem mondott le területéről, bár a rabszolgaság eltörlése után immár veszteséget hozott csak. Hatalmas kiadások is lettek, az angol törvények szerint a rabszolgaság eltörlése azt jelentette, hogy a volt tulajdonosoknak az angol költségvetés kifizette volt rabszolgáik piaci árát. Ezek után a terület szegénységbe süllyedt, többször is felkelések zajlottak, a volt rabszolgatartó fehérek elhagyták a szigeteket, az infrastruktúra nagy része megsemmisült.
Tulajdonképpen csak az I. vh. után kezdte Anglia ismét fejleszteni a területet, de az igazi felemelkedést a II. vh. után az idegenforgalom, majd a 70-es évektől a pénzügyi szolgáltatások megjelenése hozta. A Brit Virgin-szigetek jelenleg a világ második legnagyobb ofsór központja a világon, hatalmas összegek mennek keresztül itt, s bár ezek a pénzek nem maradnak helyben az esetek 99,99 %-ában, de az az 0,01 % is elég arra, hogy viszonylag rendes életszínvonalat adjon a helyieknek.
Az USA-nak nem volt érdeke a hasonló út, így az Amerikai Virgin-szigeteken ez a pénzmosás-adómenekítés iparág nem létezik, ott minden az idegenforgalomról szól.
Ez tulajdonképpen 3 nagy és több kisebb sziget, csak a 3 nagy sziget lakott: 2 közvetlenül a Brit Virgin-szk. szomszédságában van (Saint John és Saint Thomas szigetek), a harmadik - Saint Croix sziget, ez a legnagyobb Virgin-sziget - 60 km-rel délebbre. A főváros, Charlotte Amalie a Saint Thomas szigeten van.
Ahogy a Brit Virgin-szigeteken, úgy az Amerikai Virgin-szigeteken is a lakosság legnagyobb része néger, az eredetileg behurcolt rabszolgák utódai. Nyelvileg mindenki angol anyanyelvű, ez kettős nyelvet jelent: az eredeti nyelv, a karibi kreol, ez az angol helyi nyelvjárása, de ma már - a 100 %-os írástudás és iskolázottság miatt - mindenki beszéli az irodalmi angolt is. Egymás közt, laza témákban kreolul beszélnek, minden más esetben "normál" angolul.
Míg korábban innen el akartak menni a helyiek máshová a szegénység miatt - ez 1917 óta problémamentes, aki ott születik, az automatikusan amerikai állampolgár -, ma az ellenkezője a jellemző: szegényebb karibi szigetekről mennek oda emberek dolgozni az idegenforgalomban, ezen kívül amerikai nyugdíjasok telepednek le a szép természet miatt: ez utóbbi persze csak a gazdagoknak nyitott lehetőség, az Amerikai Virgin-szigeteken az ingatlanok árszintje jóval magasabb, mint az USA-ban.
A bejegyzés trackback címe:
Kommentek:
A hozzászólások a vonatkozó jogszabályok értelmében felhasználói tartalomnak minősülnek, értük a szolgáltatás technikai üzemeltetője semmilyen felelősséget nem vállal, azokat nem ellenőrzi. Kifogás esetén forduljon a blog szerkesztőjéhez. Részletek a Felhasználási feltételekben és az adatvédelmi tájékoztatóban.
vasútihíd 2025.01.18. 07:26:21
Gery87 2025.01.18. 10:57:32
Jól hangzó elmélet.
Ezzel csak az a baj hogy nincs min alkudozni, Grönland ma is NATO övezet, orosz részről nincs mit "megengedni".
Az hogy Grönland hova kerül, NATO belügy...a ruszkinak ehhez semmi köze.
Svédország és Finnország NATO csatlakozását sem tudták megakadályozni.
Pedig az még nagyobb csapás nekik, 200 évnyi semleges puffferzóna ment a levesbe,
Szentoétervár felett ott a nyugati haderő, a Balti-Tenger immáron a nyugat beltengere...Putyin ezt kurvára elszámolta!
Ha ezt tudta volna hogy ez lesz, lehet nem indítja meg a háborút.
Wildhunt 2025.01.18. 11:34:18
Ukrajna is
vergyula 2025.01.18. 12:42:07
vasútihíd 2025.01.18. 15:13:43
és ha amerikához kerül grönland az a jó irány mert erős az esélye hogy trump kilép a nato-ból. de minimum jobb tárgyalópartner mint brüsszel ahová ahogy orbán mondta átmenekültek soros emberei.
Wildhunt 2025.01.18. 16:13:56
vergyula 2025.01.18. 17:06:51
Wildhunt 2025.01.18. 17:47:48