magyar nyelvű szemfelnyitó, mélyelemző és tájékoztató média

Gladiátorok

Nemrég tanulmányoztam ezt az érdekes kérdést.

Mivel ma is izgatja az embereket a gladiátor kérdés, számtalan tévhit van vele kapcsolatban.

A jelenség egyedi római, más kultúrákban nem létezett ilyesmi. Rómában az i. e. III. századtól létezett egészen az i. sz. V. századig, amikor vallási okokból be lettek tiltva a gladiátor játékok.

Amit megtudtam ezzel kapcsolatban, az ellenkezett sok mindennel amit hittem.

A közhiedelem szerint a gladiátorok szinte mind meghaltak. A valóságban a halálozási arány kb. 20 % volt.

Ennek magyarázata a gladiátorok eredete. Alapvetően 3 forrásból jöttek: büntetésként gladiátorságra ítéltek, hadifoglyok, s 90+ %-ban a legnagyobb csoport: gladiátornak kiképzett rabszolgák. Míg az első 2 csoportnál biztos halál volt a "játék" vége, az utóbbinál egyáltalán nem: gyakorlatilag vállalkozók kiképeztek rabszolgákat erre a célra, s így elemi érdek volt, hogy a harcos életben maradjon.

A nézők is itt nem a halált akarták látni, hanem a harctechnikát. A jól harcoló harcos, ha veszített is, életben maradt.

Szóval a közhiedelemmel ellentétben, ritka volt a vesztes gladiátor rabszolgák megölése. Aki a csata folyamatában nem kapott halálos sebet, az jellemzően kegyelmet kapott. Inkább a kegyelem megtagadása volt ritkaság.

A közhiedelemmel ellentétben a felfelé mutató hüvelyujj a játékszervező részéről nem a kegyelmet jelentette, hanem annak megtagadását. A hüvelykujj bármilyen irűnyú kinyújtása a kegyelem megtagadását jelentette. A kegyelmet a csukott ököl jelezte, azaz a hüvelykujj szorosan a többi ujj mellett maradt. Ennek oka egyszerűen az, hogy sok méter távolságról nem lehetett volna azt biztosan látni merre mutat a hüvelykujj, míg azt igen, ha nem mutat sehová.

A vérre éhes közönséget kielégítette, hogy mindenképpen volt halál: az elítéltek és a hadifoglyok miatt. A profi rabszolga gladiátorok inkább sztároknak számítottak. A közönség ünnepelte őket.

Egyébként a hadifoglyok közül csak azokat ítéltek az arénában való meghalásra, akik nem adták meg magukat a csata folyamán. A rómaiak rendkívül racionálisan viselkedtek: a magukat megadó ellenségeket sose ölték meg, belőlük is rabszolga lett persze, de életük nem került veszélybe.

Plusz véres elem volt a normál kivégzések megrendezése a játékokkal együtt.

A műsor rendszerint reggel kezdődött. Állatokkal, egyrészt állatok egymás ellen harcoltak halálig, másrészt emberek állatok ellen. Az állatok ellen harcoló emberek lehettek egyrészt kiképzett gladiátorok, ők a legritkább esetben haltak meg, másrészt elítéltek, akik biztos halállal "mentek" harcolni az állatok ellen, fegyverek nélkül.

Ezután jött az ebédszünet. Majd elítéltek kivégzése mint a program része. Ezek enyhébb bűnözők voltak, így nem állatok általi széttépés volt a sorsuk, hanem a hóhér kíméletesen, egy mozdulattal megölte őket, jellemzően karddal.

Aztán jöttek a történelmi műsorszámok: csaták újrajátszása. Erre kellettek a hadifoglyok, akik ellen pedig kiképzett rabszolgák harcoltak.

S ezután jött a főműsor: a szó szoros értelmében vett gladiátor harc, egy-egy ember egymás ellen, számtalan típusú gladiátor volt. A halálozási arány itt volt a legalacsonyabb.

S természetesen ez volt a legmagasabb kategória. A profi gladiátorok előbb fából készült fegyvermásolatokkal edzettek hónapokig, majd mehettek állatokat mészárolni, aztán lehettek hóhér szerepben, majd jött a hadifoglyok elleni harc, s csak ezután mehettek az "igazi", egy ember egy ember elleni párbajra.

Természetesen érdekeltté kellett tenni a gladiátorokat is. Jellemzően 10-15 részvétel után a gladiátor rabszolga fel lett szabadítva, s ha nyert, pénznyeremény is járt neki. Ez utóbbi miatt sok felszabadított rabszolga továbbra is folytatta a gladiátor karriert szabad emberként.

A császárkorban egyenesen törvény született a gladiárok kötelező díjazásáról: a rabszolga gladiátorok 400 sestertiust, a szabad harcosok 500 sestertiust kaptak minden egyes győzelemért. Ugyanaban az időben ez egy katonatiszt bére volt 3-4 hónapra.

Az egyes gladiátoriskolák szabályosan adták-vették egymás között a gladiátorokat. A sikeres gladiátorok meg amint idősebbek lettek, visszavonultak az aktív karrierből, s elszegődtek edzőnek az iskolákhoz. A legelitebb nyertesek sokszor saját gladiátor iskolát alapítottak. Mint ahogy a mai focisták és foci klubok esete, csak persze jóval veszélyesebb volt az a "sport", hiszen átlag minden ötödik "sportoló" belehalt.

A közhiedelemmel ellentétben, nem a gladiátorharc volt a legnépszerűbb római szórakozás. Hanem a lovaskocsis versenyek. A nyertes hajtók még a sokszorosan győztes gladiátoroknál is nagyobb celebeknek számítottak.

A legnépszerűbb kocsihajtónak a neve máig fennmaradt: Gaius Appuleius Diocles - 18 éves karrierje során évi 150 ezer sestertiust keresett - ez nagyjából 100 katonatiszt bére volt akkoriban, de még jellemzőbb, hogy alig 7 év alatt több pénzt keresett, mint amennyi a törvényes követelmény volt a szenátorságért való induláshoz, ez 1 millió sestertius volt. 800 ezer sestertiusért pedig rendes kis birtokot lehetett venni. Visszavonulása után még edzőként dolgozott. Összesen 35 millió sestertius vagyon maradt utána örököseire. S mindezt úgy érte el, hogy eredetileg életet a mai Spanyolország területén született rabszolgaként kezdte.

Ritka eset, hogy egy nem vezető személynek megmarad a képe az ókorból. Gaius Appuleius Diocles a kivételek közé tartozik, olyan sok képet csináltattak róla a rajongók, hogy ezekből pár fennmaradt, íme az egyik:

Címkék: közélet
7 komment

A bejegyzés trackback címe:

https://bircahang.blog.hu/api/trackback/id/tr5318413465

Kommentek:

A hozzászólások a vonatkozó jogszabályok  értelmében felhasználói tartalomnak minősülnek, értük a szolgáltatás technikai  üzemeltetője semmilyen felelősséget nem vállal, azokat nem ellenőrzi. Kifogás esetén forduljon a blog szerkesztőjéhez. Részletek a  Felhasználási feltételekben és az adatvédelmi tájékoztatóban.

MEDVE1978 2024.06.09. 09:31:24

Néhány kiegészítés:

1. A gladiátorviadalok temetési szertartásként kezdték. Az egykor gazdag halott tiszteletére küzdöttek némi vallási körítéssel is a gladiátorok. Idővel "rájöttek", hogy ez egy élvezetes szolgáltatás és ezért épült köré a szórakoztatóipar az arénákkal.
2. A gladiátorok (és a kocsihajtók) pontosan olyanok voltak, mint a jelenlegi sportoló szupersztárok. Rengeteg szempontból. Annak ellenére, hogy valaki rabszolgaként volt gladiátor, a férfiasság jelképének számított, a római nők körében népszerű volt, hogy egy-egy gladiátorral akarjanak szexelni. Emellett a statisztikáikat is vezették, rengeteg olyan falfirkát találtak, hogy X gladiátor már sokadszorra nyert.
3. Voltak olyan szabad emberek, akik elmentek gladiátorként harcolni, egyszerűen mert út volt a meggazdagodáshoz és a hírnévhez. Persze veszélyes, de mi nem az.
4. A rómaiak rengeteg állatfajt ritkítottak meg / pusztítottak ki és elsősorban azért, hogy a gladiátorjátékokon jól szórakozzanak. Ugyanis a játékok egyik fix pontja volt, hogy a vadállatok széttépnek mindenféle elítélteket / az ember diadalmaskodik a természet felett. Ilyenkor kiéheztették az állatokat és úgy próbálták ráuszítani az elítéltekre, esetleg keresztényekre vagy pedig mészárolták le őket a gladiátorok. Az ókorban még volt pl: európai oroszlán és másfajta medve is az európai erdőségekben, a rómaiak után eltűntek. Persze vadászták is őket, de mivel kiváló látványosságok voltak, ezért részben az arénákban végezték.
5. A kocsihajtás olyan volt, mint a csapatsportok és a pártpolitika egyszerre. Legalábbis a bizánci időkben. I. Justinianus korában nagy, színek által megkülönböztetett csapatok voltak. Mivel nem lehetett a császár isteni hatalma ellen ágálni, ezek a csapatok egyfajta politikai érdekképviseletként is működtek. 532-ben főként a zöldek és a kékek voltak erősek. A császár a kékeket támogatta, de a nép nagyon elégedetlen volt. Annyira, hogy egy verseny alkalmával a szenátorok egy része elérkezettnek látta a helyzetet, hogy egy korábbi császár rokonát, Hypatiust koronázzák meg, ott a versenypályán és más "zöld" párti tisztségviselőt is válasszanak meg. Ezalatt Justinianus és a testőrsége is jelen volt és nem menekültek el. Justinianus inkább úgy döntött, hogy a kékhez küldd egy eunuchot arannyal, aki elmondja nekik, hogy hagyják el a Hippodrome-ot, ha még hűségesek a császárhoz, aki mindig őket támogatta. Erre a kékek jelentős része elhagyta a stadiont. Justinianus ekkor már behívta a hozzá hűséges hadsereget, Belisarius vezetésével. A katonák mindenkit, akit ott találtak kb. 30.000 embert, lemészároltak.
en.wikipedia.org/wiki/Nika_riots

gigabursch 2024.06.09. 10:49:11

@MEDVE1978:
Jó kiegélszítések.

A vadállatok kiirtása kapcsán mindig is szeretem a termlszetvédelmi szakembereket az "eredeti állapot visszaállítása" kérdésben ezzel traktálni.
:-)

Az utolsó ponthoz:
Robert Graves: Vitéz Belizár.
Csak ajánlani tudom mindenkinek.

Boldeone2 2024.06.09. 11:20:19

Az ókorban már csak Görögország területén éltek oroszlánok, ott is kihaltak kb. az 1. évszázadban
A gladiátorjárékokon berber oroszlánok lehettek, inkább...

A Római Birodalom romlott erkölcsű volt, ahogy Sienkiewicz megírta a Quo Vadis- ban...

Boldeone2 2024.06.09. 11:32:15

A legjobb forrás, David Attenborough: Első édenkert c. könyve, amely bemutatja az ember káros tevékenységét, környezetpusztítását, már az ókortól kezdve, Földközi-tenger vidékének ismert történetén az adott korokban az ember és környezete viszonyát
A gladiátor játékok is ilyen bűnös tevékenységek voltak...

A mai napig van hagyományuk, a bikaviadalok formájában..

ZorróAszter 2024.06.09. 14:58:46

Szerintem azt hisszük Rómáról, hogy róluk aztán mindent tudunk, holott szinte csak azt tudjuk, ami annyira érdekes volt, hogy többen is feljegyezték szemtanuként egymástól függetlenül.

Lehet hogy 2000 év múlva a hot dog miatt azt fogják hinni, hogy mi szerettük a kutyahúst kechuppel, és hogy a vezetékes telefont az ágy alatt tartottuk, mert az egyetlen fennmaradt filmben az látszik, hogy a főszereplő a zsinórjánál fogva húzza ki az ágy alól a csöngő telefont. Hiába van internet. A valóságot senki nem írja le mert az nekünk nem érdekes. Az utókor meg majd honnan tudná?

Nem tudhatjuk, hogy nem színjáték volt-e az egész mint ma a pankráció.

Szerintem alig maradt fenn releváns információ róluk.

Például római és Róma ellenségeinek a jelmezeit viselték. Ezek közül kettőt tudunk, ki volt, a trák és a görög.

De ki volt például a szigonyos-hálós? Vagy a többi jellegzetes jelez kiknek a hadifelszerelése volt eredetileg? Az egyik lovasgladiátor az szkíta volt. A női gladiátorok amazonok.

A halál ellen szólt az is, hogy mindig a római jelmezesnek kellett győzni, de az hogy lehetett volna valódi küzdelemben?

GyMasa 2024.06.10. 12:51:10

@gigabursch:
Én azt olvastam, hogy pl az Északi sarki jegesmedvék mosttanra nagyon elszaporodtak.

@cikk:
Köszönöm ezt az informatív írást!
Jó volt olvasni.

gigabursch 2024.06.10. 13:10:12

@GyMasa:
Elhiszem, nem jártam ott.
Az ellenkezőjét is.

:-)
magyar nyelvű szemfelnyitó, mélyelemző és tájékoztató média
süti beállítások módosítása