Ateista mémnek lett ez, pedig van valós értelme is:
Ugyanez a kritika egyébként fundamentalista hívőknél is meg szokott jelenni, persze ott a másik oldal szemszögéből.
A kritika lényege: "mindent vagy semmit", azaz nem lehet az ember egy vallás híve, ha nem fogad el mindent abból a vallásból. Az angol nem "svédasztalnak", hanem "cseresznyézésnek" (cherry picking) hívja ugyanezt.
Valójában azonban ez lehet negatív és pozitív jelenség is. A negatív a tudatos válogatás: azaz ezt és azt elfogadom, mást viszont elavultnak nyilvánítok, sőt az ellenkezőjét hirdetem.
Pozitív viszont ha tudomásul vesszük: az adott vallási minta mindig tökéletes, így elérhetetlen, azaz senki nincs, aki mindent teljesíteni tudna. Amíg az ember ezt elismeri és nem próbálja kimagyarázni, semmi baj nincs.
A bejegyzés trackback címe:
Kommentek:
A hozzászólások a vonatkozó jogszabályok értelmében felhasználói tartalomnak minősülnek, értük a szolgáltatás technikai üzemeltetője semmilyen felelősséget nem vállal, azokat nem ellenőrzi. Kifogás esetén forduljon a blog szerkesztőjéhez. Részletek a Felhasználási feltételekben és az adatvédelmi tájékoztatóban.
Gery87 2024.10.24. 16:15:13
Amíg az ember homokba dugja a fejét és nem gondolkodik, nincs semmi probléma...
Le kell vágni a fitymád? Nem ehetsz disznót? Meg kell ölni a másik keresztényt? Ne gondolkodj, tartsd be.
ⲘⲁⲭѴⲁl ⲂⲓrⲥⲁⲘⲁⲛ ⲔöⲍÍró · http://bircahang.org 2024.10.24. 16:16:11
Alapszinten igen. Aztán megérted.
Gery87 2024.10.24. 16:46:58
Aztán jön valaki aki "máshogy értette" ugyanazt és felköt az első fára...
ZorróAszter 2024.10.24. 16:51:10
A keresztények Mitrászból, Bakhoszból, Izísz férjéből és fiából, és egyebekből megalkották a kereszténység Jézusát.
ⲘⲁⲭѴⲁl ⲂⲓrⲥⲁⲘⲁⲛ ⲔöⲍÍró · http://bircahang.org 2024.10.24. 16:57:08
Nyilván.
Hiszen a vallás ősibb, mint a szervezett vallás.
gigabursch 2024.10.24. 17:23:36
Ezzel a mondattal valahol fején találtad a szöget.
Tapi2021 2024.10.28. 12:27:09
Ha az ember gondolkodik azon, mi lehet a valóság, akkor könnyen bejárhat egy olyan utat, amelyen eljut néhány felismeréshez. Ezek is vagy igazak vagy nem, szerintem csak közelíteni tudjuk, lehet az igazságot. Ez korlátozottságunkból és végességünkből következik.
A vallások is ilyenek. Próbálják felfedni a valóságot, és az egyiknek jobban sikerül megközelítenie, a másiknak kevésbé.
Ez nem jelenti azt, hogy akkor hülyeségek, hülyeség a valóság feltárásával próbálkozni, csak azért, mert sok a hiba és a tévedés.
Pl.:, ha eljutsz oda, hogy az anyag nem képes létrehozni komplex rendszereket, programokat (DNS...), csak az értelem, és csak ez igazolható, akkor azonnal ott a kérdés, hogy ha van ez az értelem, amely létrehozta a rendkívüli komplexitásokat, akkor ő ki? Milyen ő?
A világban minden arra mutat, hogy van tervező, kivéve, ha irracionális módon ELEVE nem akarjuk ezt elfogadni, és a kutatásból ELEVE kizárjuk ezt, ahogyan a ateisták, materialisták teszik. Ők meséket gyártanak arról, hogyan hozta létre az erre képtelen anyag az embert...
De, ha már felismerted, hogy minden programozás és minden komplexitás logikusan és racionálisan programozóra, tervezőre mutat (és nem csak az ember alkotta világban!, ahol ezt SENKI NEM KÉRDŐJELEZI MEG), akkor - és ha nem akarod ezt irracionális módon tagadni -, válaszolnod kell a fenti kérdésekre.
A vallások ezt teszik. Ki jobban, ki rosszabbul.
Tapi2021 2024.10.28. 12:34:49
Le kell vágni a fitymád? Nem ehetsz disznót? Meg kell ölni a másik keresztényt? Ne gondolkodj, tartsd be. "
Én ezek miatt mondom, hogy a Föld is egy terrárium, ahol az alkotó különböző "játékokat" játszik, játsszat velünk.
Ezekhez megcsinálta a "terepasztalt", berakta az erőforrásokat, aztán a játékosokat, és adott egy játékszabályt, leírást is (törvények, szabályok, mi a jó, mi a rossz, mi lesz a jutalom, mi a szankció...).
És "nézi", mit kezdünk ezekkel. Honnan, hová jutunk?
Olyan, mint egy kísérlet, egy labor, ahol lehet minket tanulmányozni. Hogyan szeretünk, hogyan öljük egymást..., stb.
Mit kezdünk egy olyan paranccsal pl., hogy nem ehetsz disznóhúst? Vagy járj ilyen vagy olyan ruhában. Szombaton ne dolgozz..., stb.
Ezek játékszabályok.