magyar nyelvű szemfelnyitó, mélyelemző és tájékoztató média

A török diplomácia sikere

Törökország 1983 óta folyamatosan próbálja elismertetni Észak-Ciprust független államként, mindvégig sikertelenül: ez sose lett több, mint félhivatalos elismerés.

Észak-Ciprus mint önálló állam de facto 1974 óta létezik, amikor a török hadsereg megtámadta Ciprust és területének egy részét elfoglalta. Hivatalosan azonban csak 1983-ban kiáltotta ki a függetlenséget, ezt azonban eddig senki nem ismerte el hivatalosan Törökországon kívül.

Azóta tehát az a helyzet, hogy Törökországon kívül senki se ismeri el Észak-Ciprust, viszont a gyakorlatban sok ország kapcsolatot tart fenn vele. Olyan módon, ahogy Tajvannak van kapcsolata Magyarországgal: azaz pl. Budapesten van tajvani képviselet, aminek személyzetét a tajvani Külügy nevezi ki, de az nem élvez semmilyen diplomáciai mentességet, s hivatalosan nem "nagykövetség" a felirat, hanem "képviseleti iroda", közben Magyarország egyébként Kína részének tekinti Tajvant.

Egyébként is sok a furcsaság arrafelé. Amióta Ciprus EU-tag, fel lett adva a korábbi politika, mely szerint bűncselekmény átlépni Észak-Ciprusról Ciprusra, ha előtte az utas nem Ciprusról ment Észak-Ciprusra. Most tulajdonképpen szabad az átjárás a 8 határátkelőn (ezek közül kettő a brit terület és Észak-Ciprus között van).

zöld – a ciprusi kormány tényleges ellenőrzése alatti terület, barna – észak-ciprusi ellenőrzésű terület, piros- brit terület, fekete - határátkelők (a zöld és a piros terület között nincs határátkelő, mert szabad az átjárás)

Ami a piros részt illeti, itt a szabad mozgás miatt (a szabad mozgás csak a ciprusi kormány által ellenőrzött területek felé igaz, Észak-Ciprus felé nem) sokan azt hiszik, ez a terület Ciprus része, csak idegen katonai támaszpont. Pedig nem, amikor Ciprus 1960-ban független állam lett, két területet Anglia megtartott magának, azaz ezek nem bérelt támaszpontok, hanem normál brit területek.

Az csak a baráti viszony eredménye, hogy a gyakorlatban ez a terület mintha ciprusi lenne, azaz Anglia nem folytat semmilyen nem-katonai tevékenységet, nem tart fenn saját közigazgatást, s nem ad állampolgárságot az ott született személyeknek, kivéve ha azok legalább egyik szülője brit állampolgár. S a baráti viszony része az is, hogy nincs semmilyen korlátozás a határokon, a határ csak onnan látható, hogy kint van egy tábla, de nincs ellenőrzés. Nincs saját pénznem se, s nem az angol fontot használják, hanem a ciprusi valutát (tehát jelenleg az eurót). Még saját telefonhálózat sincs.

a keleti brit terület (Dhekelia) jelzése az úton

Amikor Anglia kilépett az EU-ból, a kilépési okmányban külön pont rendezte ez a területet, hogy az angol kilépés ellenére megmaradjon a korábbi állapot.

Tulajdonképpen az egész gyakorlati jelentősége csak annyi, hogy Angliának van ott két katonai támaszpontja, ezeket szabadon használhatja, s a ciprusi kormánynak nincs beleszólása ebbe.

De mi most az áttörés? A török diplomácia - előzetes hírek szerint - elérte, hogy idén 3 ország - Kazahsztán, Türkmenisztán, Üzbegisztán - hivatalosan elismeri Észak-Ciprust.

ami nekem nem sikerült az másnak igen: a "fényképezni tilos" övezetben fényképezni - átmenet északról délre a fővárosban (ami szintén két részre oszlik)

Címkék: közélet
3 komment

A bejegyzés trackback címe:

https://bircahang.blog.hu/api/trackback/id/tr9718841436

Kommentek:

A hozzászólások a vonatkozó jogszabályok  értelmében felhasználói tartalomnak minősülnek, értük a szolgáltatás technikai  üzemeltetője semmilyen felelősséget nem vállal, azokat nem ellenőrzi. Kifogás esetén forduljon a blog szerkesztőjéhez. Részletek a  Felhasználási feltételekben és az adatvédelmi tájékoztatóban.

gigabursch 2025.04.20. 16:14:23

Lehet, hogy Kis-Britannia nélkül békésebb lenne ott az élet.

valis47 2025.04.20. 17:27:21

Ez azt jelzi, hogy Oroszország gyengülésével ez a 3 ország török érdekszféra immár. Kazahsztán esetében ez különösen kellemetlen az oroszoknak.

MEDVE1978 2025.04.21. 19:51:55

Két éve voltam Cipruson (a déli részen), a helyi Siófokon (Aia Napa) üdültünk. Sajnos már életem B oldalán látogattam oda, de láttam és irigyeltem a brit 20-25 körüli fiatalokat.... Az egyik legjobb bulizóhelyet életemben ott láttam: Aia Napa mellett egy kis sekély öböl, a partján egy nagy nyitott szórakozóhely, ahol délután 5-től ment a habparti éjjelig. Mellette a (látszólag kristálytiszta tenger). Szép csajok voltak, tiszta habban :)

Simán átmehetsz egyébként útlevéllel Észak-Ciprusra, hirdették is a túrákat. Voltunk hajótúrán a sziget déli és keleti oldalánál, ott kb. 5 vagy 10 km-es távolságban (azért jó messze) megmutatják neked a tengerről Famangustát, meg a régi szállodasort, ami azóta elhagyatott. Én nem mentem át az északi-ciprusi oldalra, egyszerűen azért, mert nem vittem útlevelet, csak személyit, az meg nem elég.
magyar nyelvű szemfelnyitó, mélyelemző és tájékoztató média
süti beállítások módosítása