Van-e összefüggés demokrácia és jólét között?
Lássuk a három demokrácia-kategóriát: demokratikus, fél-demokratikus, nem demokratikus (d, f és n).
S lássuk az életszínvonal kategóriákat:
- g - jelentősen a világátlag felett,
- f - valamivel a világátlag felett,
- v - világátlag szint,
- a - valamivel a világátlag alatt,
- m - jelentősen a világátlag alatt,
- l - a legszegényebb szint.
Összesen 6x3, azaz 18 kombináció lehetséges.
Lássuk most az adatokat, s azokból levonható következtetéseket.
A demokratikus berendezkedésű államok 50,6 %-a a világátlag felett van.
A fél-demokratikus és a nem demokratikus államok között a legszegényebb szint van legerősebben reprezentálva: 31,1 % ill. 30,0 % arányban.
Fordítva azonban nem teljes a kapcsolat. Bár a jelentősen a világátlag feletti szintű államok túlnyomó része, 80,0 %-a demokrácia, a nem demokratikus rend nagyobb arányú itt, mint a féldemokráciáé. Ugyanez a helyzet a valamivel a világátlag feletti szintnél.
A valamivel a világátlag alatti szintnél legnagyobb arányban a fél-demokráciák vannak - 47,2 %, második helyen pedig a demokráciák - 33,3 %-kal. A jelentősen a világátlag alatti szintnél már a legtöbb a nem demokratikus állam, viszont a legszegényebb szint esetében ismét megfordulnak az arányok: itt a féldemokráciák vezetnek a nem demokráciákkal szemben.
A minősítések a Freedom House országjelentéséből és az IMF adataiból vannak.
A bejegyzés trackback címe:
Kommentek:
A hozzászólások a vonatkozó jogszabályok értelmében felhasználói tartalomnak minősülnek, értük a szolgáltatás technikai üzemeltetője semmilyen felelősséget nem vállal, azokat nem ellenőrzi. Kifogás esetén forduljon a blog szerkesztőjéhez. Részletek a Felhasználási feltételekben és az adatvédelmi tájékoztatóban.