magyar nyelvű szemfelnyitó, mélyelemző és tájékoztató média

1989

Nagy volt a megrázkódtatás Latin-Amerikában a kommunizmus bukása miatt.

A helyzet specifikuma miatt egyáltalán nem csak a szovjetpárti kommunisták körében. A szovjet modelt elutasító kommunisták, a nem-kommunista baloldal, de még sok jobboldali számára is probléma volt az ami lett Gorbacsov reformjai következtében.

Miért volt baj ez a jobboldaliak számára is? Alapvetően geopolitikai okokból. A latin-amerikai jobboldal nagy része amerikaellenes, így bár utálta a szovjet rendszert, a Szovjetunióban mégis egy olyan erőt látott, mely korlátozta az USA hatalmát, így a szovjet erő megszűnése számára Amerika erősödését jelentette, azaz nem volt kivánatos.

A kommunisták és a hozzá közeli baloldaliak között persze azonnal megindult a vita: mi is történt? A vad összeesküvéselméleteket ("a CIA megvette Gorbacsovot") és az egybites butaságokat ("az nem is volt kommunizmus") leszámítva 2 fő tábor alakult ki:

  • a kommunista rendszer túl kommunista volt, azaz túl gyorsan haladt előre, nem követte a marxi elveket, nem voltak pl. a termelőerők elég fejlettek, nem volt meg a gazdasági alap, stb.,
  • a kommunista rendszer nem volt elég kommunista, azaz nem szakított eléggé határozottan a kapitalizmussak, lásd maradt az árutermelés, nem lett munkás-önigzgatás, stb.

Az előbbi válasz hívei nyugodtak maradtak, hiszen íme, ott a kínai modell, mely lassan halad, fejlett kapitalizmust épít a kommunista párt vezetésével, azaz lassan kiépül majd a gazdasági alap. Persze politikailag ez a válasz népszerűtlen, hiszen lényegileg ez semmiben se különbözik a latin-amerikai radikális jobbos választól, lásd perónizmus és társai, melyek szinte ugyanezt mondják más szavakkal.

Az utóbbi válasz hívei meg maradtak kis szekták. Részben a még működő terrorista szervezetek, részben egyetemi szobaforradalmárok. Peruban egészen az ezredfordulóig működött elég keményen a Sendero Luminoso nevű kommunista terrorista szervezet, mely képes volt sokáig egyenrangú félként harcolni a hadseregel. A szenderisták eleve mindig szovjetellenesek voltak, s a kínai reformokat is azonnal ellenezték, szóval számukra a szovjet rendszer bukása csak megerősítés lett. Kolumbiában pedig egészen a 10-es évekig működött a FARC nevű még kiterjedtebb kommunista fegyveres szervezet, melynek bonyolultabb viszonya volt a szovjet rendszerrel, nem volt teljesen szovjetellenes, de azért inkább a Che Guevara féle vonal híve volt.

Persze kellett egy globálisabb, ideológikusabb válasz is. Mára meg is lett. Ami számomra sajátos, ma már a hivatalos kubai szövegekben is megjelent. Lényege röviden: igen, a marxizmus rendben van, de egy már elmúlt időszakra igaz, továbbá Marx európai volt, képtelen volt az Európán kívüli dolgokat átlátni, radikális ateizmusa miatt nem látta meg a vallás pozitív szerepét se, így elmélete ma már nem alkalmas egy az egyben cselekvésre.

Talán a legérdekesebb a nacionalizmushoz való viszony. A latin-amerikai baloldal szerint a nacionalizmus pozitívum, hiszen az antinacionalizmus a nemzetközi tőkét segíti. S ezt Marx szerintük nem látta át, pl. Marx a XIX. században a gyarmatosító hatalmak oldalán állt, abból a téves elgondolásból, hogy a nyugat általi gyarmatosítás erősíti a kapitalizmust, így pedig gyorsabban lesz proletárforradalom is - ez viszont a mai latin-amerikai neomarxisták szerint Marx fatális tévedése volt.

A magyar ballib meg értetlenül pislog. Nem érti, hogy miért mondja a latin-amerikai balos, hogy Orbán, Putyin, Lukasenka, a lengyel vezetés, stb. a kisebbik rossz a szabványos liberális-demokrata nyugati államokhoz képest.

20 komment

A bejegyzés trackback címe:

https://bircahang.blog.hu/api/trackback/id/tr4118168489

Kommentek:

A hozzászólások a vonatkozó jogszabályok  értelmében felhasználói tartalomnak minősülnek, értük a szolgáltatás technikai  üzemeltetője semmilyen felelősséget nem vállal, azokat nem ellenőrzi. Kifogás esetén forduljon a blog szerkesztőjéhez. Részletek a  Felhasználási feltételekben és az adatvédelmi tájékoztatóban.

Gery87 2023.08.10. 15:01:40

A magyar ballibnek semmi köze ezekhez a latin-amerikai balosokhoz, kommunistákhoz, szóval értelmetlen az összevetés.
Almát a körtével?

ⲘⲁⲭѴⲁl ⲂⲓrⲥⲁⲘⲁⲛ ⲔöⲍÍró · http://bircahang.org 2023.08.10. 15:07:50

@Gery87:

Erről őket kérdezd. Amikor pl. drukkoltak a brazil választáson.

Boldeone2 2023.08.10. 17:47:56

Mást jelent a jobb- vagy baloldaliság Közép- Amerikában

Pl a jobboldali Augusto Pinochet teljes egészében a chicagói ultralibsi közgazdasági iskolát követte

A bal- meg jobboldalban ott sok a közös, hiszen mindnyájan utálják az USA- t, csak más okból...

Európában a ballliberális oldal kedveli Amerikát, a jobboldal meg átvéve a régi baloldali mantrákat

Magyarországon is a régi kommunista sablonok köszönnek vissza újra, pl az " imperializmus " szó használata, vagy az USA küpolitikájának-, illetve a gyarmati rendszer bűnbakká tétele ( holott az jót is hozott Afrikának....)

Gery87 2023.08.10. 18:48:07

@Boldeone2:

Amerikai imperializmus márpedig létezik és semmi jót nem tett a világgal, pont ugyanazt csinálta számtalanszor mint most az oroszok és a CIA már bevallottan, megírtan hajtott végre puccsokat. Csak az többeknek állt érdekében, a ruszkikat meg kevesebben támogatják és súlytalanabbak, ennyi az egész.

"a régi kommunista sablonok köszönnek vissza újra."

Emlékeztetnélek rá hogy 30 éve a SZU omlott össze - és "egy legény maradt a gáton" - és nem a kapitalizmus, imperializmus és elit kritika! Az érvényes ma is.
Mert semmi nem változott lényegében.

fofilozofus · http://megmondomhogymihulyeseg.blog.hu/ 2023.08.10. 19:48:32

Mi történt?

Hát az, hogy nagy nehezen felemelkedett egy ember a SZU csúcsára, aki átlátta, hogy a kommunizmus egy emeletes baromság: az embereknek szegénységet hoz miközben embertelen rabságot kényszerít rájuk. Ezért lebontotta. Buta volt, mert (lásd Kína) megcsinálhatta volna úgy is, hogy Oroszország marad világhatalom, de ez fájjon a ruszkiknak. De bátor is volt, hogy a gyerekkorában belévert "igazságokat" átlátta és felül merte bírálni.

A nyugati rendszer sokkal emberségesebb, mert ott (többnyire) nem a termelési oldal elbarmolásával segítenek a szegényebbeken, hanem az elosztási oldal érzékennyé tételével. (Most az más kérdés, hogy nem értek egyet a baloldallal semmilyen téren sem, de ez legalább működőképes.)

Párduc oroszlán gorilla... Makákó! 2023.08.10. 21:22:50

A latinamerikai balosoknak igazuk van, az egyház és nacionalizmus szerepe miatt, illetve Marx meghaladottságát tekintve

Az európaiak járnak totális tévúton, azaz mindig összefekszenek a liberálisokkal a nacionalisták ellen, amiből persze az lesz hogy a liberálisok átveszik felettük az uralmat.

Marxot követni meg már teljesen elavult, 19. Századi problémákra ad egy bizonyítottan nem működő receptet.

Boldeone2 2023.08.10. 21:55:35

@Gery87: Ha az imperializmus létezik, akkor az nem lehet csak USA specifikus dolog. Kína is ezt csinálja, meg Oroszország a maga módján

Gery87 2023.08.10. 22:10:19

@Boldeone2:

Nem mondtam hogy más nem csinálja!
De az egyik bűne nem teszi semmissé a másikat.

Boldeone2 2023.08.10. 22:22:02

@Gery87: Kapitalizmus van, de hogy " imperiumok " lennének, nem hinném... Érdekövezetek nyilván vannak

Deak Tamas · http://valtozomult.blog.hu 2023.08.11. 08:35:52

@fofilozofus: szerintem azért Oroszország eléggé világhatalom. Ha nem az lenne, már kaptak volna egy teljesíthetetlen jegyzéket mint Afganisztán 2001 októberében.

Gery87 2023.08.11. 14:59:18

@Deak Tamas:

É-Korea sem kap ilyen jegyzéket. Mert van atomuk.
Ezért nem lesz belőle "Ukrajna" soha.

jónévez 2023.08.13. 20:44:42

@Gery87:
"Van atomuk"
Szoktál te butaságokat mondani. Abba ne hagyd.

ZorróAszter 2023.08.15. 22:38:37

"1. a kommunista rendszer túl kommunista volt, azaz túl gyorsan haladt előre, nem követte a marxi elveket, nem voltak pl. a termelőerők elég fejlettek, nem volt meg a gazdasági alap, stb.,
2. a kommunista rendszer nem volt elég kommunista, azaz nem szakított eléggé határozottan a kapitalizmussak, lásd maradt az árutermelés, nem lett munkás-önigzgatás, stb."

A magukat kommunisták mondók nagyon kis része volt tisztában a marxizmus lényegével. Így az 1. pontot nagyon kevesen mondták. Ha én ilyenekről beszélek, akkor azt a magukat kommunistáknak mondók se értették. Azt, hogy Lenin államkapitalistának nevezte a rendszerüket, azt meg el se akarták hinni.

A magukat kommunistáknak mondók egy jelentős része - ahogy máshol, például a kereszténydemokratáknál vagy liberálisoknál is - egyszerű karrierista volt. Soha semmit nem kifogásolt, legfeljebb a látszat kedvéért.

A magukat kommunistáknak mondók egy másik nagyon nagy része meg egyszerűen annyira utálta a Horthy rendszert, amit a kapitalizmussal azonosítottak, hogy a kisebbik rossz vagy egyenesen a jóként azonosították a kommunista rendszert anélkül, hogy tudták volna hogy mi is az.

Ezek a rendszerváltásnál attól féltek nem alaptalanul, hogy a Horthy rendszer épül vissza valamilyen formában. Nem akarom azt mondani, hogy mára nekik lett igazuk.

Azok, akik valamilyen formában elsajátították valamennyire a marxizmust, azoknak a világnézete viszont sokkal bonyolultabb. Azoknak az értékelése a szocialista rendszerrel kapcsolatosan sokkal árnyaltabb, és hiába probálnánk előadni röviden csak a részkérdésekre vonatkozhat terjedelmi okokból.

Konkrétan most is csak arról, hogy valójában kik is voltak a magukat kommunistáknak mondók valójában.

A lényeg: az 1. pontot nagyon kevesen mondták. Ha mondták, akkor Ádámnál és Évánál kellett kezdeni hogy valamit értsenek belőle. És akkor is gyanakodva nézett rájuk a hallgatóság. És ez így volt Keleten és Nyugaton is.

ⲘⲁⲭѴⲁl ⲂⲓrⲥⲁⲘⲁⲛ ⲔöⲍÍró · http://bircahang.org 2023.08.16. 07:56:10

@ZorróAszter:

Karrieristának csak egy megszilárdult kommunista rendszerben lehet, ahol kötelező alkalmazkodni.

Más helyzetben ez abszurdum. Miért mondaná magát kommunistának bárki más helyzetben?

ⲘⲁⲭѴⲁl ⲂⲓrⲥⲁⲘⲁⲛ ⲔöⲍÍró · http://bircahang.org 2023.08.16. 07:57:52

@ZorróAszter:

"Ezek a rendszerváltásnál attól féltek nem alaptalanul, hogy a Horthy rendszer épül vissza valamilyen formában. Nem akarom azt mondani, hogy mára nekik lett igazuk."

Ez volt a ballib siker receptje sokáig. S ebben tudtak összefogni az SZDSZ-szel. Aztán ez leamortizálódott 10-20 év alatt.

ⲘⲁⲭѴⲁl ⲂⲓrⲥⲁⲘⲁⲛ ⲔöⲍÍró · http://bircahang.org 2023.08.16. 08:00:24

@ZorróAszter:

"Azok, akik valamilyen formában elsajátították valamennyire a marxizmust, azoknak a világnézete viszont sokkal bonyolultabb. Azoknak az értékelése a szocialista rendszerrel kapcsolatosan sokkal árnyaltabb, és hiába probálnánk előadni röviden csak a részkérdésekre vonatkozhat terjedelmi okokból."

Nekem történetesen a korábbi teljes elutasításom akkor lett csak részleges elutaítás, amikor teljesen szakítottam a liberális eszmékkel, annak konzi alakjában is, úgy 10-15 éve. Progresszív liberálisként és konzi liberálisként teljesen antikomcsi voltam, de amióta egyik se vagyok, ma már látok pozitívumot is a komcsi rendszerben, bár az alapokat persze most si elvetem.

ZorróAszter 2023.08.16. 13:00:46

@ⲘⲁⲭѴⲁl ⲂⲓrⲥⲁⲘⲁⲛ ⲔöⲍÍró:

"Más helyzetben ez abszurdum. Miért mondaná magát kommunistának bárki más helyzetben?"

Hát hogy már a kezdet-kezdetén sokan látták, hogy esetleg ez lesz a jövő, és csatlakoztak már a legelején.

Más karrieristák máshová csatlakoztak és ráfaragtak.

56-ban is.

A karrieristák helyezkedése nagyon látványos. Nem sokat törődnek azzal, hogy a külvilág ne vegye észre. Nem sokat törődnek mások megvetésével.

ZorróAszter 2023.08.16. 13:09:13

@ⲘⲁⲭѴⲁl ⲂⲓrⲥⲁⲘⲁⲛ ⲔöⲍÍró:

Érdekes volt Acél György utolsó riportja. Elég jól előadta a marxista álláspontot, vagyis hogy a parti nem ért véget. Legfeljebb az első szakasza.

Azért nem vártam tőle, mert eléggé tanulatlan volt, bár autodidakta módon képezte magát. Rengeteget olvasott. De azért mégis meglepett.

Az is, hogy miközben minden oldalról köpködték, ő nem engedte meg a hagyatékának a felhasználását senki ellen se. Azok ellen sem, akik a legvehemensebben támadták 89 után.

Érdekes volt például Heller Ágnes. Benne semmi úrinői vagy győztes eleganciát se lehetett felfedezni: egyszerűen folyamatosan fröcsögve támadta a már védekezni nem tudó Acélt.

Erről az jutott eszembe, hogy Acél uriemberségével nem lehet győzni. Vagy mégis?

Heller Ágnesről nem marad meg semmi, Lukács György meg ma is a legnagyobbak egyike.
magyar nyelvű szemfelnyitó, mélyelemző és tájékoztató média
süti beállítások módosítása