magyar nyelvű szemfelnyitó, mélyelemző és tájékoztató média

Aki rosszul számolt

Nálam fél nemzedékkel idősebb magyar ismerős története.

30-35 év között volt a kommunista rendszer vége idején. Már addigra sikerült szép karriert kiépítenie, a korabeli gyorsabb módon, azaz egyszerre nyomult szakmai és politikai (KISZ) vonalon.

Ha maradt volna a kommunizmus, "beért" volna nagyjából 50 éves korára. Dehát Moszkvában másképp döntöttek, a rendszer megbukott.

Ő meg okos volt, időben kapcsolni akart. Szóval a legelején beállt az MDF-hez. Úgy számolta, visszajön kb. a Horthy-rendszer amolyan lájtosabban. S tulajdonképpen sok minden feltételezése igaznak is tűnt:

  • az akkor radikálisan antikommunista erők - az SZDSZ és a Fidesz - túl keménynek tűntek, a többségben ez visszatetszést keltett,
  • a németek láthatóan az MSZP-t és az MDF-et nyomták, az MSZP pozsgaystái és az MDF között kifejezetten jó volt a viszony, arra nem lehetett számítani, hogy végül az MSZP-ban nem ez a rész, hanem a liberális szárny fog nyerni,
  • szóval minden arra mutatott, itt MSZP-MDF kormányzás lesz, azaz az ő helyezkedése ideális lesz.

Az első vészjelzés az volt számára, hogy az MDF nem lett az MSZP koalíciós partnere, s az MSZP-ben pedig elfogyott a levegő Pozsgayék körül. De ekkor még úgy gondolta, ő mint MDF-es biztonságban van.

A pofáraesése 1992-re vált világossá: az MDF szinte mindenben az SZDSZ politikáját valósította meg, kivételt csak az identitáspolitika jelentett.

A gazdasági szektort ugyanazok uralták az MDF-kormány alatt, mint előtte, s ezek pedig őt ellenségnek tekintették, árulónak.

1993-ban az ismerős megpróbált visszatáncolni. De sose bocsátottak meg neki.

Persze annyi kapcsolata mindig volt, hogy legyen jólfizető állása, de immár messzebb volt a remélt csúcstól, mint 30-évesen, s már minden esélye is elpárolgott.

Tavaly halt meg, megkereseredetten.

Van amikor az embernek csak egy dobása van ugyanis. Szembemenni az ex-reformkommunista liberális elittel pedig halálos bűn.

24 komment

A bejegyzés trackback címe:

https://bircahang.blog.hu/api/trackback/id/tr8018211915

Kommentek:

A hozzászólások a vonatkozó jogszabályok  értelmében felhasználói tartalomnak minősülnek, értük a szolgáltatás technikai  üzemeltetője semmilyen felelősséget nem vállal, azokat nem ellenőrzi. Kifogás esetén forduljon a blog szerkesztőjéhez. Részletek a  Felhasználási feltételekben és az adatvédelmi tájékoztatóban.

2023.09.13. 16:45:37

a rendszerváltás után egyik ideológia se nyert. se a neolib (az szdsz, nekik 0 támogatototságuk van). az befuccsolt. a neokon is. (ez ugye az mdf européer irányzata. gazdaságilag neolib, kulturálisan azonban nem urbánus, hanem "rurális", róna péter és ezek szarok, nekik is 0 támogatottságuk van). az mszp mint munkáspárt (szintén 0 közeli támogatottsággal a munkások körében), a kdnp (keresztény tagozat, 0 közeli támogatottság), fkgp (parasztpárt, 0 támogatottsággal).

elvelen pártok maradtak. orbán és gyurcsány vezetésévéel.

2023.09.13. 18:03:13

az, hogy a parasztok (~fkgp), a munkások (~mszp) külön pártba legyenek eleve egy hülyeség. és az értelmiségiek is legyenek két pártba. hívők (~kdnp) és nem hívők is két pártba. a városiak (~ szdsz) és vidékiesek (~mdf). és legyen külön pártja a fiataloknak (~fidesz). vagy a zöldeknek. a barnáknak, és még a szivárványosoknak is egy külön párt. mi a francnank?

a kádárizmus az volt, hogy a környezetvédő elvtársak is lépjenek be a pártba. vitassák meg a kongresszuson bős-nagymaros ügyét. és úgy tárgyaljanak a csehszlovák elvársakkal. felőlem lehet szidni kádárt, mert nem a személye az érdekes, hanem az, hogy egypártrendszer lehet demokratikus? miért ne lehetne?

mindenki néppárti. a zöld is, a barna is, a szivárványos is, a városi, a vidéki, a globalista. csurkista, akármicsoda. van 1000 elektori körzet. abból kiválasztódik egyenként 10 ember. az átlanos politikai kérdéseket vitassák meg egy 10 ezer főt számláló párkongresszuson. ilyesmi az, ami ténylegesen demokratikus.

egypártrendszer. társadalmi egységre törekszik. csak úgy lehetnek szabad választások, hogy több állampárti jelölt van. és az állampárt nem feltétlen jó. abból szabadon lehessen kilépni is. és a párton kívülről újraszerveződhet. és ennek van egy dinamikája. miért lenne ez feltétlen rossz?

filozofikusan a többpártrendszert kell megindokolni. a társadalmi egységet miért akarja valaki felrúgni? kádárnak volt igaza. lehetett volna mondani, hogy legyen egy az mszmp-től független új állampárt. egy magyar néppárt.

a rendszerváltók, azt mondták, hogy az mszmp-vel kell tárgyalni, hogy nehogy véres forradalom legyen. a kádár rendszer ellen vidéken sehol sem volt tüntetés. nem kellett félne a véres forradalomtól, hogy a tankök lövik a népet

most is az kellene, legyen egy néppárt. amibe bárki beléphet, fidesz, dk, momentum, mi hazánk, akármicsoda. és egy pártkongresszuson az általána politikai kérdéseket vitassák meg. és tartsanak szakpolitikai üléseket. az 1000 elektori körzetből kiválasztnak 1000 óvónőt, vagy fizikatanárt, vagy akármit. közgazdászt, vagy építészt, vagy kertészt, hogy a hogy változtassuk meg a mikroklímát válasszunk meg 1000 "futballokost", hogy jussunk ki a vébére. ez a nemzet problémája orbán viktor szerint. javasolja a kongresszuson, vegye napirendjére, és a párt megvitatják a futball nagy kérdeseit. nyilván fontosabb az oktatás, vagy mondjuk a testnevélés, vagy a sportiskola.

összeállnak a szakbizottságok. és a párton kívülről is lehet persze akár egyénileg is alternatívát mutatni.

de miért kellene sok egymással veszedő párt? mint az ellenzék. vagy egy magát totálisnak tartó zárt közösség az új világrend képvislelői. orbánizmus is megbukik. ha egy néppártban győz az orbánizmus, akkor ugye az eu és az usa nem szólhat ellene. és 1000 elektori körzetben sok embert kell beszervezni, akik küldötté válnak. azt nem olyan egyszerű.

Tapi2021 2023.09.14. 10:28:50

@cvsvrs: "egypártrendszer. társadalmi egységre törekszik. csak úgy lehetnek szabad választások, hogy több állampárti jelölt van. és az állampárt nem feltétlen jó. abból szabadon lehessen kilépni is. és a párton kívülről újraszerveződhet. és ennek van egy dinamikája. miért lenne ez feltétlen rossz?"

Nagyon elborult dolgokban hiszel, és nem is vagy következetes.

Itt azt írod, a jó rendszer az egy párt rendszer, mert... Máskor meg szidod a Fideszt, mert - szerinted - egy párt rendszerre törekszik. (Nyilván nem.)

gigabursch 2023.09.14. 14:58:19

@cvsvrs:
Köszönöm, de ezt inkább ne.

2023.09.14. 15:57:17

@gigabursch:
inkább a fidesz ugye. náci hülyegyerek.

gigabursch 2023.09.14. 16:12:42

@cvsvrs:
Natessék!
Náci is, fideszes is...
Elvan a gyerek ha játszik.
Mindenesetre az egypártrendszeres agymenésed inkább ne erőltesd.
S nem az idiokrácia védelme miatt, hanem azért mert az egy korai ner lett volna...

gigabursch 2023.09.14. 16:13:58

@Tapi2021:
Nem esett le neki.
De vigyázz, mert te is fideszes náci leszel...
Mondjuk az nem tudom milyen, de mindegy is, boldogok a lelki szegények...

2023.09.14. 17:04:34

@Tapi2021:
ha rendezett közigazgatás van és szabad választás, akkor az egypártrendszer is lehet demokratikus.

például van 1,000 elektori körzet. és ezekben körzetenként 10-10 delegáltat választanak a néppárt tagjai (ab start mindenki), akkor ez nyilván sokféleséget eredményez ugyanakkor társdadalmi egységet. mindenki ugyanannak az egy pártnak a tagja. lehet valaki anarchista, hogy ő ezt nem fogadja el, vagy akármicsoda. ha valaki nem ért egyet a néppárt törekvéseivel, akkor ki is léphet. és a párton kívülről is kínálhat alternatívát.

van egy 10 ezer fős kongresszus. az határozza meg a poltiikai napirendet. és ehhez kapcsolódóan jönnek létre a szakbizottságok. és létrejönnek a néppárti szakmai konferenciák. és választanak országos választmányt, elnökséget, pártelnököt.

ha a középiskolás tanügy van politikai napirenden, az ifjúság nevelésének kérdései,, akkor a néppart tart erről egy konferenciát. nem baloldal és jobboldali "szakszervezet", mert annak a vitának értelme nincs. hanem minden választókerületből (tankerületből) érkezik 10-10 tanár. akik különféle tantárgyakat tanítanak, az ifjúság neveléséről sokfélét gondolnak. az elsődleges céljuk az, hogy oldják, vagy megoldják a problémát és nem az, hogy a társadalmat megosztva megnyerjék a választást. a választást mindig a néppárt nyeri meg nagy valószínűséggel. párton kívüliek csak akkor ha a néppárt összeomlik.

az egyik szakbizottság etikai jellegű. amiben lelkészek és jogászok vehetnek részt. és vitáznak az erkölcsi kérdésekről oly módon, hogy a néppárt nyeri a választás. tehát ha a lombkorona nélküli lombkorona sétány nyilván nem frankó, akkor se ha gyurcsányék is építettek hasonlókat.

az etikai bizottság döntése meg is oszthatja a társadalmat, ha nagyon sokan lépnek ki a néppártból, akkor a párton kívülről megszerveződve annak pozíciója gyengyülhet. változtathanak az állásponton.

és ennek van egy társadalmi dinamikája. amit a szociológus elemez. és ez a szocializmus újratöltve. csak demokratikus formában. ez szociáldemokrácia, ugyanakkor ez liberális demokrácia is, mert a körzetenkénti 10-10 delegáltba már sokféle ember kerülhet. ugyannakkor konzervatív kereszténydemokrácia is egyben. hiszen megjelenik benne a vidéki és városi tradíció, az etikai bizottságban lelkészi kar jelenstős szerepet játszik. csak nem feltétlen bólogató semjén doktorok.

ez egyik pártnak se jó, mert a cél a társadalmi megosztás, egy ilyen formációban schiffer típusú politikus választódna ki.

2023.09.14. 17:17:04

@gigabursch:
csak te vagy a nagyon buta. sokadjára sem érted, hogy a demokrácia nem azon műlik, hogy hánypártrendszer van. hanem azon, hogy van-e szabad választás. a fideszben van szabad választás? vagy az van, amit a pártelnök mond. nincs. és a dk-ban van szabad választás? annyi, hogy feri mellett választható még klára asszony. és a momentumban van szabad választás? régen fekete győr barátaiból állt az elnökség, most éppen donáth anna barátaiból. a mi hazánkban sincs szabad választás. az egy torockai párt.

egyik párt se sokféle. azért, mert azt mondják, hogy az a tuti bukás. hiszen a széthúzás választási vereséggel jár. valóban. kivéve ha van egy baszott nagy tömegpárt. valódi néppárt. egy klasszikus big tent. mert akkor a néppárt nyer és több jelöltve ilyen, vagy amolyan irányzata. úgy, hogy a nyílt visszaélésekkel szemben felléphetnek, mert azzal nem nyer a másik párt. akkor erősek ha társadalmi egységre törekednek. a párton kívül kevesen maradjanak.

és egy ilyen formációt kénytlen elfogadni a nato/eu. mert egy óriás tömegpárt, 1 millió, vagy akár több millió taggal. az a demokratikus. és nem a 30 ezer főt (se) számláló fidesz.. a többi pártnak még közel ennyi tagja sincs.

Tapi2021 2023.09.14. 17:24:11

@cvsvrs: Az okfejtésed már az első mondatodnál elbukik:
"ha rendezett közigazgatás van és szabad választás, akkor az egypártrendszer is lehet demokratikus."

Ha egy párt indul a választáson, miből választasz?

Nagy és erős nálad a pártállami nosztalgia!

Persze a "NER-es egypártrendszer" meg nem kéne. :-)
(Ez a veszély persze nem fenyeget egy többpárti demokráciában.)

Tapi2021 2023.09.14. 17:31:56

@cvsvrs: "mindenki ugyanannak az egy pártnak a tagja. lehet valaki anarchista, hogy ő ezt nem fogadja el, vagy akármicsoda. ha valaki nem ért egyet a néppárt törekvéseivel, akkor ki is léphet. és a párton kívülről is kínálhat alternatívát."

Ugyanez: milyen alternatívát? Egy másik pártét! (Csak pártok tudnak párttal szemben alternatívát adni, egy "szabad és demokratikus" - ahogy írtad - rendszerben.)
És máris oda az egypártrendszer!

Aztán, ha még kilépnek ezrek és alternatívát kínálnak, akkor ezerpártrendszer?

Tisztáznod kéne a politikai párt fogalmát!

Pl.: "A „párt” fogalma
A kifejezés a pars (rész) szóból ered (angolul: „party”).
Olyan politikai csoportosulást jelent, amely a társadalom egy
részét, a társadalom egy részének értékeit képviseli és ezeket az
értékeket próbálja meg érvényre juttatni a politikai hatalomban
(törvényhozásban, végrehajtó hatalomban)"

Tehát a társadalom EGY RÉSZÉT képviseli, amely éppen azzal ért egyet, amivel ők.
Ezért van több párt. Mert mások, mással értenek egyet.

Tapi2021 2023.09.14. 17:35:31

@cvsvrs: " a fideszben van szabad választás? vagy az van, amit a pártelnök mond. nincs. és a dk-ban van szabad választás? "

És a Boschban van szabad választás? Az FTC-ben van szabad választás? ...

Tapi2021 2023.09.14. 17:36:55

@cvsvrs: "a mi hazánkban sincs szabad választás"

A miénkben van. :-)

jónévez 2023.09.14. 18:52:28

@Tapi2021:
Napi dolog, hogy állítják: nincs.
-állítják, kikre nem szavaznak
-állítják, kikre szavaztak, csak túl kevesen
-állítják, kik még az ellenségeikkel összefogva is csak vsökkennek
-állítják, kik a népfrontos választást sírják vissza

jónévez 2023.09.14. 19:00:37

A cikkhez:
Ha szívből, politikai elgondolásból ment volna oda, és abba keseredett volna bele, ahogyan elveszett az MDF, akkor még sajnálhatnánk is.
Ha csak az anyagi számítás nem jött be... Hát, az már az ő baja. (De el nem szagényedett tőle így sem, azt mondod)
Boztosan eleget sajnálta magát.

Wildhunt 2023.09.14. 19:24:34

@Tapi2021: pedig világos : legyen egypártrendszer a DK-val, akkor eljön a demokrácia.

jónévez 2023.09.14. 19:36:11

@Wildhunt:
A DK valóban ezt mondja. Minden lehetőségénél, mikor megszólal.
Minden más: rezsim.

Tapi2021 2023.09.14. 20:01:49

@cvsvrs: Nehéz leszállni erről az egy ország, egy párt dologról, de ez utópia, sőt, irrealitás.
Ehhez képest volt a többpártrendszer vágyott előrelépés, és a demokrácia alapja.

Eleve a rész (párt) nem lehet egész!
Olyan meg, hogy mindenki egyetért és ugyanazt akarná, nincs.
Nemzeti egységet és nemzeti minimumot létre lehetne hozni, de arra meg nincs készség, mert korlátozná a pártok versenyét.

Lásd pl. lehetne egy ilyen közös alap, hogy soha senki nem szavaz, tesz az ország ellen semmilyen külföldi fórumon.
Csak ez rögtön hátrányos lenne a ballib ellenzéknek, akik itthon sikertelenek, és nemzetközi erőket mozgósítanak a hazai ellenfelek ellen. Tehát megszavazták, hogy 50 ezer magyar családnak - és ezzel rengeteg kis- és középvállalkozásnak! - ne legyen a tél előtt - már a tavalyi előtt!!!! - pénze energetikai felújításra, nyílászárócserére!!! Mert hátha ettől a HAZAI kormányra fogunk berágni és őket leváltani. És nem rájuk haragszunk majd, akik ezt ELINTÉZTÉK.

Gyurcsány ma jelentette be, hogy ha ők kerülnének kormányra a pénzek azonnal jönnének. Efelől semmi kétségem nincs!! Hiszen erre megy ki az EU-hazai ellenzék összjáték!

Szóval még ebben sem lett kompromisszum. Akkor mit vársz sokkal nagyobb - nem anyagi - kérdésekben?

ZorróAszter 2023.09.15. 11:10:08

@Tapi2021:

Orbán személyesen járt el, hogy az EU ne fizesse ki az autópályafejlesztés EU-részét az önrész kreatív könyvelése miatt.

A másik példa a szemek kilövetésével kapcsolatos vitadélután szervezése Brüsszelben.

És még vannak esetek amikor a FIDESZ külföldön kampányolt Magyarország ellen.

Tapi2021 2023.09.15. 16:03:19

@ZorróAszter: "Orbán személyesen járt el, hogy az EU ne fizesse ki az autópályafejlesztés EU-részét az önrész kreatív könyvelése miatt.

A másik példa a szemek kilövetésével kapcsolatos vitadélután szervezése Brüsszelben.

És még vannak esetek amikor a FIDESZ külföldön kampányolt Magyarország ellen."

Ha jól megnézed, mindkettőnek VALÓS oka volt!

Most meg annyi van, hogy ez a kormány "lop"!
Talán érzed a különbséget.

De/és természetesen, ha ebben lenne konszenzus, akkor minden félre vonatkozna!
(Kivéve, ha IGAZOLT a vád, nem csak politikai besározás, hazudozás.)

ZorróAszter 2023.09.15. 21:37:41

@Tapi2021:

Orbán szabadságharcot kezdett Brüsszel ellen.

Megkapta.

Ő provokálta ki. Nem kellett segíteni.

A maga fidesznyiksége is onnan van, hogy csurrancs-cseppent a brüsszeli ellopott pénzből.

Mikor kiderül, hogy nem is lesz több, maguk is új kinyalható segg után néznek és vége lesz a fidesznyikségüknek.

Én már előre várom az ijedt pálfordulásukat a karosszékemben hátradőlve.
magyar nyelvű szemfelnyitó, mélyelemző és tájékoztató média
süti beállítások módosítása