A Kérit azért szeretem, mert őszinte. Utólag is inkább elismer mindent, mintsem hogy kimagyarázza. Pedig ő arról híres: elemzései kiválóak és pontosak, viszont következtetései és jóslatai mindig tévesek.
A Partizán-interjú vicces momentuma a műsorvezetői álértetlenkedés:
Gulyás arról faggatja Kérit, miért lett párttag 21 évesen. Kéri meg szépen elmondja: mert ilyen volt a rendszer.
Egyébként vicces a magyar Wikipédia. Ugyanazt az intézményt Kéri esetében az utódintézmény nevén említi, míg Kövér esetében az eredeti néven, mintha ez nem ugyanaz lenne. Ugyanis 1986-1988 között ők ketten együtt dolgoztak, egy szobában, de facto Kéri főnöke volt Kövérnek.
A Wikipédia szerkesztője, aki ezt a részt csinálta ballib lehetett - egyébként a magyar Wikipédia törzsszerkesztői két táborba tartoznak: szélsőjobbosok és ultraliberálisok, ebből sok röhejes dolog szokott kijönni, én személyesen bojkottálom az egész bandát évek óta, engem egyébként annak idején mindkét tábor gyűlölt, a szélsőjobbosok szerint magyarellenes vagyok, a libbantak szerint meg fasiszta, végül a két csoport megegyezett, hogy "troll" vagyok -, aki Kövér esetében negatívumként szerette volna kiemelni, hogy 1986-1988 között a Társadalomtudományi Intézetben dolgozott, míg Kéri esetében pozitívumként, hogy ott dolgozott 1984-2010 között.
Így Kövér munkahelye mint a "Magyar Szocialista Munkáspárt Központi Bizottsága Társadalomtudományi Intézete" szerepel, míg Kéri esetében mint a "Magyar Tudományos Akadémia Társadalomtudományi Intézete" - vicces. Valójában a kettő ugyanaz, a Társadalomtudományi Intézetet az MSZMP KB alapította 1966-ban, miután a szociológia megszűnt "burzsoá áltudomány" lenni, majd az MSZMP összeomlásakor az intézetet átvette az MTA. Ma is létezik, az Orbán-kormány 2010 utáni átszervezési hulláma óta mint "MTA Társadalomtudományi Kutatóközpont".
A Társadalomtudományi Intézet eredetileg arra lett, hogy kutatásokkal megtámogassa a hivatalos propagandát, aztán azonban lassan - ez Aczél György nyitási politikájának része - a reformisták egyik intézménye lett informálisan, azaz azoké, akik a hivatalos rendszereszmét nem fogadták ugyan el, de nyíltan ellenzékiek se voltak. S ezek egyike lett Kéri László is. Részben innen lett a későbbi MSZMP hivatalosan reformkommunista, de valójában polgári-liberális szárny, s ez már akkor is száz szállal kapcsolódott az akkor még illegális szamizdatosokhoz, a későbbi SZDSZ ősmagvához.
Az egész akkori tevékenység amolyan félellenzéki volt, mint sok más helyen: azaz nyíltan elfogadni a rendszert, nem megkérdőjelezni hangosan a szabályokat, de a keretek között az alternatív utakat keresni, folyamatosan próbálva tágítani a kereteket. Utólag ez tűnhet gyávaságnak és megalkuvásnak, de akkor senki se így látta: akkor ez kifejezetten bátor és előremutató magatartásnak számított.
Az interjúban Kéri elmondja: ő sose volt a rendszereszme híve, 1979-ig egyszerűen nem is gondolkozott erről, adottságnak tekintette, aztán pedig ellenezte, a Pártba pedig azért lépett be, mert leszóltak akkori munkahelyére, kevés a párttag.
Ami abszolút az akkori helyzet. Kéri nem kezd magyarázni, hogy ő "hitt még akkor a rendszerben, reformokat akart" vagy "belülről akart rombolni", hanem elmondja: ez volt és kész. Ami abszolút igaz: aki akkor hatni akart a dolgokra, az csak a rendszeren belül tehette meg, az alternatíva a semmiben lebegés volt. Persze az utóbbi is választható volt - pl. Hamvas Béla megoldása, aki nem alkudott meg a rendszerrel, éjjeliőri és raktárosi állásban volt filozófus -, de az csak utólag hatott, a maga korában semmilyen hatása nem volt.
Utólag rácsodálkozni erre butaság. Hiszen akkor még egy átlagos, politikamentes munkahelyen is szükséges volt az minimális előmenetelhez a legalábbis formális párthűség, hát még inkább egy kifejezetten politikai intézményben.
A bejegyzés trackback címe:
Kommentek:
A hozzászólások a vonatkozó jogszabályok értelmében felhasználói tartalomnak minősülnek, értük a szolgáltatás technikai üzemeltetője semmilyen felelősséget nem vállal, azokat nem ellenőrzi. Kifogás esetén forduljon a blog szerkesztőjéhez. Részletek a Felhasználási feltételekben és az adatvédelmi tájékoztatóban.
Gery87 2024.09.26. 14:12:54
Sose érdekelt mit mond és miről mi a véleménye.
Nekem úgy tűnt mindig ő egy "régi bútordarab" ismeri akit kell és ezért szerepelhet, kap nyilvánosságot, de semmi olyat nem tud, mond ami miatt érdemes lenne rá figyelni.
Gelimtrtrddddd 2024.09.26. 14:58:13
--------------
Antolag! De böszka vagy erre! Stak hogy te nem vagy troll, a troll az én vagyem, ettől a namától az ember böszka, attól, hogy díjdja(dícs) hang, az aki kibeszél a libernyák narratívától. A két libcsi oldalnál én vagyem a troll, enyém a dícső, böszka hang. Te nem vagy troll, attól, hogy te is trollnak mondanál engem, ergo ezt a titilust te stak ne bírjad, ez nem a tíjéd.
2024 2024.09.26. 15:15:31
jónévez 2024.09.26. 22:38:47
Na, ez a cikk nem is arról szólt igazánból, hogy érdemes-e rá figyelni.
Az viszont külön érdekes, hogy ha valaki átkozott fideszes, az az MSZMP társadalomtudományi intézetében volt.
Aki NEM fideszes, az az MTA társadalomtudományi intézetében.
Miközben ugyanaz az intézet.
Gery87 2024.09.27. 14:40:56
Át kell írni.
Szabadon szerkeszthető.
Tapi2021 2024.09.27. 15:15:45
Szabadon szerkeszthető. "
Nem. Mi többször átírtuk a törvényesen BEJEGYZETT, hivatalosan létező egyesületünkről szóló szócikket, amit az ELLENFELEINK ÍRTAK rólunk. Nyilván tele a hülyeségeikkel, ferdítéseikkel, csúsztatásaikkal és hazugságaikkal.
És mindig visszajavították erre! :-(
vergyula 2024.09.27. 15:19:26
Tapi2021 2024.09.27. 15:57:07
Pont úgy működik, mint a világ többi része!
Teljesen szabad vagy, amíg a szabadságról alkotott nézeted egyezik, az aktuális hataloméval.
Például a HVG-ben (de írhatnék bármi mást, bármelyik oldalról) teljesen szabadon írhatsz cikket arról, amiről akarsz és ahogyan akarod, amivel/amíg azzal a HVG szerkesztői, "hatalmai" is egyetértenek.
Gery87 2024.09.28. 21:08:12
Lehet hogy ez esetben nekik van igazuk:)?
Nem tudom melyikre gondolsz..
Gery87 2024.09.28. 21:14:11
"A Wikinél csak mese a szabadon szerkesztés. Addig szabad, amíg a szerkesztők egyetértenek veled. :-("
Ha a szerkesztői többség bizonyos értelmezéssel ért egyet, akkor az lesz a hivatalos.
Nyilván egy szélsőjobbos számára a "liberális diktatúra van a wikin" narratíva fog uralkodó lenni, mivel a többség nem úgy látja ahogy ő.
A politika egy szubjektív dolog, itt már nehéz teljes egyetértésre jutni.
Én csak pár cikket szerkesztettem, javítottam de mindig adtam meg hiteles forrást, többet is és sose volt gond.
"Pont úgy működik, mint a világ többi része!
Teljesen szabad vagy, amíg a szabadságról alkotott nézeted egyezik, az aktuális hataloméval."
Vagy az emberek aktuális többségi véleményével ami eltér a te kisebbségi véleményedtől...
Gery87 2024.09.28. 21:19:49
"Például a HVG-ben (de írhatnék bármi mást, bármelyik oldalról) teljesen szabadon írhatsz cikket arról, amiről akarsz és ahogyan akarod, amivel/amíg azzal a HVG szerkesztői, "hatalmai" is egyetértenek."
Ilyen a te imádott kapitalizmusod!:)
Magántulajdon uralkodik a médiáknál is!
Ha a Főni, tulajdonos érdekeivel vagy személyes nézeteivel nem egyezik valami, akkor nem engedi leközölni vagy kirúg és kész.
Lásd Puzsér esetét az ATV-vel:
10 évig pofázhatott amit akart, mert nézettséget hozott, profitot termelt.
De volt pár tabu téma így is, meg most nemrég hirtelen már nem összeegyeztethető lett a véleménye a tulajdonossal.....így megy ez.
Tapi2021 2024.09.30. 11:41:09
Nyilván egy szélsőjobbos számára a "liberális diktatúra van a wikin" narratíva fog uralkodó lenni, mivel a többség nem úgy látja ahogy ő."
Arról van szó, hogy van egy elméleti iskola, aminek van magyarországi képviselete, jogilag bejegyzett formában. Az elméletről ez az egyesület tud a legtöbbet, meg, hogy mit mond valójában, és mit nem?!
És ezt nem hagyták leírni, ehelyett írtak ők valamit, ami az elmélet ELLENFELEINEK VÉLEMÉNYE!
Szó sincs semmiféle szélsőségről. Ez egy tudományos vita, ahol az egyik fél CSAL.