magyar nyelvű szemfelnyitó, mélyelemző és tájékoztató média

A sajátos cirill betűk

Amikor a cirill ábécét kialakították, még nem léteztek a mai számjegyek.

A mai, "arabnak" nevezett, valójában európai számjegyek a XII. századtól kezdtek terjedni, az ortodox területeken még később. Addig a görög számok voltak használatban, pontosabban azok cirill verziói.

A cirill ábécé úgy lett kitalálva annak idején, hogy elővették a görög ábécét, majd ahhoz hozzátettek új betűket, erre azért volt szükség, mert a szlávban jóval több hang volt, mint a görögben.

Akadt azonban pár olyan görög betű, melyre a szlávban egyszerűen nem volt szükség:

  • a két görög hosszú magánhangzó: Η és Ω - ezeknek már a középkori görögben se volt jelentőségük, mivel megszűnt a rövid-hosszú megkülönböztetés, de a helyesírásban használatban maradtak,
  • a szlávban felesleges mássalhangzók: Θ, Ξ, Φ, Ψ.

Azonban mindezek a betűt számot is jelentettek, így szükség volt rájuk:

  • Η = 8,
  • Ω = 800,
  • Θ = 9,
  • Ξ = 60,
  • Φ = 500,
  • Ψ = 700,

így mindegyik bekerült a cirillbe is, kissé megváltoztatott írásmóddal:

  • Η = И,
  • Ω = Ѡ,
  • Θ = Ѳ,
  • Ξ = Ѯ,
  • Φ = Ф,
  • Ψ = Ѱ;

sőt a görögben hangot nem, csak számot jelölő betűk is bekerültek - ezek mind ősgörög betűk, melyek a klasszikus ógörögbe már nem kerültek be, mert immár nem jelöltek önálló hangot, de számértékük miatt használatban maradtak:

  • Ϝ = 6 - ebből a cirillben Ѕ lett,
  • Ϙ = 90 - ebből a cirillben Ҁ lett,
  • ϡ = 900 - ebből a cirillben Ц lett.

Ezek közül a Ѕ és a Ц szláv hangot jelentett, hamarosan a Ф is - eredetileg nem volt "f" a szlávban (miközben a középkori görögben már "f" volt a Φ ejtése).

Az Η esete sajátos, a szlávba át lett véve mind az Η - И alakban -, mind az I, ezek ugyanazt jelentették. Nem világos mikor melyiket használták és miért. Aztán az egyes szláv ábécékben vagy az egyik maradt vagy a másik - az 1918 előtti orosz helyesírásban megvolt mind a kettő, szabályok írták elő mikor melyik használandó. A mai ukránban is megvan mind a kettő, de eltér az ejtésük.

Mi legyen azonban a többivel? Mármint a számként való használaton kívül.

A megoldás igencsak sznobra sikeredett: az összes görög eredetű szóban, ahol az eredetiben Θ, Ξ, Ψ, Ω volt, az adott szót szlávul is így írták, azaz Ѳ, Ѯ, Ѱ, Ѡ betűvel. Mivel az írástudók zöme pap volt, s ez a görög nyelv ismeretét is jelentette mindenképpen, ebből nem lett gond. Így tehát annak tudása mikor kell ezeket az idegen eredetű betűket írni műveltségi tesztté vált.

A XV. századtól a Balkánon elterjedtek az "arab" számok, végül a XVIII. sz. kezdetétől Oroszországban is. A számok betűvel jelölése megmaradt az egyházi szláv nyelvű egyházi könyvekben.

Maguk az egyes idegen betűk használata lassan kihalt a modern szláv írásban:

  • a Ѯ, a Ѱ és az Ѡ a legkésőbb Oroszországban tartotta magát, csak a XVIII. sz. elején szűnt meg használatuk,
  • igencsak sajátos módon, a Ѳ megmaradt Oroszországban egészen 1918-ig, ejtése azonos volt a Ф betűével, s nem csak görög eredetű szavakban használták, pontos szabályok voltak, mikor kell az egyiket és mikor a másikat írni.

Ez utóbbi oka az a sajátos fejlemény, hogy míg a balkáni szlávoknál a görög Θ ejtése "t" lett, addig Oroszországban "f".

Érdekesség: a görög számbetűk máig használatosak, ismeretük elvárt mind a mai napig. Persze az "arab" számok gyakoribbak ott is. De nem ismerni a görög számbetűket kb. olyan, mint nálunk nem ismerni a római számokat.

Címkék: közélet
10 komment

A bejegyzés trackback címe:

https://bircahang.blog.hu/api/trackback/id/tr2018714602

Kommentek:

A hozzászólások a vonatkozó jogszabályok  értelmében felhasználói tartalomnak minősülnek, értük a szolgáltatás technikai  üzemeltetője semmilyen felelősséget nem vállal, azokat nem ellenőrzi. Kifogás esetén forduljon a blog szerkesztőjéhez. Részletek a  Felhasználási feltételekben és az adatvédelmi tájékoztatóban.

fofilozofus · http://megmondomhogymihulyeseg.blog.hu/ 2024.10.28. 12:35:31

Eléggé bonyolultan hangzik. Azért az érdekelne, hogy miért pont a 700, 800 meg a 8 volt ennyire kiemelt, hogy külön betű kellett neki. :-))))))
A 12 meg a 60 teljesen érthető. nem is tudom, hogy miért nem a 12-es zsámrendszert használjuk, mivel ott a 2,3,4,6 számokkal történő osztás is egész számot ad, míg a tízesben csak a 2 meg az 5, ami valljuk meg, nem annyira fontos, mint a 3 meg a 4. De mindegy, így alakul, vélhetően, mert 10 ujjunk van. De a 800??????

gigabursch 2024.10.28. 12:47:13

Érdekes volt, köszönöm!

Wildhunt 2024.10.28. 19:21:37

@fofilozofus: 12-es számrendszerben nem egyértelmű a helyérték jelzés.

Sztbeni 2024.10.28. 19:54:13

“Ez utóbbi oka az a sajátos fejlemény, hogy míg a balkáni szlávoknál a görög Θ ejtése "t" lett, addig Oroszországban "f".”

Emiatt van hogy pl a maratont az oroszok marafonnak (марафон) mondjak? Sose ertettem honnan jon ez

Sztbeni 2024.10.28. 19:59:15

“De nem ismerni a görög számbetűket kb. olyan, mint nálunk nem ismerni a római számokat.”

A latin szamokat lassan itt se ismerni senki. Szerintem az emberek nagyresze semennyire konkretan. En anno tanultam, de oszinten megmondja egy ketjegyu szamot meg lehet le tudnek vele irni, de egy negyjegyut mar tuti nem

Deak Tamas · http://valtozomult.blog.hu 2024.10.29. 10:17:16

És visszacsatolva a másik bejegyzéshez: nyilván akkor is volt pár berzenkedő írástudó, aki ebben butulást láthatott.
magyar nyelvű szemfelnyitó, mélyelemző és tájékoztató média
süti beállítások módosítása